Çözüldü IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL Mavi Ekran Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Alp810

Centipat
Merhaba!
Bilgisayarımın anakart ve işlemcisini değiştirdim. Format atıp "Windows 10 64 Bit" yükledim. Rastgele mavi ekran hatası almaya başladım. Genelde hata kodu olarak "MEMORY_MANAGEMENT" yazıyordu, bende D.O.C.P. (XMP) profilini devre dışı bırakıp yeniden format attım. Yeni kurulumdan sonra mavi ekran hataları devam etmekte, fakat kodlar değişti. Aldığım kodlar;

System SERVICE EXCEPTION
KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE
IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

Bu hataları "Chrome" açıkken veya "World of Warcraft" oynarken alıyorum (gerçi benim makinede sürekli açıktır Chrome, WoW oynarken dahi geride YouTube için müzik açıyorum genelde).İnternet ve forumlarda yaptığım arama sonucunda net bir çözüm bulamadım. Benim tahminim LAN sürüsü ile ilgili bir hata. Technopat Sosyal'de bazı arkadaşlara "minidump" klasörünü gönderdiğinde yardımcı olmuşsunuz. Benim minidump Bende size danışayım dedim.
Bilgisayar parçaları;

• Anakart: ASUS Crosshair 7 Hero X470
  • İşlemci: AMD R5 3600
  • Ekran Kartı: ASUS ROG STRIX RTX 2060 / MSI GTX 1080 Ti Gaming X Trio
  • 1080 Ti ısınma sorunu sebebiyle serviste, 2060 geçiçi olarak kullanıyorum
  • Bellek: 3x4GB Corsair Dominator Platinum 3000MHz
  • Şu an 2133 MHz XMP/DOCP kapalı
  • SSD: Corsair'le 240 GB (Boot Drive)
  • Samsung 860 Evo 500 GB M.2 SATA
  • Samsung 860 QVO 1TB SATA
  • HDD: WD Blue 1TB

Yüklü ve sürekli açık programlar: AIDA64, MSI Afterburner ve RTSS, ASUS GPU Tweak, Discord, Steam, Battle.net

Minidump Klasörüm: minidump Mark 7.rar

Yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
İşletim sitemi problem olamaz, zira zaten 2 defa format attım. Benim aklıma da ilk gelen bu oldu ve format attım ama çözülmedi. Ve önceki "Windows 10" anakart ve işlemciyi değiştirdiğim için zaten 3 haftalık bir kurulumdu. Yani yeniydi.

Arkadaşlar, durum güncellemesi;
2 Hafta geçti ve hiç mavi ekran hatası almadım. Görünüşe göre problem kitteki belleklerden birinin bozuk olmasıymış. Yani çözüldü gibi gözüküyor.

Şu anda "Memtest86" ile yapılan test sonucunda bellek kitindeki belleklerden birinin bozuk olması ve benim bu belleği çıkartmam sonucu problem çözüldü.

Şu an bilgisayarımda 3 adet 4 GB bellek modülü takılı, ve işin güzel yani DOCP/XMP açık ve çalışıyor.😊 Demek ki o bozuk bellek modülünden dolayı DOCP/XMP çalışmıyormuş. 12 GB bellek bana yeterli yeni bellek almayacağım.

Ben mavi ekran hatasını çözmek için yazmıştım, DOCP/XMP problemim de çözüldü.
Herkese yardımları için tekrar teşekkür ederim.
Tekrar mavi ekran hatası alırsam konuya yazarım.
Sfc/scannow işlemini denediniz mi? CMD yönetici olarak açın.

Arkadaşlar, dün yaptığım işlemler;

• "Harunnsal9" arkadaşımızın önerisini (sfc/scannow) yaptım bir hata bulamadı. (Sonucun resmini çektim, isterseniz paylaşabilirim.)
  • "MayCrasH" arkadaşımızın söylediğin gibi "Memtest86" uygulamasını indirdim. Bende 4x4GB 3000MHz Corsair Dominator Platinum bellek kiti var, işlemci soğutucudan dolayı bu kitin sadece 3 tanesini takabiliyoruz ve DOCP/XMP kapalı kullanıyorum.
  • Çünkü DOCP/XMP açtığımda Windows yükleniyor, bilgisayarı normal kullanabiliyorum, fakat ne zaman makineyi yeniden başlatsam ya da kapatıp ertesi gün tekrar açsam ekrana görüntü gelmiyor. Dolayısı ile DOCP/XMP kapalı (2133 MHz) kullanıyorum.
  • Testi 3x4 GB bellek ile yaptım, testin 2. denemesinde çok fazla hata verdi ve test kendini durdurdu. Bilgisayarımı kapatıp belleklerden birini çıkardım ve testi tekrar başlattım. 2x4 bellek ile test hatasız bitti.
  • Bende bu 2 bellek ile DOCP/XMP açtım ve bilgisayarı birkaç defa yeniden başlattım. Her seferinde bilgisayar açıldı. Tahminim DOCP/XMP çalışmamasının sebebi belleklerden birinin bozuk olmasıymış. (Bundan hala %100 emin değilim, zira test etmedim henüz makineyi.)
  • Bu işlemler tamamlandığında saat bayağı geç olmuştu bende bilgisayarı kapatıp yattım. Bu akşam 2x4 GB olarak deneyeceğim ve hata devam ediyor mu kontrol edeceğim. Eğer bu hatayı çözerse, kullanmadığım diğer belleği test edeceğim. Kullanılmayan bellekte şu anda kullanılan 2x4 GB bellekler gibi hatasız testi geçerse bu şekilde kullanabilirim, fakat kullanmadığım bellekte hata verirse, yeni bir bellek kiti almanın yolu gözüktü demektir, zira 8 GB bellek bana yetmez.

