Isınmayan oyuncu laptopu var mı?

Isınmaktan kastınıza göre değişir. Birkaç yıl önce (en az 4) Casper bir laptopta kasa üzerinde elimi koyduktan bir süre sonra elimi çekmemi sağlayacak bir sıcaklık söz konusuydu. Kendi MSI cihazım da bariz şekilde taktığım NVMe SSD başta olmak üzere işlemcisi ile ısınıyor. Ama elimi klavye üzerinden çekmemi gerektirecek bir durum yaşamadım. Kaldı ki macununu adam akıllı değiştirmem bile. Ağır oyun oynayınca işlemci 95'i geçecektir ama öyle şeyler oynamaya vaktim olmadığı için güncelleme gereği duymuyorum.

Hizli laptop isinir bu kadar basit. Yok oyle buyulu sogutma sistemi veya fanla yapilmis devrim falan. Daha icat edilmedi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Vay gözünü sevdiğim teknoloji, benden hala masaüstü aşkını söküp alamadı. Bu konuyu açmama sebep olan şeylerden birisi artık masaüstü ile laptop fiyatları arasında aman aman fark kalmamış olmasıydı. Bir kaç izlediğim kişi de rtx 3060 laptop ile masaüstü karşılaştırdığında aldıkları performansın epey yakın olduğunu gösterince, artık laptop almak daha mı mantıklı diye düşünüyordum. Sonuç olarak ısı duvarına çarptık yine. İdeal şartlar altında istediği kadar masaüstü gücü versin, normal bi kullanımda sürekli throttle yiyip yarı performansı alacaksam ne anladım o işten.

Vay gözünü sevdiğim teknoloji, benden hala masaüstü aşkını söküp alamadı. Bu konuyu açmama sebep olan şeylerden birisi artık masaüstü ile laptop fiyatları arasında aman aman fark kalmamış olmasıydı. Bir kaç izlediğim kişi de rtx 3060 laptop ile masaüstü karşılaştırdığında aldıkları performansın epey yakın olduğunu gösterince, artık laptop almak daha mı mantıklı diye düşünüyordum. Sonuç olarak ısı duvarına çarptık yine. İdeal şartlar altında istediği kadar masaüstü gücü versin, normal bi kullanımda sürekli throttle yiyip yarı performansı alacaksam ne anladım o işten.
Her laptopta yasanmiyor throttle olayi.

@shadow170 Bütçeni söyleyip yeni konu açıp burada gerçek bilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır. Bütçene göre RTX 3060 ve 105 derece çıkıp normal sayılmayan işlemcili bilgisayarlar önerileri alacaksın performans düşmeden. Şimdiki bilgisayarlar daha güçlü, nm düşürülmüş yeni teknolojiler eklenip daha çok işlem parçacığı sığdırıp eskiye nazaran az ısınan modeller var. Eski bilgisayarlar MX gibi veya GT ekran kartı olup işlemcileri 95-100 derece görürdü şimdi bunlar çok güçlü cihazlarda az görülmeye başladı eğer tasarımda ve modelinde kronik sıkıntı yoksa. Ha bu demek olmuyor her laptop ısı 95 derece altı olacak, ama çok fazla sıcak çalışması ileride arızalara sebep olabilir, bazı arkadaşlarda Asus Rog bilgisayarın örneğin oyunlarda işlemcinin RTX 3060'da 80 derece geçmediği görülüyor. 95 derece kadar sıkıntı yok ama sonrası çok aşırı fazla bu demek olmuyor üretici 105 ayarlamış o maksimum koruma sıcaklığı sıcaklık birden yükselirse zaten performansı düşürüyor ama yine de o sıcaklıklar ileride anakartın lehimine tut ekran kart arızasına kadar yolu oluyor. Kısa sürede problem çıkmasa da uzun süre olarak düşününce çıkacaktır problem.

Bazı modellerin tasarımı ve içinde kullandığı parçaların kalitesine göre yani parasına göre diyelim sıcaklık etkin ediyor. Gider ucuz kronik bir kasa modeli alırsan ısınmadan kaçamazsın.

Son düzenleme:
@shadow170 Bütçeni söyleyip yeni konu açıp burada gerçek bilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır. Bütçene göre RTX 3060 ve 105 derece çıkıp normal sayılmayan işlemcili bilgisayarlar önerileri alacaksın performans düşmeden. Şimdiki bilgisayarlar daha güçlü, nm düşürülmüş yeni teknolojiler eklenip daha çok işlem parçacığı sığdırıp eskiye nazaran az ısınan modeller var. Eski bilgisayarlar MX gibi veya GT ekran kartı olup işlemcileri 95-100 derece görürdü şimdi bunlar çok güçlü cihazlarda az görülmeye başladı eğer tasarımda ve modelinde kronik sıkıntı yoksa. Ha bu demek olmuyor her laptop ısı 95 derece altı olacak, ama çok fazla sıcak çalışması ileride arızalara sebep olabilir, bazı arkadaşlarda Asus Rog bilgisayarın örneğin oyunlarda işlemcinin RTX 3060'da 80 derece geçmediği görülüyor. 95 derece kadar sıkıntı yok ama sonrası çok aşırı fazla bu demek olmuyor üretici 105 ayarlamış o maksimum koruma sıcaklığı sıcaklık birden yükselirse zaten performansı düşürüyor ama yine de o sıcaklıklar ileride anakartın lehimine tut ekran kart arızasına kadar yolu oluyor. Kısa sürede problem çıkmasa da uzun süre olarak düşününce çıkacaktır problem.

Bazı modellerin tasarımı ve içinde kullandığı parçaların kalitesine göre yani parasına göre diyelim sıcaklık etkin ediyor. Gider ucuz kronik bir kasa modeli alırsan ısınmadan kaçamazsın.
Cevap için teşekkürler hocam, asıl sorun bahsettiğiniz gibi aslında tehlikeli diyebileceğimiz 100 derece üzeri sıcaklıkları görmemesi cihazın ve aynı zamanda çok düşük derecelere throttle olmaması. Öyle ki kimi firmalar 85 dereceye throttle koymuş. Satın alma konusu açmadım çünkü malum fiyatlar kontrolden çıktı, artık bi pc almak için araba alır gibi bütçe ayarlaması yapmamız gerekiyor. Anca ondan sonra açarım konuyu.

@shadow170 Kimileri dereceye koymuyor aslında, mesela AMD tarafında TDP olayı var, U serisi işlemcide 15TDP değeri varsayılan yapmış %100 kullanımda 2 dakikaya o güç doluyor dolunca frekansı düşürüyor işte ısınmaması için ama aynı işlemciye başka üretici modelde 35TDP çıkarıyor ve o %100 dolana kadar işlemci kendini dinlendiriyor eğer soğutması iyi ise yüksek frekansta çalışıyor. Normalde tüm çekirdekleri kullanınca benim R5 4600H testte 3.6GHz ve 4GHz arasında çalışıyor ama oyunlarda %30 - %50 arasında iken MSI AfterBurner ile 4000GHz sabit gözüküyor. İşte o söylediğim 100 derece ve üzerisi görmeyen daha serin çalışan cihazların tasarım ve soğutma konusunda iyi bileşenler kullandıkları için daha serin çalıştırıyor. Zaten oyunlarda o derece görmen zor işlemci stres testi yaptırmıyorsun işlemci serin olursa ekran kartın sıcaklığı da düşecek, görsen de darboğaz olur işlemci %100 kullandırmazsın darboğaz olmaması için o yüzden oyun oynayanlar genellikle serin çalışıyor. Benim oyuna giriş bir kart var mesela ama bu aynı donanıma sahip farklı x marka modellerinde daha sıcak çalışmakta aynı performans ve puanları aldığım halde niye tasarım ve soğutması iyi değil diğer ısınan modeller.

Yani onu umuyordum ben de, şimdi mesela Dell G15'e bakıyordum RTX3060 Ryzen 5800H olan. İşlemci 100 derece görüyor ama throttle yok alette.

Sen yine laptop sahiplerine deneyimlerini tek tek sor almadan once, bu forumun cok bilenlerine bakarsan 50 Watt'lik GPU ile 130 Watt'lik GPU ayni sicakligi yayiyor falan. Sonra diyor ki benim laptopum isinmiyor, sizinki neden isiniyor falan. Cok fazla cahil, cok fazla hurafe yayan insan var.

@gen2 İnternette RTX 3060 ve Ryzen 5 5600H işlemcili laptop izliyorum işlemci oyunlarda 80 üstü zor görüyor ekran kartı maks 70 derece çok boş yapıyorsunuz. Benim kart 50W ile alakası yok, RTX 3060 ekran kartta bile serin çalışan bilgisayarlar var. Çekemiyorsunuz Nitro 5 serin çalışmasına boş yapıyorsunuz. Aynı Kasanın RTX 3060 bile buz gibi. Ben burada Nitro 5 yeni kasaların çok iyi tasarıma ve soğutma sistemine sahip olduğunu söyledim. Aynı 50w ekran kartlı Lenovo ve Monster gibi bilgisayarlar işlemciler 90 derece üstünü görüp ekran kartı 70 derecelere çıkan rakipleri var, o kadar düşük dediğin kart. Burada amaç düşük kart falan değil soğutma sisteminin nasıl yapıldığı ve çalıştığı. Siz benim kartla neyi karşılaşıyorsunuz? Eski cihazlar gibi 1050 bilgisayarların işlemcileri gibi 95 dereceleri görmediği için mi çekemiyorsunuz? 5 sene önceki oyunları giriş seviye dediğiniz kart Ti kart ile 5 sene önceki yüksek ayarda çoğu oyunları oynadım ve yeni nesil RTX 3000 ile ve oyun motoruyla karşılaştırmak hata zaten. Bunların yanında giriş seviye kaldı ilk piyasa GDDR6 geçen sene Ti modeli sunuldu çıktığında orta seviye kendi ayarlarıyla her oyunu oynanabilir karttı. Benim bütçem bu bunu aldım, gidip daha ucuza başka modelin aynı karta sahip alabilirim ama bu cihaz daha serin çalıştığı söylediler ki haklılar kendi rakiplerine göre serin bilgisayar.

Ha ben söyledim bundan daha güçlü kartlar biraz daha sıcak çalışır dedim ki öyle zaten izlediğim ısınma problemi çözen kasa modellerde yine serin çalışıyor. Alırsan kronik ısınma olan cihaz görürsün tabi 105 dereceleri oyunda. Sen olayı farklı çekme benim imzamda yazıyor zaten ve Nitro 5 olduğunu da belirttim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı