Irkçılık yapanlara ceza gelmeli mi?

Neden ki hocam bizde insanız.
Irkçılık yapana ceza gelirse ortalık karışır çünkü çok yorumlanabilir şeyler bunlar. Mesela.
"Arap turist 3 kişiyi katletti"
"Amerikalı sosyal medya fenomeni Atatürk ile dalga geçti"
Bu tarz başlıkların altına yazılan mesajların %70'ine yorumlama tarzı ile ceza verilebilir. Herkesin ırkçıkık anlayışı farklı.
"Almanlar çok disiplinli maaşallah. Biz hiç öyle değiliz, çok tembeliz" diyen birine bile ceza verilebilir mesela. Yani eğersiniz bükersiniz bir şekilde ceza verebilirsiniz.
Yani ırkçılığı fikir özgürlüğü olarak kabul etmemiz gerekebilir. Nefret kusan mesajlar hariç. Tabii ki ırkçılık yapanlara karşı duruşumuzu belirtmeliyiz o ayrı.

Bundan bahsetmiyorum hocam topluca söylenen sözleri diyorum mesela Arap ırkı çok kötü veya çok iyi gibi sözler.
Türkiye ırkı.

Türkiye ırkını ben niye yeni duyuyorum? Çok cahil kaldık arkadaş...

Hocam ben oraya Türk ırkı yazmıştım değiştirmişler.

Son düzenleme:
Forumda hiç ırkçılığa rastlamadım, eğer rastlarsam, kendimi siyaha boyayıp fotosunu buraya atacağım.
Böyle yap, daha kolay olur.
raw_trabzonspor-taraftari-zokora39ya-siyah-posetle-destek-verdi_594288338.jpg

Bana kalırsa ırkçılık bir hastadır, ama bu zihinsel engelli olduğu anlamına gelmiyor. Ceza olayına gelirsek, adam sosyal medyada ırkçılık yapmasa bile onu yapar, onu durduramayız.

Ben gerçek hayata da geçirilimeli diyorum.

Şiddet içeren, başka insanları rahatsız eden ya da herhangi bir şekilde birisine zarar veren ırkçı davranışlar elbette cezalandırılmalı. Hem de ağır bir şekilde olmalı.

Ancak ifade özgürlüğü anlamında ırkçı kişilerin düşüncelerini ifade etmeleri yasaklanmamalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı