İş bulamıyorum

269184

Hectopat
Selam. Bu sene bitik duruma geldim. 1 aydır iş arıyorum. En az 50 ilana başvurdum ama arayan yok. Tanıdığım işsiz çok insan var şu an. En son özel güvenlik olarak çalışıyordum. Geçen yazdan beri o işi yapmıyordum. Güvenlik kimliğimin de geçerlilik süresi doldu. Yenileme eğitimine yazıldım ancak kimliğimin yenilenmesi 4-5 ay sürecek ne yazık ki ve bu süre zarfında boş kalamam. Vasıfsız işlere bile başvurdum ancak "tık" yok. Yakın zamanda da laptopumun anakartı bozulmuştu. @ViooYa da biliyor. Yeni anakart da alamadım para olmadığı için. Bu yüzden psikolojim çok kötü. Güvenlik dışında pek vasfım yok. Stok sayım işinde ve ağır işlerde çalışmıştım sadece daha önce.

Son düzenleme:
Selam. Bu sene bitik duruma geldim. 1 aydır iş arıyorum. En az 50 ilana başvurdum ama arayan yok. Tanıdığım işsiz çok insan var şu an. En son özel güvenlik olarak çalışıyordum. Geçen yazdan beri o işi yapmıyordum. Güvenlik kimliğimin de geçerlilik süresi doldu. Yenileme eğitimine yazıldım ancak kimliğimin yenilenmesi 4-5 ay sürecek ne yazık ki ve bu süre zarfında boş kalamam. Vasıfsız işlere bile başvurdum ancak "tık" yok. Yakın zamanda da laptopumun anakartı bozulmuştu. @ViooYa da biliyor. Yeni anakart da alamadım para olmadığı için. Bu yüzden psikolojim çok kötü. Güvenlik dışında pek vasfım yok. Stok sayım işinde ve ağır işlerde çalışmıştım sadece daha önce.
Hocam eğer ki para bulabileceğiniz bir yer varsa, öncelikle kendinize bir vasıf belirleyin sektör fark etmez, eğitim veren yerlerden premiere pro sertifikası alabilirsiniz, Youtube'a komik videolar yükleyerek ufak ufak başlayabilirsiniz, İlla premiere pro olmak zorunda değil sosyal medya ile ilgili olur fark etmez, Hangi alana yatkınsanız kombi servisi de olabilir, Şöförlük düşünürsek SRC2 gibi belgeler gerekecektir. Kariyer.net de bolca sosyal medya yöneticisi aranıyor tabii iş bulma imkanı nasıl bilmiyorum, Güvenlik sertifikasına bende yazıldım 13 aralık'da sınav var mesleği yaparmıyım bilmiyorum, Bir kaç sertifika daha alıp kendimi geliştirmeye odaklandım, Henüz bi geliri yok ancak zevkli bir şeyi öğrenirken aklınıza farklı bir iş fikri geliyor.

Piyasada doğru dürüst iş yok ama güvenlik sektöründe her daim iş var. Nedenini bilmiyorum ama güvenlik kimliğine sahip olup işsiz kalmak diye bir durum söz konusu değil. İstemediğin kadar iş oluyor, hatta aralarından seçim yapıyorsun. Güvenlik benim sadece sermaye topladığım bir meslek. Universite son sınıf öğrencisiyim. 2021 için planlarım var.

Piyasada doğru dürüst iş yok ama güvenlik sektöründe her daim iş var. Nedenini bilmiyorum ama güvenlik kimliğine sahip olup işsiz kalmak diye bir durum söz konusu değil. İstemediğin kadar iş oluyor, hatta aralarından seçim yapıyorsun. Güvenlik benim sadece sermaye topladığım bir meslek. Universite son sınıf öğrencisiyim. 2021 için planlarım var.
Annen veya babandan yardım alabilirsin. Zaten 4-5 ay demişsin.

Annen veya babandan yardım alabilirsin. Zaten 4-5 ay demişsin.
Onlar yok malesef, olsalar da etmezlerdi. Kardeşlerden de hayır yok. Kardeşimin 3 tane daireden geliri var. + Çalışıyor, buna rağmen yardımcı olmuyor. Aklıma anketçilik yapmak geliyor son çare ama pandemiden dolayı olacağını pek sanmıyorum.

Danışmanlık işi sordum amirlerime ama onlardan da hayır yok şu an. Bir arkadaşımın referansıyla 2 iş görüşmesine gittim, ondan da hayır çıkmadı.

Son düzenleme:
Benzer şeyleri yaşıyorum.

Ekonomik kriz sonrası bünyesinde kimya laboratuvarı bulunan kurumların %80'ni laboratuvarlarını kapattı. Temmuz ayından beri iş arıyorum. Yaklaşık 1.5 yıl tecrübe böylesine ortamda yeterli olmuyor. Kısacası iş bulamıyorum.

Mesleğim dışında işlere elbet başvuruyorum ama istenen şeyler akıla ve mantığa sığmaz. Onun yerine günlük işlerle faturamı ve ufak tefek masraflarımı karşılıyorum. Düzenli gelir gibi olmuyor.

Gençler iş beğenmiyor diyenleri bulsam bir kaşık suda boğacağım.
Hocam, haddime değil ama, A101 gibi zincir marketlere de başvursanız. En azından belinizi doğrultana kadar.
Gençler iş beğenmiyor diyenlerin büyük kısmı 45 yaşında emekli olmuş, tek gayesi ev ve araba olan insanlar. Ne sosyal hayatları var ne de hobisi. Saman gibi gelip, saman gibi gidecekler. Hayatı sadece evlat büyütmekten ve evlendirmekten ibaret sanıyorlar. Evlat büyütmek büyük bir sanat ama evladınız asgari ücret karşılığı mesai ödenmeksizin 6 gün 13-14 saat çalışacak deseler aynı şeyleri savunabilir mi?

Daha 1 hafta önce plastik malzeme üretimi yapan yer, haftada 6 gün 12 saat çalışma karşılığı asgari ücret önerdi. Buraya kadar sorun hatta seve seve yaparım ama siparişlerin yetiştirilmesi için yapılacak fazladan çalışmada, mesai ücreti ödemiyoruz diye son anda ekleyince köle mi arıyorsunuz deyip çıktım. Saçma sapan şeyler söylediler yazmıyorum. Konu uzamasın.

Ondan sonra gençler iş beğenmiyor oluyor, hem benim üzerimden ciddi kazanç sağla hem de mesai ücretime çök. Muhtemelen pazar günü çalıştırıp, karşılığını vermeyecekler. Bu ortamdan ailesine bakmakla yükümlü olanlara sabır diliyorum.

Tek bir dileğim var, o insanlar elbet bizlerin eline düşecek, o zaman hesaplaşabiliriz...

Geri
Yukarı