Bu arada bu testi zamanımın geniş olduğunda 2-3 defa daha tekrar edeceğim.

Yaptıklarımı ve sonuçları tek tek paylaşacağım. Yardımları için herkese şimdiden tekrar teşekkür ederim.

4 tane bellek kullanmayı hiçbir zaman önermiyorum, 2 bellekte bile uyumluluk sorunları olabiliyorlar bence en mantıklısı 2 bellek kullanmaktır.

4 tane bellek kullanmayı hiçbir zaman önermiyorum, 2 bellekte bile uyumluluk sorunları olabiliyorlar bence en mantıklısı 2 bellek kullanmaktır.
Zaten hocam yeni kit almam gerekirse 2x8 alacağım. DOCP/XMP için ne kadar az modül varsa o kadar az problem çıkma olasılığı varmış. Bunu yeni öğrendim.

Zaten hocam yeni kit almam gerekirse 2x8 alacağım. DOCP/XMP için ne kadar az modül varsa o kadar az problem çıkma olasılığı varmış. Bunu yeni öğrendim.

Aynen bir de anakart ile RAM uyumlu mu markaları çok önemli.

Aynen bir de anakart ile RAM uyumlu mu markaları çok önemli.

Biliyorum hocam gerekirse diye ana kartın "QVL" (çalıştığı üretici tarafından denenmiş ve onaylanmış bellekler listesi) listesinden uyumlu bir kit seçmiştim.

Ama şimdilik gerek kalmayacak gibi. Dün akşam(15.11.2019) önceden testi geçen 2 bellek ve önceden kullanmadığım belleği takıp, Memtest86 çalıştırdım. Hatasız çıktı. Pek vaktim olmadığı için hala deneyemedim. Bugün akşam (16.11.2019) DOCP/XMP açıp deneyeceğim. Eğer tüm akşam problem çıkarmazsa, yarın (17.11.2019) tekrar Memtest86 çalıştıracağım. İnternette "bellekler bu testi 3-4 defa hatasız bitirirse, belleklerin problem olmadığından emin olabilirsiniz" yazıyor. Şu an problemin kaynağı kitteki belleklerden birinin bozuk olması gibi görünüyor. Problemin sebebi tek başına bu mu? Bilmiyorum. Emin olmak için birkaç hafta kullanmam lazım, zira bilgisayarı 40-50 saat açık tutma olanağım yok. Eğer bir problem çıkarsa tekrar buraya yazarım ve sizden gelen önerileri denemeye devam ederim. Yok eğer birkaç hafta boyunca bir problem çıkmaz ise, "çözüldü" yazımı bu başlığa eklerim.

Herkese yardımları için tekrar teşekkürler.

1 yıl oldu Windows 10 kullanali ama hiçbir zaman mavi ekran hatası almadım acaba işletim sisteminizde hata olmasın temiz bir kurulum yapabilirsiniz belki bu sorununuzu çözebilir

İşletim sitemi problem olamaz, zira zaten 2 defa format attım. Benim aklıma da ilk gelen bu oldu ve format attım ama çözülmedi. Ve önceki "Windows 10" anakart ve işlemciyi değiştirdiğim için zaten 3 haftalık bir kurulumdu. Yani yeniydi.

Arkadaşlar, durum güncellemesi;
2 Hafta geçti ve hiç mavi ekran hatası almadım. Görünüşe göre problem kitteki belleklerden birinin bozuk olmasıymış. Yani çözüldü gibi gözüküyor.

Şu anda "Memtest86" ile yapılan test sonucunda bellek kitindeki belleklerden birinin bozuk olması ve benim bu belleği çıkartmam sonucu problem çözüldü.

Şu an bilgisayarımda 3 adet 4 GB bellek modülü takılı, ve işin güzel yani DOCP/XMP açık ve çalışıyor.😊 Demek ki o bozuk bellek modülünden dolayı DOCP/XMP çalışmıyormuş. 12 GB bellek bana yeterli yeni bellek almayacağım.

Ben mavi ekran hatasını çözmek için yazmıştım, DOCP/XMP problemim de çözüldü.
Herkese yardımları için tekrar teşekkür ederim.
Tekrar mavi ekran hatası alırsam konuya yazarım.

Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı