IPS vs VA

Maestro2506

Picopat
Arkadaşlar öncelikle selam. Monitör alacağım 27 inc IPS panel tercih edecektim ama 4.000 TL bütçeye öyle bir monitör bulamıyorum. VA panel AOC'un bir monitörü var C27G2U. Curved bir monitör. Sistemi özelleştirirken gördüm. VA panel ile gerçekten inanılmaz bir fark var mı? IPS panel tercih edilmeli mi? CS:GO, Forza, GTA 5 oynayacağız.

IPS en iyi kaliteyi sunan panel fakat VA'da üzmez. Misal IPS beyazı daha iyi verirken VA'da siyahı daha iyi verir.

Genel olarak film ve oyun için IPS daha iyidir. Fakat en doğru renkleri verdiği tartışılır. Kişiden kişiye değişebilir durum yani.

IPS en iyi kaliteyi sunan panel fakat VA'da üzmez. Misal IPS beyazı daha iyi verirken VA'da siyahı daha iyi verir.

Genel olarak film ve oyun için IPS daha iyidir. Fakat en doğru renkleri verdiği tartışılır. Kişiden kişiye değişebilir durum yani.
VA panel alsam gerçekten aklım kalır mı? Renkleri iyi gösterir mi VA?

Odyssey G7 veya G9 serisi olmadığı sürece alınmaz.

Renk konusunda pek sıkıntı yaşamazsın ancak hemen hemen bütün VA panel kullanıcıları 1 kere bile de olsa ghosting'den şikayetçi olmuştur. Nedeni; 1675866.
Ghosting olan monitörleri öneriyorsunuz yani. Neden alınmaz diğerleri mesela?

Ghosting olan monitörleri öneriyorsunuz yani. Neden alınmaz diğerleri mesela?
Nerede ghosting olan monitör önerdiğimi gördün? VA panel olmasına rağmen iyi performans gösterdiği için G7 ve G9 serisinin haricinde başka bir VA panel monitör almanın, ghosting problemi yüzünden oyun oynayan bir kişi için alınmamalı olduğunu söyledim.

Ghosting'in ne olduğunu biliyor musun? Bahsettiğim konu, ghosting'e her panelde karşılaşabileceği ancak VA panellerde çok daha fazla karşılaşılması ve oyun için fazlasıyla kötü bir dezavantaj olduğu.

Nerede ghosting olan monitör önerdiğimi gördün? VA panel olmasına rağmen iyi performans gösterdiği için G7 ve G9 serisinin haricinde başka bir VA panel monitör almanın, ghosting problemi yüzünden oyun oynayan bir kişi için alınmamalı olduğunu söyledim.

Ghosting'in ne olduğunu biliyor musun? Bahsettiğim konu, ghosting'e her panelde karşılaşabileceği ancak VA panellerde çok daha fazla karşılaşılması ve oyun için fazlasıyla kötü bir dezavantaj olduğu.
Odyssey serisi ghosting olarak en sorunlu serilerden biridir. Ghostingden yakınıp, en kötüsünü önerdin.

Odyssey G7 veya G9 serisi olmadığı sürece alınmaz.

Renk konusunda pek sıkıntı yaşamazsın ancak hemen hemen bütün VA panel kullanıcıları 1 kere bile de olsa ghosting'den şikayetçi olmuştur. Nedeni; 1675866.
Bu monitörün yorumlarında ghosting gibi sorunların olmadığı söylendi. Sadece renk konusunda sorun var. Video vs. izlediğim zaman daha kaliteli olsun istiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı