IRQL not less or equal mavi ekran

Efekan52

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Daha önce 1 yıl kadar kullandığım Win 8 pro 64 bit işletim sistemi son günlerde bazı hatalar çıkarmaya başladı. İnternetten birşeyler indirirken mavi ekran hataları veriyor, bilgisayar açıkken de veriyor. Herhangi bir güncelleme yaparken, bilgisayarı tararken vs sürekli bu hataları alıyorum. "Kişisel bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerek" tarzında bir yazı alıyorum ve sistem resetleniyor Windows tekrar açılıyor.

Yazılımsal diye düşünüp bazı dosyalarımı D'ye yedekledikten sonra Technopat'ın paylaştığı 8.1 x64 alıp usb ile boot ederek bilgisayarımı formatladım. Tamamen sıfırlandığını sandığım bilgisayarım aynı hataları vermeye devam ediyor. Hatta bazen bilgisayar durduk yere, bir anda kapanıyor. Fiş çekilmişcesine bir anda kapanıyor bilgisayar.

Çeşitli programlar yardımıyla CPU, GPU gibi bileşenlerin sıcaklıklarını ölçtüm her şey normal durumda. Kasayı açıp baktım sistem daha 1-2 yıllık, tozlanma falan yoktu pek, yine de temizledim herşey sorunsuz çalışıyor.

Şuan bu yazıyı yazarken bile bilgisayar bir anda kapanabilir. Ya da mavi ekran verebilir. Tekrar formatlamak istemiyorum açıkçası, mavi ekranda aldığım hatalar genelde bu isimlerde oluyor:

• Kernel_Security_Check_Faluire
  • Reference_By_Pointer
  • IRQL not less or equal
  • Kmode exception not handled

Bunun gibi birkaç tane daha vardı ama hatırlayamadım. Genel olarak sorunlar aynı. Sebebini merak ediyorum lütfen yardım edin.
Donanımsal olabilir mi?
Sistem özelliklerim:

• Amd FX 4100 Quad Core 3.6 ghz
  • 8 Gb ram (kullanılabilir miktar 3.98 gb) <(Bunun sebebini de merak ediyorum)
  • AMD readon HD 6570(2804mb)

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunun ram slotlarında olduğunu farkettim. Bir slot çalışmıyor. Bilgisayar açıldığında okuyor fakat çalışır vaziyette değil. Bozuk olan slota yani atıyorum ki X olsun. Sadece X slotuna ram taktığımda PC açılmıyor. Y ve X'e birlikte taktığımda ise bilgisayar açılıyor, RAM miktarı ise (X+Y ne kadar taktıysam) gözüküyor fakat parantez içinde (Kullanılabilir miktar Y) şeklinde gözüküyor. Yani şöyle anlatayım daha açık olsun;

4+2 ram takıyorum mesela, 2'yi taktığım yer bozuk. Bilgisayar açıldığında yüklü bellek 6 GB (kullanılabilir miktar 4 gb) şeklinde gözüküyor. Yani bozuk olan ram slotu hem okunuyor hem okunmuyor anlayamadım (??)

Ayrıca bu bozuk slota RAM taktığım sürece çeşitli mavi ekranlarla karşılaşıyorum. Şu anlık sadece tek slota ram taktım, o şekilde kullanıyorum bilgisayarı.

Söylediklerinizi uyguladım. Bios'u güncelledim. Az önce bilgisayar tek slottan çalışmasına rağmen (yani bozuk olan ram slotu boş) yine bir mavi ekran verdi.

yadi.sk: Yandex.Disk

Dmp'yi tekrar paylaşıyorum sizinle.

Ayrıca bu ram slotunun hem okunuyor hem okunmuyor olma sebebi nedir bunun hakkında fikriniz var mı?

Efekan sen yukarıda dediğim memtesti yap sonuçlarını paylaş. İlk olarak ramlerin hepsi doğru şekilde takılı olup memtest yap. Eğer kırmızılar çıkarsa bir rami çıkar tekrar testi yap. Eğer onda da sorun çıkarsa onu çıkar yerine diğer çıkardığın ramı takıp tekrar test et. Yani kombinasyon uygulayıp her kombinasyonda test yap taki kırmızılar çıkmayana kadar. Eğer hepsinde kırmızı çıkıyorsa büten varsa hem anakart hemde ramleri değiş. Eski bir sistem ise yatırım yapma yeni kasa almaya bak.

Sorun çıkmadı sanırım. Güç kaynağının yetersiz olması, yada Ram - Ekran Kartı gibi bileşenlere yeterli güç gitmemesinden kaynaklanıyor olabilir mi bu sorun? Biostan düzeltilebilir mi bu tip sorunlar?
image.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı