IPS 144Hz vs TN 165Hz

O konuda tam fikrim yok fakat Kontrast ve Renk Derinliği (doğru tabir mi bilmiyorum) farkı olması lazım.

Teşekkürler. Bir sorum daha var TN ile VA arasında ne kadar fark var?
va-ips-tn.jpg

Aradaki farkı buradan anlayabilirsiniz.

Ekran kartın işlemcin 165 FPS üstünü verebilecek durumdaysa TN olanı alırdım ben. Diğeri IPS değil VA panel bu arada.
Üstteki arkadaşın verdiği örnek caps foto 10 yıllık şey bu arada. Ona aldanmayın. Çok iyi VA ve TN paneller var piyasada.

10 yıl önceki fotoğraf olsa bile IPS paneller VA ve TN paneller ile karşılaştırılamaz bile. Sadece VA ve TN paneller gelişme katetmedi IPS panellerde gelişme katetti. Bu zaten temsili bir foto şimdiki durumdan çok bir farkı yok.

Ekran kartın işlemcin 165 FPS üstünü verebilecek durumdaysa TN olanı alırdım ben. Diğeri IPS değil VA panel bu arada.
Üstteki arkadaşın verdiği örnek caps foto 10 yıllık şey bu arada. Ona aldanmayın. Çok iyi VA ve TN paneller var piyasada.
165Hz lik modeli alırsam Nvidia 'ya (Rtx 2070) yöneleceğim. 144Hz lik modeli alırsam RX 5700 XT yi. Bu tn panel kaliteli mi? IPS ile ya da VA ile yarışır mı? Alırsam memnun kalır mıyım?

TN panellere çöp muamelesi yapanları anlamak zor ezbere konuşuyor çoğu. Yeni nesil TN panel teknolojisine sahip monitörlerde çok gelişme kaydetti.Orta-üst segmentteki gerçek 10bit renk derinliği sunan yani 1 milyar renk gamına sahip, renk performansı açısından gayet tatmin edici TN panel monitörler de var hakkını vermek gerek. Sadece renk performansı değil görüş açısı bakımından da gelişme kaydedildi.

Ayrıca arkadaşın dediği gibi o paylaşılan resim temsili, aldanmamak lazım her koşulda birebir gerçeği yansıtacak değil. En mantıklısı ürünleri inceleyen özellikle yabancı sitelerden detaylı olarak incelemek veya karşılaştırmak.
IPS panel teknolojisi ise profesyonel amaçlı kullanım için daha çok tercih edilen paneller. Söz konusu oyunlar oldu mu üzebilir.

Son düzenleme:
TN panellere çöp muamelesi yapanları anlamak zor ezbere konuşuyor çoğu. Yeni nesil TN panel teknolojisine sahip monitörlerde çok gelişme kaydetti.Orta-üst segmentteki gerçek 10bit renk derinliği sunan yani 1 milyar renk gamına sahip, renk performansı açısından gayet tatmin edici TN panel monitörler de var hakkını vermek gerek. Sadece renk performansı değil görüş açısı bakımından da gelişme kaydedildi.

Ayrıca arkadaşın dediği gibi o paylaşılan resim temsili, aldanmamak lazım her koşulda birebir gerçeği yansıtmıyor. En mantıklısı ürünleri inceleyen özellikle yabancı sitelerden detaylı olarak incelemek veya karşılaştırmak.
IPS panel teknolojisi ise profesyonel amaçlı kullanım için daha çok tercih edilen paneller. Söz konusu oyunlar oldu mu üzebilir.
Yani 165Hz olan modeli almam daha faydalı mı olur ? Hemen göz gezdirebilir misiniz

Yani 165Hz olan modeli almam daha faydalı mı olur ? Hemen göz gezdirebilir misiniz
Sizin beklentileriniz amaçlarınız nedir tam olarak bilmiyorum bu nedenle kesin olarak bunu tercih etmelisiniz diye bir şey söyleyemem lakin oyun amaçlı kullanımlarda TN veya her ne kadar IPS türevi de olsa IPS panellerden daha hızlı tepki süresi sunan VA panel teknolojisine sahip bir monitör de tercih edilebilir.

Bir kere her şeyden önce 1440p çözünürlüklü monitörlerde 27 inç'in altına düşmemelisiniz bana kalırsa. MSI Optix MAG271CQR 27 modelini de tercih edebilirsiniz. 165Hz günümüz için ne kadar gereklidir tartışılır ki zaten o monitör 24 inç.

Son düzenleme:
Mesela TN panel kullanıyorum. Shadow of the Tomb Raider oynarken manzara resimlerinde ne kadar ayar yaptıysam da o renk doygunluğunu alamadım ve açıkçası üzdü. En kötü VA panel alın eğer renk konusunda hassas biriyseniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı