İslam evrim ile ne boyutta çelişir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Arkadaşlar biliyorum farklı bir şey sanıyorsunuz ama pişman olmadan önce iyi düşünün derim evrende bir tanrı olamaması kadar mantıksız bir şey olamaz. İslam'daki "çelişkilerin" hepsine cevap verildi zaten internetten araştırabilirsiniz hepinizin düşüncesine saygılıyım ama insan kimsesi, hiçbir şeyi kalmadığı zaman anlıyor asıl gayesinin ne olduğunu.

Arkadaşlar biliyorum farklı bir şey sanıyorsunuz ama pişman olmadan önce iyi düşünün derim evrende bir tanrı olamaması kadar mantıksız bir şey olamaz. İslam'daki "çelişkilerin" hepsine cevap verildi zaten internetten araştırabilirsiniz hepinizin düşüncesine saygılıyım ama insan kimsesi, hiçbir şeyi kalmadığı zaman anlıyor asıl gayesinin ne olduğunu.
Eğer mantık ile yola çıkacaksan, bilim de olduğu gibi ispatlanmamış bir şeyi yok sayarsın. Eğer duygusal olarak yola çıkıyorsan, Tanrının olması seni manevi olarak rahatlatacağı için var sayman olasıdır. Bilgiye ulaşma noktasında duyular yanıltıcıdır, o yüzden ben olaylara duygusal yaklaşmıyorum.

Kuranda biyolojiden, fizikten, kimyadan bile bahseden onlarca ayet var. Ve 1 tanesi dahi çelişmiyor. Peki buna ne diyeceksiniz?
"Gök üstünüze düşmesin diye biz onu havada tutuyoruz." ayetini bilimsel olarak açıklayabilir misin?

Eğer mantık ile yola çıkacaksan, bilim de olduğu gibi ispatlanmamış bir şeyi yok sayarsın. Eğer duygusal olarak yola çıkıyorsan, tanrının olması seni manevi olarak rahatlatacağı için var sayman olasıdır. Bilgiye ulaşma noktasında duyular yanıltıcıdır, o yüzden ben olaylara duygusal yaklaşmıyorum.

"Gök üstünüze düşmesin diye biz onu havada tutuyoruz." ayetini bilimsel olarak açıklayabilir misin?

@BreaKSooN05 hocamın dediği gibi göktaşı olabilir gök denilince akla gelenin mavi bulutlar olması çeviri veya dil hatası bence.

@BreaKSooN05 hocamın dediği gibi göktaşı olabilir gök denilince akla gelenin mavi bulutlar olması çeviri veya dil hatası bence.

Bu arada arkadaşta haklı kitapta dinimizde yanlış bana uymayan şeylerde var maalesef. Ki şu an da Müslüman'ım diyen çoğu kişi müslümanlığın kurallarını yerine getirmez.

Bu arada arkadaşta haklı kitapta dinimizde yanlış bana uymayan şeylerde var maalesef. Ki şu an da Müslüman'ım diyen çoğu kişi müslümanlığın kurallarını yerine getirmez.

Hocam onlar kitapta değil de hadislerde veya şeyh mesih bilmem ne diye geçinen insanlardan olmasın.

Hiçbir inanmayan insan ona islam ile bilimin çelişmediğini inandırsan da inanmaz, gerçekten inanan birisine bütün bilimsel gerçeklerim islam ile ters düştüğünü söylesen de inancından vazgeçmez. İki zümrenin de en saçma alışkanlığı sahip çıktıkları değerler üzerine karşı değere inadına karşı çıkmaları. Bana çok saçma geliyor. Mesela İslam dininde 7 kat gök olduğundan bahsediliyor; ateist zümre atmosferin 7 katı olmadığı daha fazla/daha az bölümü olduğı o yüzden 7 kat gök diye birşey olmadığını söylüyor. Müslümanlar ise 7 kat gök kavramının ilk katının içinde varolduğumuz evren olduğunu üst katların bizim hissedemeyeceğimiz katlar oluğunu söylüyor. Bu ve bunun gibi tartışmalar, asla bir yere varamayacak tartışmalar. Ancak kısa vadede kimin daha çok sesi çıkarsa o haklı sayılacak o kadar. İlginç. Kısa vadede görüşüm kabul görmeyebilir, söylediklerim ters de tepebilir ama uzun vadede söylediğim şeylerin doğru olduğu kabul görecektir diye düşünüyorum. Sağlıcakla, selametle🥀

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı