IPS panel dışındaki paneller rengi doğru veremez mi?

cagataygedik

Hectopat
Arkadaşlar, monitör alma sürecindeyim ve en doğru rengi veren IPS diye biliyoruz. Sizlere sorum şudur ben IPS panel bir monitör aldığımda Photoshop'ta yaptığım fotoğrafa telefonda baktığımda monitörde gördüğüm gibi görünecek mi? Bu soruyu sorma sebebim şu an laptop kullanıyorum ve laptopta yaptığım fotoğraflara telefonda bakınca bambaşka görünüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Milletten gördüğüm/duyduğum kadarıyla en doğru veren (doğru olmasa da güzel veren) VA panel.
Laptoplar TN ya da IPS panel kullanıyor çoğunlukla.
Sen kendince düzgün renk veriyor/alıyor olsan da her insan aynı değil. Telefonla bilgisayarın aynı olmasını istiyorsan olabildiğince yakın özellikli monitör almalısın.

Milletten gördüğüm/duyduğum kadarıyla en doğru veren (doğru olmasa da güzel veren) VA panel.
Laptoplar TN ya da IPS panel kullanıyor çoğunlukla.
Sen kendince düzgün renk veriyor/alıyor olsan da her insan aynı değil. Telefonla bilgisayarın aynı olmasını istiyorsan olabildiğince yakın özellikli monitör almalısın.
photoshop ve fps oyunları için önerebileceğiniz bir monitör var mı?

Photoshop'ta yaptığım fotoğrafa telefonda baktığımda monitörde gördüğüm gibi görünecek mi?

Doğru beyaz ayarı ile bu mümkün, ve doğru baskı ile tabiki. Bazı monitörler se sRGB Adobe renk skalası ayar menüleri var sanırım. IPS EN doygun renkleri veren panel ve gördüğüne en yakın renk olacaktır.

Diğer paneller de softluk veya fazla kontrastlı olacaktır.

TN panel kullanıyorum. Aklın varsa IPS'ten şaşma. TN'ye sakın bulaşma. TN'de ghosting olayı aşırı fazla. Monitöre azıcık sağ dan veya sol dan bakarsan monitörü beyazlık kaplıyor. Zar zor görüyorsun. Yada yukardan baktığında bembeyaz oluyor. Zaten aşağı dan bakmazsınız ama aşağı taraftan bakınca monitör de ki beyaz renkler siyaha, siyah renkler beyaza dönüşüyor. Tam ortadan bakmanız gerek.

TN panel kullanıyorum. Aklın varsa IPS'ten şaşma. TN'ye sakın bulaşma. TN'de ghosting olayı aşırı fazla. Monitöre azıcık sağ dan veya sol dan bakarsan monitörü beyazlık kaplıyor. Zar zor görüyorsun. Yada yukardan baktığında bembeyaz oluyor. Zaten aşağı dan bakmazsınız ama aşağı taraftan bakınca monitör de ki beyaz renkler siyaha, siyah renkler beyaza dönüşüyor. Tam ortadan bakmanız gerek.

Bahsettiğiniz şey ghosting değil. Ghostingde gölgelenme olur. Bu da genellikle ips panellerde olur tnlerde değil. Ancak benimde tercihim ips monitörden yanadır. Daha güzel görüntü verir her açıdan aynı görüntüyü verir.

Bahsettiğiniz şey ghosting değil. Ghostingde gölgelenme olur. Bu da genellikle ips panellerde olur tnlerde değil. Ancak benimde tercihim ips monitörden yanadır. Daha güzel görüntü verir her açıdan aynı görüntüyü verir.
Ghosting'i farklı bir şey diye biliyordum. Yanlış söylemişim, kusura bakmayın. IPS zaten en doğru tercih. Açıya göre renk değişimi yok, zaten renklerin doygunluğu falan oldukça iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı