Irql_not_less_or_equal mavi ekran hatası

miranerdogan

Picopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. 6 aydır bir türlü çözüm bulamadığım bir hatalar zincirim var. Detaylıca anlatıp bu sefer bir çözüme ulaşmak istiyorum. Yardımcı olursanız çok teşekkür ederim. Öncelikle 6 ay önce mavi ekran hatasıyla başladı her şey 4-5 çeşit mavi ekran alıyordum sürekli sonra bu forumdan birileri yardımcı oldu ve geçti 1 ay sonra işlemcim sabit 0.540 GHz ile çalışmaya ve bunun üstüne çıkmamaya başladı önerilen çözümler yardımcı olmadı fakat sonra yabancı bir arkadaş yardımcı oldu AMD Ryzen Master ayarlarından prochot disable yaptığımda işlemcim 3.6 GHz ile çalışmaya başladı tekrardan. 2-3 aydır böyle idare ediyordum fakat son 1 aydır oyun oynarken oyunlarım anlık donmadan sonra crash veriyor ve arada bir (günde 2 defaya yakın) mavi ekran hatası alıyorum (ırql_not_less_or_equal). Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bilgisayar zaten 1.5 yıllık ve bunun yarısını sadece sinir olarak geçirdim :D

IRQL hatası bir sistem işlemi veya sürücü girişimleri uygun erişim hakları olmadan bir bellek adresine erişmeye eğer sık sık görünen bir hafıza ile ilgili bir hatadır. Bu da şu nedenlerden biri tarafından olabilir, uyumsuz aygıt sürücüleri yada sistemle ilgili yazılımsal bir sorun.

İlk olarak minidump dosyası paylaşınız, inceleyelim. Sonra aşağıdaki ki kodları da duruma göre çalıştıracağız.

Başlatı açıp CMD yazınız ve yönetici olarak çalıştırınız. Çıkan pencereye aşağıdaki şu kodları her birini sırasıyla yazıp enter'a basıp çalıştırınız.

DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

SFC /scannow

Her biri tamamlandığında diğerini çalıştırınız. İşlemler uzun sürebilir, en son bilgisayarı yeniden başlatınız sistem kendisini onarmaya başlayacaktır, biraz uzun sürebilir.

Artı -1 Eksi
IRQL hatası bir sistem işlemi veya sürücü girişimleri uygun erişim hakları olmadan bir bellek adresine erişmeye eğer sık sık görünen bir hafıza ile ilgili bir hatadır. Bu da şu nedenlerden biri tarafından olabilir, uyumsuz aygıt sürücüleri yada sistemle ilgili yazılımsal bir sorun.

İlk olarak minidump dosyası paylaşınız, inceleyelim. Sonra aşağıdaki ki kodları da duruma göre çalıştıracağız.

Başlatı açıp CMD yazınız ve yönetici olarak çalıştırınız. Çıkan pencereye aşağıdaki şu kodları her birini sırasıyla yazıp enter'a basıp çalıştırınız.

DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

SFC /scannow

Her biri tamamlandığında diğerini çalıştırınız. İşlemler uzun sürebilir, en son bilgisayarı yeniden başlatınız sistem kendisini onarmaya başlayacaktır, biraz uzun sürebilir.

Hatanın temeli ntoskrnl.exe yüksek CPU kullanımı gözlemlenmiş, sistem dosyalarından kaynaklanıyor olabilir bir ihtimal.

CMD'yi çalıştırıp ilk olarak şu kodu giriniz.

sfc /scannow

Sonucu paylaşırsınız.

Artı -1 Eksi
BattlEye ve Easy Anti Cheat programlarını kaldır.
DDU ile GPU Driver kaldırıp güncel WHQL sürümünü kur.
R6S oyununu sanırım kol ile oynuyorsun kol ile oynama bir süre sorun ondan mı kaynaklanıyor anlamış oluruz.
2807 BIOS sürümüne geçiş yap.

Hatanın temeli ntoskrnl.exe yüksek CPU kullanımı gözlemlenmiş, sistem dosyalarından kaynaklanıyor olabilir bir ihtimal.

CMD'yi çalıştırıp ilk olarak şu kodu giriniz.

sfc /scannow

Sonucu paylaşırsınız.
Windows Resource Protection did not find any integrity violations.
Bu cevabı aldım.

Hatanın temelleri şunlar.

Önbellek yöneticisi
Çekirdek
Hafıza yöneticisi
Yönetici
Güvenlik referans monitörü
Zamanlayıcı (Dağıtıcı)

Genelde RAM değişikliği veyahut arızasından olur derler ama yaptığınız işlemden ötürü büyük ihtimal, çünkü yüksek CPU kullanımı gözlemlenmiş.

Windows Bellek Tanılama Aracı ile bir tarama yapın.
Sistem Dosyası Denetleyicisi CHKDSK taramasını çalıştırın. CMD'yi yönetici olarak çalıştırınız ve komutu girip entera basınız.
Cihazınızda ki için hız aşırtma ayarlarını sıfırlayın.
Sistem geri yüklemesi gerçekleştirin.

Bunlar sorununuz da fayda sağlamalı.

Artı -1 Eksi
Hatanın temelleri şunlar.

Önbellek yöneticisi
Çekirdek
Hafıza yöneticisi
Yönetici
Güvenlik referans monitörü
Zamanlayıcı (Dağıtıcı)

Genelde RAM değişikliği veyahut arızasından olur derler ama yaptığınız işlemden ötürü büyük ihtimal, çünkü yüksek CPU kullanımı gözlemlenmiş.

Windows Bellek Tanılama Aracı ile bir tarama yapın.
Sistem Dosyası Denetleyicisi CHKDSK taramasını çalıştırın. CMD'yi yönetici olarak çalıştırınız ve komutu girip entera basınız.
Cihazınızda ki için hız aşırtma ayarlarını sıfırlayın.
Sistem geri yüklemesi gerçekleştirin.

Bunlar sorununuz da fayda sağlamalı.
Bellek Tanılama Aracı ile tarama yaptım, sorun bulunamadı dedi. CHKDSK komutundan da bir hata çıkmadı. Hız aşırtma ayarını sıfırlayın derken tam olarak ne kastettiğinizi anlamadım.
Oynadığım tüm oyunlar (Fifa21 R6 Apex) hiçbir hata vermeden aniden kapanıyor.

Güç seçenekleriniz dengeli modda mı performansta mı ve şarjda kullanımda da düşük hız alıyor musunuz? Geriye kalan tek ihtimal ryzen master programının uyumsuzluk yarattığı.
Performansta da denedim dengelide de hiçbir şey değişmiyor.
Ryzen Master olamdan CPu hızım 0.54 GHz yi geçmiyor

Yeni konular

Geri
Yukarı