Isınan ve gürültülü MSI MPG Sekira 500X kasa için öneri

ateykan0

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Şu an biraz kafam karışık durumda. Yardımcı olursanız sevinirim. Öncelikle sistemim:
-Intel 10700K.
-MSI Z490 GAMING Edge Wi-Fi.
-MSI Mag coreliquid 360R,
-Corsair RM850X,
- G.Skill Trident Z 16 GB 3600 MHz,
-Samsung 970 Evo 500 GB,
-MSI MPG sekira 500X.
-ASUS GTX 970. (RTX 3080 bekliyorum.)
Bu sistemde 2 sorunum var. Sıcaklık ve fan gürültüsü.
Sistemi dün toplattım. Her şey güzel görünüyor ancak sistemde aşırı fan sesi geliyor ve tahminimce sıvı soğutmanın fanları tam devir çalışıyor hep. İşlemcim 1 kere 100 dereceyi görüp kapattı sistemi. Sistem boşta 48-55 derece arasında gidip geliyor. Daha sonra karşılaşmadım bu sorunla. Daha sonra PUBG'de orta ayarlarda işlemcim 60-70 derece arasındaydı ancak yine çok fan sesi ve gürültü geliyordu. Ali abinin bu kasayı incelemesini görüp etkilenmiştim. Ses sorunu olduğunu iletmemişti. Kasanın üst kısmında bulunan 2 adet fan havayı içeri çekmeye çalışırken benim sıvı soğutucu fanlarım havayı dışarı atmaya çalışıyor olabilir mi? Bundan dolayı işlemciyi ve sistemi soğutamadığı için tam devir çalışıp gürültü yapıyor olabilir mi acaba? Eğer bu şekilde değilse amazon.com.tr üzerinden satın almıştım 9 gün önce. Sanırım 14 günlük iade hakkım var. İade edeceğim. Ne önerirsiniz? Noctua markası yeterli olur mu sessizlik için? Lütfen bilgisi olanlar yardımcı olabilir?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• asasg.png
    asasg.png
    390,5 KB · Görüntüleme: 70
Son düzenleme:
Ekran kartı ısınmıyor, işlemci o şekilde ısınıyorsa sorun işlemci soğutucusunda büyük ihtimalle. Kasadan olsa ekran kartı da ısınır. Sıvı soğutmada Corsair'den şaşma. Uzun ömürlü ve fabrika çıkışlı hata oranı az olan bir firma sıvı soğutmada.
Anakartta sıvı soğutma için pompa girişi olur. Bilmeyen biri sıvı soğutmanın pompa çıkışını buraya takmamış olabilir. Sıvı soğutma fan çıkışları CPU fan girişine takılır, sıvı soğutma pompa çıkışı anakartın pompa girişine takılır. Bunu kontrol edin.
Bir de anakartın ayarlarından pompa hızına vs. müdahele edilmez. Sabit hızla çalışır pompa. Umarım ona ses yapıyor diye müdahele etmemişsinizdir. Fanlar ayrı, ona müdahelede sıkıntı çıkmaz çok yanlış yönetmedikçe.
Sıvı soğutmanın işlemciye montajı veya termal macunda sıkıntı da olabilir belki (genelde termal macun hazır sürülü oluyor sıvı soğutma ve harici soğutmalarda).
Bu hususları eledikten sonra sıvı soğutmayı servise yollayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı