IPS vs VA

Kleith

Hectopat
Görüntü kalitesi olarak soruyorum sorumu. 2 sene önceki konuda IPS siyahı veremez diyor fakat yakın zamanda okuduğum bir yerde "siyahlar gerçekten siyah" diye bir yorum da gördüm. Hangisi doğrudur. Renk kalitesi konusunda çok fark var mıdır? Ben IPS düşünüyorum tek derdim canlı renkler ve kaliteli görüntü. 60Hz 5ms 24ınch güzel bir IPS buldum bile. Varsa öneri alabilirim.

Ya da bütçe zorlayıp şöyle bir Curved alabilirim.

Son düzenleme:
Şunu bilin ki IPS monitörlerin büyük çoğunluğunda ışık sızması olma ihtimali yüksek bu yüzden ışık sızması olayını araştırın sizi rahatsız etmeyecekse IPS tercih edin çünkü IPS güzeldir.

Oyunların görsel kısmına rekabetçi kısmından daha fazla ağırlık veriyorsanız IPS daha mantıklı.
Ama benim bütçem kısıtlı, düşük tepkime süresi olsun. Renkler IPS kadar kaliteli olmasın. Ucuz olsun diyorsanız VA daha mantıklı.
Renk kalitesi konusuna gelecek olursak panelden panele değişmekte. Tabi IPS ile VA panel monitörü yan yana koyduğunuzda bariz bir şekilde renk farklılıkları ortaya çıkıyor. Ben her zaman IPS'den yanayım.

Oyunların görsel kısmına rekabetçi kısmından daha fazla ağırlık veriyorsanız IPS daha mantıklı.
Ama benim bütçem kısıtlı, düşük tepkime süresi olsun. Renkler IPS kadar kaliteli olmasın. Ucuz olsun diyorsanız VA daha mantıklı.
Renk kalitesi konusuna gelecek olursak panelden panele değişmekte. Tabi IPS ile VA panel monitörü yan yana koyduğunuzda bariz bir şekilde renk farklılıkları ortaya çıkıyor. Ben her zaman IPS'den yanayım.
İlk attığım IPS iken ikincisi VA fakat neredeyse hiçbir fark yok. Ben yanlış mı okuyorum. VA daha bile iyi. Burada gözükmemiş fakat ikisinin de renk sayısı 16.7M. VA panel olan NTSC %87*, sRGB %103 renk skalasına sahip. Oldukça iyi görünüyor.
1607980603818.png
1607980632630.png

Geri
Yukarı