IPS ekran göz yorar mı?

Kunget

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba, normalde klasik laptop ekranına sahip 15,6'' ekran bir laptop kullanıyorum. Bir süredir ise 13,3'' IPS ekran laptop kullanıyorum. 13,3'' olanı kullandığımdan beri bir süre sonra gözümde ağrıma/batma tarzı bir durum oluyor. 15,6'' olana göre daha parlak bir ekranı var. Acaba bu durum IPS ekranla mı alakalıdır yoksa ekran boyutu ile mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Normalde yormaması gerekir. IPS paneller renk üretme ve kalite bakımından daha iyidir. Baktığınız şeyi daha doğru ve düzgün görürsünüz. Parlaklıkla alakalı olduğunu düşünüyorum. IPS paneller daha parlaktır. Parlaklığı biraz kısıp kullanmayı deneyin. Baktığınız şey ile de alakalı olabilir. Çok detay içeren bir fotoğrafa veya görsele bakıyorsanız, hareketli bir nesneye bakıyorsanız gene gözleriniz yorulabilir.

IPS ekranlar renkleri en doğru gösteren panellerden olduğu için farklı bir sorunu yoksa kesinlikle göz yormazlar.

Küçük ekranda yazıları vs. görmek için kendinizi zorluyorsanız ondan olabilir. Eğer öyleyse ölçeklendirme ayarı yapabilirsiniz. Daha parlak ekranı var demişsiniz, eğer karanlık ortamda da parlak kullanıyorsanız sıkıntı yapabilir. Ayrıca ekranda flicker-free olmaması ihtimali de var.

Nvidia renk ayarlarından Digital Vibration'u düşürmeni öneririm.

Önerileri dikkate alarak parlaklık düşürerek kullanmaya devam edeyim. Genelde gözümde ağrı olunca düşürüyordum, sürekli düşük kullanmak işe yarayacak mı bakalım. %80 seviyesi gün ışığında normal duruyor şu an.
Nvidia renk ayarlarından Digital Vibration'u düşürmeni öneririm.
Bilgisayarda sadece Intel HD Graphics 620 var.

Arkadaşlar konuyu hortlatıyorum af buyurun ama uzun süredir TN panel ekran kullanan birisi olarak 2 gün önce IPS panel ekrana geçiş yaptım. 2 günde gözlerim bozulacak gibi hissediyorum çok ağrı ve batma hissi veriyor ekran. Bu normal mi sizce ? IPS ekranların daha iyi bir görüntü sağladığını okumuştum her yerde.

Soldaki yeni aldığım Asus Vivobook 15 sağdaki ise 10 yıl önce aldığım Lenovo G580. Bu işte bir terslik yok mu sizce de yoksa ben eski pc nin renklerine alıştığım için mi böyle geliyor.

Dosya Ekleri

• 1.jpeg
    1.jpeg
    174,5 KB · Görüntüleme: 588
  • 3.jpeg
    3.jpeg
    196,4 KB · Görüntüleme: 554
  • 10.jpeg
    10.jpeg
    227,6 KB · Görüntüleme: 441
  • 15.jpeg
    15.jpeg
    215,9 KB · Görüntüleme: 470
  • 17.jpeg
    17.jpeg
    210,4 KB · Görüntüleme: 420
  • 22.jpeg
    22.jpeg
    153,8 KB · Görüntüleme: 469
Son düzenleme:
Arkadaşlar konuyu hortlatıyorum af buyurun ama uzun süredir TN panel ekran kullanan birisi olarak 2 gün önce IPS panel ekrana geçiş yaptım. 2 günde gözlerim bozulacak gibi hissediyorum çok ağrı ve batma hissi veriyor ekran. Bu normal mi sizce ? IPS ekranların daha iyi bir görüntü sağladığını okumuştum her yerde.

Soldaki yeni aldığım Asus Vivobook 15 sağdaki ise 10 yıl önce aldığım Lenovo G580. Bu işte bir terslik yok mu sizce de yoksa ben eski pc nin renklerine alıştığım için mi böyle geliyor.
Hocam sorunu çözdünüz mü ben de 2 senedir TN kullanıyorum. IPS geçince ağrı oluyor. Çözdüyseniz bilgilendirirseniz memnun olurum.

Hocam sorunu çözdünüz mü ben de 2 senedir TN kullanıyorum. IPS geçince ağrı oluyor. Çözdüyseniz bilgilendirirseniz memnun olurum.
Hocam sorun bilgisayarda kullanılan panelden kaynaklı sanırım. Fotoğraflarını attığım Asus bilgisayar çok fazla yoruyordu gözümü. Yıl sonu kampanyalarından Amazon sitesi üzerinden Lenovo İdeapad Gaming laptop buldum hemen hemen aynı fiyata geldi IPS panel olarak IPS kalitesini gerçekten belli ediyor. Her IPS ekran aynı kalitede görüntü vermiyor sanırım bazıları ciddi anlamda göz yoruyor

Hocam sorun bilgisayarda kullanılan panelden kaynaklı sanırım. Fotoğraflarını attığım Asus bilgisayar çok fazla yoruyordu gözümü. Yıl sonu kampanyalarından Amazon sitesi üzerinden Lenovo İdeapad Gaming laptop buldum hemen hemen aynı fiyata geldi IPS panel olarak IPS kalitesini gerçekten belli ediyor. Her IPS ekran aynı kalitede görüntü vermiyor sanırım bazıları ciddi anlamda göz yoruyor
Ben gl850b ve 83a modelini aldım. İkisi de gözümü ağrıttı. İade edeceğim yarın 83a modelini. Şimdi DELL monitörlerine bakacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı