İş başvurusu için ikinci kez form doldurmak

Sertidegni

Hectopat
Teknoloji sektöründeki bir şirkete iş başvurusunda bulundum. Görüşme için davet edildim ancak tecrübesiz olduğumdan olumlu geçtiğini sanmıyorum.

Özgeçmişimde, referans eklemek gibi çeşitli güncellemeler yaptım. Güncel özgeçmişimle tekrar başvuruda bulunmam mevcut süreci olumsuz etkiler mi?

Bir kere red yediysen hemen tekrardan başvurma bakmazlar bile. Başka firmalara başvurunu yap, öz geçmiş örneklerine göz gezdir, senin için en uygun olanını bul. Önemli olan çok süslü değil senin biliyor olduğun konular olmalı, aksi takdirde sana "uygulamasını yap bakalım" derlerse mahcup olma.

Bir kere red yediysen hemen tekrardan başvurma bakmazlar bile.
Üzerinden bir hafta geçti ancak geri dönüş yapmadılar.

Başka firmalara başvurunu yap, öz geçmiş örneklerine göz gezdir, senin için en uygun olanını bul.
Bahsettiğiniz gibi kendime en uygun olan şirketlere başvuru yaptım.

Önemli olan çok süslü değil senin biliyor olduğun konular olmalı, aksi takdirde sana "uygulamasını yap bakalım" derlerse mahcup olma.
Çalışanların genelinden daha fazla bilgim mevcut.

Güncel özgeçmişimi genel e-posta adreslerine gönderdim ancak benimle görüşen kişiye ulaştını sanmam.

Sektör çok kötü zaten şu aralar ancak ilk önce 1 hafta geçtiyse telefonla ara şirketi, bana olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapar mısınız diye sor. Olumsuz sonuç olursa başka firmalara başvur. İşsizlik insanı depresyona iten bir süreç, kendi sektörünün dışında diğer sektörlere de bak bence, belki yarı zamanlı başka bir iş yapabilirsin ya da sektörünün dışında çalışabilirsin.
Çalışmanın ayıbı yoktur, iyi ya da kötü eline biraz para geçer, öz güvenin artmasına yardımcı olur. Ek olarak şu da kendi mesleğini yapan çok kişi yok, ya da mesleğinden %100 mutlu olan. Ben de mesela mimarım, amerikada master yaptım ama burda tente satıyorum yani tek bir konuda odaklanma bence.
Diğer sektörlere de şans tanı :)

Sektör çok kötü zaten şu aralar ancak ilk önce 1 hafta geçtiyse telefonla ara şirketi, bana olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapar mısınız diye sor. Olumsuz sonuç olursa başka firmalara başvur. İşsizlik insanı depresyona iten bir süreç, kendi sektörünün dışında diğer sektörlere de bak bence, belki yarı zamanlı başka bir iş yapabilirsin ya da sektörünün dışında çalışabilirsin.
Çalışmanın ayıbı yoktur, iyi ya da kötü eline biraz para geçer, öz güvenin artmasına yardımcı olur. Ek olarak şu da kendi mesleğini yapan çok kişi yok, ya da mesleğinden %100 mutlu olan. Ben de mesela mimarım, amerikada master yaptım ama burda tente satıyorum yani tek bir konuda odaklanma bence.
Diğer sektörlere de şans tanı :)
Birkaç gün önce güncel özgeçmişimi gönderdikten sonra telefonla arayarak olumlu/olumsuz geri dönüş yapacağız dediler ama herhangi bir geri dönüş olmadı.

Bir İKY lisans öğrencisi olarak söylemem gerekirse CV’nizi tekrar göndermeniz bir işe yaramaz çünkü ilk etapta CV’niz yeterli görülmüş ve görüşmeye çağırılmışsınız. Ancak görüşme yeterince iyi geçmediyse ve şirket az sayıda eleman alacaksa muhtemelen diğer adaylar arasından seçim yapacaktır.
Size ilerisi için önerim CV’niz dolu görünsün diye boş sertifikalar vs. koyduysanız koymayın. Ayrıca CV’de verdiğiniz bilgiler ve gerçekteki özellik ve yetkinlikleriniz birbirini tutmuyorsa işe giremezsiniz(Örneğin ülkemiz genelinde iyi düzeyde İngilizce bildiğini yazan adaylarla mülakatın yarısında İngilizce konuşulmaya başlandığı zaman kalakalması gibi).
İşe girmek için her zaman bilgi düzeyiniz ve yeterli olmanız da ölçüt değildir. Çalışma arkadaşlarınızla uyum sorunu yaşayıp yaşamayacağınızdan tutun da evinizin iş yerine yakınlığına kadar yüzlerce şeye bakıyorlar. Hatta evlenince çocuk yapmak isteyip istemediği sorulan adaylar içinden erkeklere daha fazla itici güç ve para ihtiyacının artması sebebiyle veriminin artacağı değerlendirilirken kadın adaylarda tam tersi çocuğa bağımlı olacağı ve önceliklerinin değişeceği için terfi gibi şeylerin verilmemesiyle sonuçlanıyor. Bu yüzden de yüksek mevkilerde daha yeterli kadınlar yerine daha yetersiz erkekler tercih ediliyor.

Bir İKY lisans öğrencisi olarak söylemem gerekirse CV’nizi tekrar göndermeniz bir işe yaramaz çünkü ilk etapta CV’niz yeterli görülmüş ve görüşmeye çağırılmışsınız. Ancak görüşme yeterince iyi geçmediyse ve şirket az sayıda eleman alacaksa muhtemelen diğer adaylar arasından seçim yapacaktır.
Size ilerisi için önerim CV’niz dolu görünsün diye boş sertifikalar vs. koyduysanız koymayın.
Liseden aldığım Europass sertifikası ve Erasmus+ ile gittiğim okuldan aldığım sertifika mevcut. Europass sertifikasını özgeçmişimin dolu gözükmesi açısından ekledim. Böyle bir sertifikayı kaldırmamı önerir misin?

Ayrıca CV’de verdiğiniz bilgiler ve gerçekteki özellik ve yetkinlikleriniz birbirini tutmuyorsa işe giremezsiniz(Örneğin ülkemiz genelinde iyi düzeyde İngilizce bildiğini yazan adaylarla mülakatın yarısında İngilizce konuşulmaya başlandığı zaman kalakalması gibi).
Özgeçmişimdeki hiçbir bilgi abartılmış değil.

Türkiye'deki en iyi şirketlerden birisinde iyi bir pozisyonda çalışan birisini referans olarak görüşmeden birkaç gün sonra ekledim ancak görmediler. Bundan dolayı tekrar başvurmayı düşünüyorum.

Son düzenleme:
Uluslararası geçerli sertifikalar tabiki kalmalı çıkarmayın orda kastettiğim belediye kurslarından alınmış sertifikalar tarzı şeylerdi. Ben o abartma ve geçersiz sertifikalar kısmını size özel yazmadım genel olarak yazmıştım. Tekrar başvurmanız halinde iş için istekli biri olduğunuz çıkarımını yapacak kadar işini seven insanlar varsa süreç olumlu tamamlanabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı