IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL Mavi Ekran

Arda Anıl

Kilopat
Yer
İZMİR
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
1 Haftadır sürekli mavi ekran hatası alıyorum.
-UNEXPECTED KARNEL MODE TRAP
-IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

Sistem geri yükleyince 1-2 gün hata almıyorum. Ama sonra tekrar hata almaya başlıyorum. Sisteme herhangi bir şey yüklemedim. Windows'um orijinal. BIOS'um güncel. Windows'um güncel. Ekran Kartım güncel. MSI Live Update üzerinde de her şey güncel gözüküyor. Sorun ne olabilir?

Memtest86 ile test edin.
Test şimdi bitti. Orada da herhangi bir sorun bulunamadı...
Test şimdi bitti. Orada da herhangi bir sorun bulunamadı...
Bugün sık sık hata verdiği için, (Hatalara yeni bir hata daha eklendi: MEMORY_MANAGEMENT ) sistem geri yükleme yaptım. Sonrasında bu sorunda Windows güncelleştirmeleri sorun olabilir mantığı ile, Windows güncelleştirmelerini kapattım ve Ağ'ı tarifeli bağlantı olarak tanımladım. Şu an için mavi ekran almadım. Donanım sorunu olsa hala hata almam gerekmez miydi?

Ek olarak, bugün de eklenen hatayla birlikte ve @Recep Baltaş 'ın öngördüğü hata, yani RAM, üzerine yoğunlaşınca aklıma gelen bazı ihtimaller şunlar; RAM 8 GB olduğu için yetersiz geliyor olabilir mi? (Bu hatayı bilgisayar açıldığında da alıyorum. Yani oyun oynamazken, internette gezinirken de bu hatayı alıyorum.)

Son düzenleme:
8GB RAM gayet yeterli bir rakam özellikle ağır oyunlar oynamıyorsanız. RAM eğer çift çubuk 2x4GB ise tek tek çalıştırarak deneyebilirsiniz.

Bazen Memtest86 da hata bulamıyor ama bellek sorunu olabiliyor. MEMORY_MANAGEMENT çoğunlukla bellek arızasına işaret eder.
Anladım. Teşekkür ediyorum. Ürünü servise bırakacağım. Vatan Bilgisayar'dan almıştım. Süreçle ilgili bilgilendirmeyi yine bu başlık altından yaparım.
Vakit ayırdığınız için tekrar teşekkür ediyorum.

OC varsa eski haline getir yani iptal et. MSI araçlarını kaldır. Sürücü bulucu programı kullandın mı?
DDU ile Nvidia sil ve bir önceki sürüme dön. Eski sürücüyü yüklerken geforce experience kurma.
Sonra bir süre sistemi test edip sonucu bildir.

OC varsa eski haline getir yani iptal et. MSI araçlarını kaldır. Sürücü bulucu programı kullandın mı?
DDU ile Nvidia sil ve bir önceki sürüme dön. Eski sürücüyü yüklerken geforce experience kurma.
Sonra bir süre sistemi test edip sonucu bildir.
MSI programlarını kaldırdım. Özellikle OC ile alakalı olabilir diye Command Center'ı. Gaming APP zaten kullanmıyorum. Sadece After Burner ve Lan Manager vardı.

Fakat bugün şu oldu; Bilgisayarım Nihai Performans'taydı ve Dengeli'yi seçince
IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL verdi. Bilgisayar açılır açılmaz tekrar Nihai Performans'ı seçtim. Ve şu an PC düzgün çalışıyor. Sorun sanırım işlemci güç yönetimiyle alakalı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı