İslam evrim ile ne boyutta çelişir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yok daha neler. Din bilim ile ters düşer ve kuran bilim değildir din ile bilim birbirlerine zıt şeylerdir. Işınlanma kısmını okurken kahkaha attım ışınlanmaktan başlayıp kuranı bilime bağlaman gerçekten çok komik.
Hocam burda gülünecek birşey yok şu an bilimin bulduğu yada bulamaya çalıştığı şeyler kuran da yıllar önce yazan şeyler.Hadi bunu anlamadınız aşağıdakiler e ne diyeceksiniz yada sizde kendi düşüncenizin savunmasını yaparsanız mutlu olurum.

Yok daha neler. Din bilim ile ters düşer ve kuran bilim değildir din ile bilim birbirlerine zıt şeylerdir. Işınlanma kısmını okurken kahkaha attım ışınlanmaktan başlayıp kuranı bilime bağlaman gerçekten çok komik.
Yani kuran ters düşmez zaten müslüman bir insan ters düştüğünü söyliyemez müslüman olmuyan da yazdıklarıma bakabilir.Bir yaratıcı kendi yaratıcının yarattıklarının düzeni kendi gönderdiği bir kitap ile ters düşemez.Müslüman bir insan bunu oturtmuştur zaten.

Ben ne düşündüysem neden şüphe duyduysam cevabını buldum.Bu bilim alanında da böyle diğer sosyal konularda da bunun rahatlığı ile iman ediyorum.Bilim ile çeliştiği nokta söylerseniz araştırıp cevabını bulmayı da çok isterim.

Son düzenleme:
Ben İslam'ın bilimle çelişmediğini düşünüyorum evrim tam olarak kesin değil bir teoridir zaten şu an ışınlanmayı insanoğlu bulmaya çalışıyor bunun olabileceğini biliyoruz Kuran'da yıllar önce Miraç Olayı ile peygamber efendimizin döndüğünde yatağının hâlâ sıcak olduğu hadis yada ayet tam hatırlamıyorum var yani aslında kuran bilimin ta kendisidir. Yıllar önce içkinin zararları bilinmezken içkinin yasaklanması.Sağ yatmanın bilimsel olarak insan vücutunu rahatlatması ve kan dolaşımının rahatlaması var.Zaten sağa doğru yatmak sünnet.Onun dışında abdest almak bilimsel olarak vücutda ki elektiriği ve stresi alır.Ve bunun gibi birçok Farklı şey var yani İslam Bilim İle Çelişmez.
Öncelikle bilimsel teorinin anlamını bilmiyorsunuz. Evrim bir yasadır, bu yasanın nasıl ve neden olduğunu açıklayan bilimsel bilgilerin tümüne ise Evrim Teorisi denir.

Hocam burada gülünecek bir şey yok şu an bilimin bulduğu ya da bulamaya çalıştığı şeyler kuran da yıllar önce yazan şeyler. Hadi bunu anlamadınız aşağıdakiler e ne diyeceksiniz ya da sizde kendi düşüncenizin savunmasını yaparsanız mutlu olurum.

Kuranın neresinde yazıyor? Ayet atarsanız bu konuyu daha kolay tartışabiliriz, kendimde araştırdım ancak bahsettiğiniz tarzda bir ayet bulamadım. Kuranda zaten yazıyordu argümanı daha çok keşif ve icatların üzerine atlamak için ortaya atılmış bir yalan gibi geliyor bana.

Ben ne düşündüysem neden şüphe duyduysam cevabını buldum. Bu bilim alanında da böyle diğer sosyal konularda da bunun rahatlığı ile iman ediyorum. Bilim ile çeliştiği nokta söylerseniz araştırıp cevabını bulmayı da çok isterim.

Evrim teorisi İslam dini ile çelişiyor ama siz çelişmediğini söylemişsiniz. İslam ile evrim teorisinin nasıl çelişmediğini anlatabilir misiniz?

Ben islamın bilimle çelişmediğini düşünüyorum evrim tam olarak kesin değil bir teoridir zaten şu an ışınlanmayı insan oğlu bulmaya çalılıyor bunun olabileceğini biliyoruz kuran da yıllar önce miraç olayı ile peygamber efendimizin döndüğünde yatağının hâlâ sıcak olduğu hadis yada ayet tam hatırlamıyorum var yani aslında kuran bilimin ta kendisidir.Yıllar önce içkinin zararları bilinmezken içkinin yasaklanması.Sağ yatmanın bilimsel olarak insan vücutunu rahatlatması ve kan dolaşımının rahatlaması var.Zaten sağa doğru yatmak sünnet.Onun dışında abdest almak bilimsel olarak vücutda ki elektiriği ve stresi alır.Ve bunun gibi birçok Farklı şey var yani İslam Bilim İle Çelişmez.
Şu teori olayını artık aşın, Wikipedia da çok açık bir şekilde anlatılıyor. Bilim de kesin kavramı diye birşey yok, tüm bilimciler şüpheyle yaklaşır. Bu örneği daha önce başka bir konuda vermiştim yeniden vereceğim. Teorik olasılık da hilesiz madeni paranın yüzde 50 olasılığı vardır. Deneysel olasılıkta ise deney sayısı sonsuza gittikçe oran, teorik olasılığa yaklaşır. Ortaokul ve lisede anlatılan atom modellerinde zamanında onlar geçerliymiş ve bu modeller her zaman yeni bir model örnek olmuştur. Bilim eklenerek devam eder. Şuan canlılığın oluşumu hakkında kabul görmüş teori evrimdir ve bu kuram ilaç ve aşı yapımında aktif olarak kullanılmaktadır. Şahsi fikrimce inancınızı bilimin üstünde tutmamanız.

Ayrıca yıllar önce bu.

Kuranın neresinde yazıyor? Ayet atarsanız bu konuyu daha kolay tartışabiliriz, kendimde araştırdım ancak bahsettiğiniz tarzda bir ayet bulamadım. Kuranda zaten yazıyordu argümanı daha çok keşif ve icatların üzerine atlamak için ortaya atılmış bir yalan gibi geliyor bana.

Evrim teorisi İslam dini ile çelişiyor ama siz çelişmediğini söylemişsiniz. İslam ile evrim teorisinin nasıl çelişmediğini anlatabilir misiniz?

Ben size İslam ile evrim teorisinin çelişmediğini söylemedim. Ben bilim ile İslam'ın çelişmediğini söyledim evrimin sadece bir teori(kesinliğinin belli olmadığını)söyledim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam burada gülünecek bir şey yok şu an bilimin bulduğu ya da bulamaya çalıştığı şeyler kuran da yıllar önce yazan şeyler. Hadi bunu anlamadınız aşağıdakiler e ne diyeceksiniz ya da sizde kendi düşüncenizin savunmasını yaparsanız mutlu olurum.

Ayrıca yıllar önce bu ş

Ben size İslam ile evrim teorisinin çelişmediğini söylemedim. Ben bilim ile İslam'ın çelişmediğini söyledim evrimin sadece bir teori(kesinliğinin belli olmadığını)söyledim.

Dogmatik düşünce ile bilim nasıl bir olabiliyor düşünce olarak bile mantıklı değil. Kuran bilimin ta kendisidir demiştiniz.

Dogmatik düşünce ile bilim nasıl bir olabiliyor düşünce olarak bile mantıklı değil. Kuran bilimin ta kendisidir demiştiniz.

Bakın ben yukarıda da belirttim. Din bilimin ta kendisidir şu demem zaten dediğim gibi bir yaratıcının yarattığı şeyler üstünde oluşturduğu denge gönderdiği kitap ile çelişmez. (İnanan kişi için bu böyle) Dogmatik demişsiniz anlamını araştırmanızı öneririm. Kur'an'ın birçok yerinde oku kelimesi geçiyor ve araştırmaya çok büyük önem veriliyor. Kuran bilime önem verir ve asla Orta Çağ Batı dogmatik düşüncesi gibi bilimi yasaklamaz. Çok ufak bir araştırma ile bunu öğrenebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:

O (Allah) ki, Güneş'i bir ışık(foton) kaynağı, Ay'ı ise nur(yansıma-aydınlık) kıldı. Seneleri ve 'hesabı' bilesiniz diye, (Ay'a) menziller(duraklar) takdir etti. Allah, bunları ancak hak ile yarattı. (Allah), anlayan bir kavim(topluluk) için ayetlerini bu şekilde açıklar.

Buyurun bu da yunus suresinden birkaç ayet isterseniz internetten mealine de ulaşabilirsiniz. Burada da açıkca kaldırma kuvveti ayın ışık yansıttığı güneşin bir ışık kaynağı olduğu gibi şeyler anlatılmış.

Kaldırma kuvvetini nereden çıkarttın bilmiyorum ama ayette ay ve güneşin bir ışık kaynağı olduğundan bahsediliyor sadece. O zamanlar da gök yüzüne bakan herkes bunu biliyordur bence. Bu arada bunları sitelerden bakarak söylemiyorum tefsir kitabı var önümde.

Hocam kaldırma kuvvetini çıkardığım yer.Yunus suresinin devamı birazdan atarım gemilerin yüzmesi ile alakalı bir kısım var oraya bakarsınız.Attığım yerlerde bir yansıma aydınlık.Güneş e bir ışık.Yani ayın bir yansıma olduğu biliniyor ve ışık denmiyor.Güneşin de bir ışık kaynağı olduğu biliniyor.Seneleri ve hesabı bilesiniz diye duraklar taktir etti kımı gayet açık zaten anlamışsınızdır.

Yanlış derken zaman birinde ayın hareketlerine göre bölünüyor birinde güneş e göre bunun şu an kullanılmadığı doğru ama zaman göreceli bir kavramdır yani mesela süreki bir olay yaşansa(aynı aralıklarla)bunun arası 1 yıl deseniz yine doğru bir ölçüm oluyor.Yukarıda da yansıma kısmını açıladım bakarsınız.

@Wankula153 Ben takvim konusunda şuna gelmek istiyorum, sonsuz kudret sahibi neden daha kullanışlı bir takvimi kuranda anlatmamış? Bu kadar bilge sahibiyse güneş takviminden bahsedebilirmiş.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı