Isınan laptop için ThrottleStop ayarları

Schentienel

Hectopat
Daha fazla  
HP'nin belalı DW2009NT modeline sahibim. Özellikleri iyi olan ama oyun oynamak için pek de uygun olmayan.

Daha önce ısınma sorununu undervolt yaparak çözmüştüm buradakiler sayesinde ancak PC'yi sıfırlamak zorunda kaldım. Dolayısıyla ayarlar gitti ve neredeyse her oyun 10 20 dk sonra kasmaya başlıyor. ThrottleStop'tan anlayan bir arkadaşım şu ayarları yapmamda bana yardımcı olabilir mi? Her türlü ayarı isterse DC'den falan ekran paylaşımı yapayım arkadaşa o bana söylesin ben yapayım.

İşlemci i5 1035G1.
Ekran kartı MX330.
8 GB RAM.

Tüm ayarlarım kayboldu NVIDIA paneli falan dahil Allah için bir yardımcı olun bana.

Bu işlemci GHz hızını kendi performansına göre ayarlarıyor bir işlem yapılmadığında 1 GHz Boost frekansında da 3.4 GHz'e kadar çıkabiliyor.

Ekran kartına fazla yük bindirmemeye çalış dostum. Laptop çok hızlı ısınıyor. Bu yüzden orta ayarlarda oyunu oynayabilirsin, diğer bir şey olarak Laptop'un içi kolay kirleniyor, bundan dolayı bir bilgisayarcıya gidip temizletebilirsin(eğer tecrübeli isen kendinde temizleyebilirsin ama tavsiye etmem)gideceğin yere dikkat et, her yer çakal dolu, termal macununu yenile ve soğutucu al. Soğutucu olmadan bilgisayar alev atıyor. Eğer soğutucu alırsan farkı anlayacaksın(kaliteli bir soğutucu al) sana tavsiyem oyunlarda GHz hızını 2.5'de kullanman zaten Throttle Stop'da sana derecelerin ne kadar çıktığını söylüyor, sana şunu söyleyeyim 85 üstünde bilgisayarın zarar görebilir. Kendin test yapıp ona göre ayarlayabilirsin. Isınmalar senin bir oyunu ne kadar süreyle oynadığına bağlı. Eğer fazla güç verip fazla dakikada oynarsan bilgisayar daha çok ısınır ve bundan dolayı kasma yapar fakat gücü ortalar ve oynadığın aynı dakikada oynarsan daha az ısınacağını görürsün.Yani özet olarak
1-Soğutucu al
2-Grafikleri ortada oyna,çok yük bindirmemeye çalış
3-Laptop'un içini temizlet ve termal macunu yenile :)

Ekran kartına fazla yük bindirmemeye çalış dostum. Laptop çok hızlı ısınıyor. Bu yüzden orta ayarlarda oyunu oynayabilirsin, diğer bir şey olarak Laptop'un içi kolay kirleniyor, bundan dolayı bir bilgisayarcıya gidip temizletebilirsin(eğer tecrübeli isen kendinde temizleyebilirsin ama tavsiye etmem)gideceğin yere dikkat et, her yer çakal dolu, termal macununu yenile ve soğutucu al. Soğutucu olmadan bilgisayar alev atıyor. Eğer soğutucu alırsan farkı anlayacaksın(kaliteli bir soğutucu al) sana tavsiyem oyunlarda GHz hızını 2.5'de kullanman zaten throttle Stop'da sana derecelerin ne kadar çıktığını söylüyor, sana şunu söyleyeyim 85 üstünde bilgisayarın zarar görebilir. Kendin test yapıp ona göre ayarlayabilirsin. Isınmalar senin bir oyunu ne kadar süreyle oynadığına bağlı. Eğer fazla güç verip fazla dakikada oynarsan bilgisayar daha çok ısınır ve bundan dolayı kasma yapar fakat gücü ortalar ve oynadığın aynı dakikada oynarsan daha az ısınacağını görürsün. Yani özet olarak.
1-Soğutucu al.
2-Grafikleri ortada oyna, çok yük bindirmemeye çalış.
3-Laptop'un içini temizlet ve termal macunu yenile :)

Önerin için teşekkürler

Bilgisayar 1 aylık çok kirlendiğini sanmıyorum
Eskiden açıyordu ayarlarımi kaybettim ondan sormuştum.
Soğutucu konusunda aşırı kararsızım bazıları ise yarıyor diyor. Baziları sadece içeri toz tıkıyor diyor.

Birde 1 GHz den sonrası boost frekansı olduğundan dayı herhelde GHz sabitleme yapamıyorum bu cihazda yardımcı olur musun biliyorsan?

Önerin için teşekkürler

Bilgisayar 1 aylık çok kirlendiğini sanmıyorum
Eskiden açıyordu ayarlarımi kaybettim ondan sormuştum.
Soğutucu konusunda aşırı kararsızım bazıları ise yarıyor diyor. Baziları sadece içeri toz tıkıyor diyor.

Birde 1 GHz den sonrası boost frekansı olduğundan dayı herhelde GHz sabitleme yapamıyorum bu cihazda yardımcı olur musun biliyorsan?
Sana Throttle Stop ayarımı atıyorum,bunların aynısını yaparsan GHz hızı sabit kalacaktır.
Ekran Alıntısı.PNG

Soğutucu eğer 100 TL üstü soğutucu alırsan kesinlikle bilgisayarın daha az ısınacaktır buna emin ol,yani demek istediğim kalitesiz bir soğtucu alırsan örneğin tek fanlı bir soğutucu küçük bir de ısıtmaz tabiki sadece yükseltmeye yarar fakat mesela benim soğutucum 2 büyük 2 küçük fanı var büyük ve çok da iyi bir şekilde bilgisayarımı soğutuyor.Bu aralar yeni modeller var 100 TL'lik ayarlayabiliyorsun soğutucu hızını harika oluyor,bilgisayarı buz gibi yapıyor.

Sana Throttle Stop ayarımı atıyorum,bunların aynısını yaparsan GHz hızı sabit kalacaktır.Eki Görüntüle 755503
Soğutucu eğer 100 TL üstü soğutucu alırsan kesinlikle bilgisayarın daha az ısınacaktır buna emin ol,yani demek istediğim kalitesiz bir soğtucu alırsan örneğin tek fanlı bir soğutucu küçük bir de ısıtmaz tabiki sadece yükseltmeye yarar fakat mesela benim soğutucum 2 büyük 2 küçük fanı var büyük ve çok da iyi bir şekilde bilgisayarımı soğutuyor.Bu aralar yeni modeller var 100 TL'lik ayarlayabiliyorsun soğutucu hızını harika oluyor,bilgisayarı buz gibi yapıyor.
Dediğin ayarları yaptım şu an 3500 MHz de çalışıyor gözüküyor throttlestopta.
@erengore Hocam eski konumdan devam edeyim hem bir çözüme ulaşırsak çözüldü olarak eklerim herkes faydalanır. Yük halinde hal.
1627764496747.png

Son düzenleme:
Dediğin ayarları yaptım şu an 3500 MHz de çalışıyor gözüküyor throttlestopta.
@erengore Hocam eski konumdan devam edeyim hem bir çözüme ulaşırsak çözüldü olarak eklerim herkes faydalanır. Yük halinde hal. Eki Görüntüle 1124392
Öncelikle geçmiş ThrottleStop ayarlarınızı sıfırlayın. Bu dandik limiti nasıl devreye sokmuşlar anlamadım. İlkel bir sistem diyeceğim de ilkel de değil.

Bu limit şu şekilde çalışıyor mesela sisteminiz 8 saniye falan 90 derece gibi sıcak bir değerde ise sistemdeki işlemciye sinyal gönderiliyor ve yavaşlattırılıyor. Birkaç fikir sunabilirim ama aşırı işe yaramayacak. Yani sisteminiz pek amacınıza uygun çalışmayacak. Oyunda sürekli kısar bu gidişle bu.

Öncelikle geçmiş ThrottleStop ayarlarınızı sıfırlayın. Bu dandik limiti nasıl devreye sokmuşlar anlamadım. İlkel bir sistem diyeceğim de ilkel de değil.

Bu limit şu şekilde çalışıyor mesela sisteminiz 8 saniye falan 90 derece gibi sıcak bir değerde ise sistemdeki işlemciye sinyal gönderiliyor ve yavaşlattırılıyor. Birkaç fikir sunabilirim ama aşırı işe yaramayacak. Yani sisteminiz pek amacınıza uygun çalışmayacak. Oyunda sürekli kısar bu gidişle bu.
Frekans sabitleme harici bir seçeneğim yok galiba.

Frekans sabitleme harici bir seçeneğim yok galiba.
Bir şeyler denenebilir ama benim deneyeceklerimin başarı oranı düşük olup muhtemelen sorunu çözmeyecek. Frekans sabitleme mantıklı duruyor maalesef. Yani bu sistemi ben değil başkasını da getirseniz maalesef pek bunu aşamaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı