IPS ve TN monitör arasındaki farklar

halilgkmn1905

Hectopat
Kararsız kalan arkadaşlar için paylaşıyorum, arada bariz bir fark göremedim.

IMG_1800.JPG
IMG_1804.JPG
IMG_1802.JPG
IMG_1796.JPG
IMG_1799.JPG
IMG_1795.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu şekilde fark görmek pek mümkün değil. IPS ve IPS tabanlı panellerde renkler gerçeğe daha yakın yansıtılır.
Aynı zamanda parlaklık oranları da daha yüksektir. Parlaklığa dayalı renk canlılığını, IPS panelin artısı olarak görüp yorum yapanlar var. IPS'in artı farkı bu değil. Parlaklığı yüksek olan her monitör canlı renk gösterir. Önemli olan renk doğruluğu.

Film izliyorsanız renk doğruluğunda IPS paneller tercih edebilirsiniz. Oyun oynamak için alıyorsanız fark etmez TN olabilir gerekli renk ayarlarından sonra pek fark olmayacaktır siyahlar dışında.
Yeni popülerliğini kazanmış VA panellerde kullanılabilir.

Yıllarca TN monitör kullandım. Geçen yıl IPS'e geçtim. O da ne? Neye bakmışım ben yıllardır? Renk yok, parlaklık yok, siyahlar siyah değil, en önemlisi renkleri doğru göstermesi... Videodan tabiki de bi fark göremezsiniz.

Böyle fotoğraftan, videodan pek de belli olabilecek şey değil bu. Bu videoyu TN panel ile izleyen biri pek fark yok da diyebilir. En iyi karşılaştırmayı gözünüzle görerek yapabilirsiniz. Ben TN, VA, IPS paneli de gözümle görerek test ettim. Üçünün arasında çok fark var. TN ile VA arasında ne kadar fark varsa bir o kadar da VA ile IPS arasında var. Üstelik IPS olan 6 bit + frc olmasına rağmen 8 bit VA panelden daha güzeldi. Ayrıca @dgknly, TN panelin renk ayarı ile oynamak IPS'e bir adım bile yaklaştırmaz.

TN panelli MSI gl62m laptop vardı o kadar dandikti ki görmeniz lazım ekranı. IPS daha iyidir her zaman.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı