IPS monitörler FPS oyunları için uygun mu?

İleri düzey, rekabetçi, "try hard", neredeyse e-spor seviyesinde oynayacaksanız IPS monitörler TN monitörlere göre zaman zaman geride kalmakta. Ancak kaliteli IPS monitörler çok farklı bir seviyede.

Günümüzde öyle kaliteli IPS monitörler var ki FPS oyunlarını oynarken bir problem varsa bile farkına varmıyorsunuz. Tabi gecikmeler, ekstra teknik değerler de önemli.

İleri düzey, rekabetçi, "try hard", neredeyse e-spor seviyesinde oynayacaksanız IPS monitörler TN monitörlere göre zaman zaman geride kalmakta. Ancak kaliteli IPS monitörler çok farklı bir seviyede.

Günümüzde öyle kaliteli IPS monitörler var ki FPS oyunlarını oynarken bir problem varsa bile farkına varmıyorsunuz. Tabii gecikmeler, ekstra teknik değerler de önemli.

AOC 24G2U alacağım ve e-spor seviyesinde oynamam ama rekabetçide en yüksek ranka ulaşmaya çalışıyorum.

Günümüzde öyle kaliteli IPS monitörler var ki FPS oyunlarını oynarken bir problem varsa bile farkına varmıyorsunuz. Tabi gecikmeler, ekstra teknik değerler de önemli.
Ayrıca FPS dışı oyunlar da mevcut piyasada. O durumda renk kalitesi tartışılamaz biçimde IPS tarafında kalıyor. Artık TN panelde renkler çok kötü geliyor bana.

AOC 24G2U alacağım ve e-spor seviyesinde oynamam ama rekabetçide en yüksek ranka ulaşmaya çalışıyorum.
2 senedir AOC 24G2U kullanıyorum ben de genelde FPS oyunları oynuyorum. Ağırlıklı olarak Apex Legends. Herhangi bir sorunla karşılaşmadım, tabii ki daha düşük gecikmeli daha kaliteli yeni IPS monitörler mevcut ancak bu monitör de fiyatına göre alınabilir bir monitör.

2 senedir AOC 24G2U kullanıyorum ben de genelde FPS oyunları oynuyorum. Ağırlıklı olarak Apex Legends. Herhangi bir sorunla karşılaşmadım, tabii ki daha düşük gecikmeli daha kaliteli yeni IPS monitörler mevcut ancak bu monitör de fiyatına göre alınabilir bir monitör.
Ben de 2 sene önce sizin monitör yerine Asus VP249QGR tercih etmiştim. Kötü mü yaptım iyi mi yaptım hala bilmiyorum.

Hocam monitör zaten 1 ms daha ne kada4 düşük olabilir ki.

Monitör alıyorsanız gerçek gecikme değerini GtG ile öğrenebilirsiniz. 1 ms monitörlerin çoğu pazarlama gerekçeleriyle 1 ms MPRT şeklinde tanıtılıyor. Gerçek gecikmeyi yani asıl önemli olan değeri GtG (gray to gray) olarak varsayıyoruz. Bu monitörün GtG gecikme değeri 4 ms. Gerçek 1 ms değil yani. 1 ms olan MPRT (moving picture response time) değeri.

Çok fark eder misiniz bu farkı? Sanmam. Ama gerçek gecikme değeri 4 ms.

Gerçek gecikmeyi yani asıl önemli olan değeri GtG (gray to gray) olarak varsayıyoruz. Bu monitörün GtG gecikme değeri 4 ms. Gerçek 1 ms değil yani. 1 ms olan MPRT değeri.

Çok fark eder misiniz bu farkı? Sanmam. Ama gerçek gecikme değeri 4 ms.
Profosyonel değilseniz 5 ms'ye kadar olan gecikmeleri fark etmezsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı