İslam'da duaların etkisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Böyle bir soruya ne gibi bir cevap almayı bekliyorsunuz? Aldığınız cevaba karşı ne kadar donanımlısınız? Gereksiz, hatta manayı da zedeleyen bir soru. Yaratan her duaya karşılık vereceğini belirtmişken, ayrım sizin haddinize mi? Bir fikri anlamadan konuşanlar kadar, o fikre zarar veren yoktur sanırım.

+ olarak adalet eşitlik diye birşey yoktur.

2 tane müslüman düşünün biri fakir biri zengin ikiside ibadetlerini yapıp cennete girdi diyelim. Ama zengin iki tarafta fakir bir tarafta rahat ediyor
2-1 zengin yine önde.
Aslında her yıl malının en az 40'ta 1'ini zekat olarak vermesi gerektiği, bu kazanç ve servetin faiz, hortum vs. gibi haram şekilde olmayacak şekilde kazanması gerektiğini düşünürsek, İslami olarak zengin olmak yada kalmak zaten mümkün değil...

Bu durumda günümüz zenginleri zaten cennete girene kadar muhtemelen ateşli geceler yaşayacaktır.

Diğer taraftan zenginlik işlerine bakmaksızın, dünyayı düzeltsek herkese eşit imkan sağlasak dahi bazı insanların engelli doğacağına düşünürsek eşitlik, adalet şuanki teknolojide cidden mümkün değil. Belki bilimkurgu filmlerindeki seviyelere çıkılırsa olur.

Aslında her yıl malının en az 40'ta 1'ini zekat olarak vermesi gerektiği, bu kazanç ve servetin faiz, hortum vs. gibi haram şekilde olmayacak şekilde kazanması gerektiğini düşünürsek, İslami olarak zengin olmak yada kalmak zaten mümkün değil...

Bu durumda günümüz zenginleri zaten cennete girene kadar muhtemelen ateşli geceler yaşayacaktır.

Diğer taraftan zenginlik işlerine bakmaksızın, dünyayı düzeltsek herkese eşit imkan sağlasak dahi bazı insanların engelli doğacağına düşünürsek eşitlik, adalet şuanki teknolojide cidden mümkün değil. Belki bilimkurgu filmlerindeki seviyelere çıkılırsa olur.
Zengin vermesi gereken zekâtın 40'ta 1'ini Darüşşafaka gibi bir derneğe verse bile zekat sorumluluğundan çıkıyor.
Öyle eskisi gibi tek tek dolaşıp vermek şart değil. Teknoloji çağında müslüman zenginlik bulunmaz bir nimettir.

Bütün inançların temeli psikolojiye dayanıyor bence. Allah vardır yoktur diyemem o kadar yetkin değilim ama çıkış noktası kesinlikle psikolojik. Dünya şimdiki gibi kalabalık ve korunaklı değildi. İnsan koskoca dünyada kendine tutunacak bir şeyler aramıştır illaki.

Aslında her yıl malının en az 40'ta 1'ini zekat olarak vermesi gerektiği, bu kazanç ve servetin faiz, hortum vs. gibi haram şekilde olmayacak şekilde kazanması gerektiğini düşünürsek, İslam'i olarak zengin olmak ya da kalmak zaten mümkün değil...

Diğer taraftan zenginlik işlerine bakmaksızın, dünyayı düzeltsek herkese eşit imkan sağlasak dahi bazı insanların engelli doğacağına düşünürsek eşitlik, adalet şu anki teknolojide cidden mümkün değil. Belki bilim kurgu filmlerindeki seviyelere çıkılırsa olur.

Güzel söylemişsiniz sadece eşitlik ve adalet konusunda ufak bir yanılgı var. Herkes eşit doğamaz doğaya aykırı zaten. Yoksa bu kadar farklı genetik faktör olmazdı. Fakat adalet herkes için sağlanabilir. Zaten önemli olan eşitlik değil Adalet'dir. Herkes için nispeten daha adil bir dünya yaratılabilir. Tabii bunlar hayal yani. Ancak belki bir bilim kurgu romanında.

Yani rastgele oldugunu soyluyorsunuz, her kotu pisligi yapan kumar oynayan icki icen 1 milyar dolar istese olacak, yari yariya sans tuttu diyelim bunda. Diger kiside iman edip yari yariya sansi kaybedecek. Bunada cevabiniz varsa helal olsun.

O zaman bu mantıkla bütün iyilerin duası kabul oluyor kötülerin olmuyor yani rastgele olmaz diyorsunuz. Sizce dışarı baktığınızda sizin söylediğiniz gibi hep iyilerin duası mı kabul oluyor yoksa benim söylediğim gibi rastgele iyi veya kötü fark etmiyor mu?

Aslında İslam'a kendimce ne kadar hak din desem de dünya'nın işleyişinde deizm hakimdir. Allah hiçbir şeye karışmaz herkes kendi başınadır. Dünya hayatı için edilen Dua plasebo etkisidir. Zaten bunu kanıtlamanın en kolay yolu imkan örneğidir.

Şimdi 1 fakir 1 zengin müslüman var.
İkiside namaz kılmıyor. Hiç ibadet yapmıyor anadan babadan duyma müslüman 2'side dua ediyor Allah'ım bana bilgisayar ver diye zenginin ki kabul oluyor fakirin ki olmuyor yani imanı olan değil imkanı olan kazanıyor.

Bu durum böyle olunca insanın dine saygısı sevgisi ve hürmeti kalmıyor.
Duygusuz oluyor. Materyalizm'e yöneliyor.
Sanırım bunun önünü kesmek tamamen imkansız.

Zengin vermesi gereken zekâtın 40'ta 1'ini Darüşşafaka gibi bir derneğe verse bile zekat sorumluluğundan çıkıyor.
Öyle eskisi gibi tek tek dolaşıp vermek şart değil. Teknoloji çağında müslüman zenginlik bulunmaz bir nimettir.
Kendi çaplarında çıkıyorlar da İslami metinlere göre çıkamıyorlar. Gerçi bizim diyanete göre kur korumalı faiz bile caiz artık 😀

Benim bu dini işlerde çözemediğim nokta, cennete gireceğim diye ibadet edilmesi... Yahu Allah'ın her şeyi yarattığına iman etmişsin, seni yaratmasa zaten SIFIRDIN! Odur budur...

Olaya bakınca zaten kafadan yaratıcaya her şeyi borçlusun, bu durumda cennet mennet işlerinden bağımsız ibadet etmen lazım :)

Ama din işleri de amirine müdürüne yalakalık yapıp rahat etme peşindeki tiplerin eline düştü. Vay efendim bin kere şunu oku ŞATO gelsin, yüz kere bunu yap huri gelsin...

Aslında İslam'a kendimce ne kadar hak din desem de dünya'nın işleyişinde deizm hakimdir. Allah hiçbir şeye karışmaz herkes kendi başınadır. Dünya hayatı için edilen dua plasebo etkisidir. Zaten bunu kanıtlamanın en kolay yolu imkan örneğidir.

Şimdi 1 fakir 1 zengin Müslüman var.
İkisi de namaz kılmıyor. Hiç ibadet yapmıyor anadan babadan duyma Müslüman 2'side dua ediyor Allah'ım bana bilgisayar ver diye zenginin ki kabul oluyor fakirin ki olmuyor yani imanı olan değil imkanı olan kazanıyor.

Bu durum böyle olunca insanın dine saygısı sevgisi ve hürmeti kalmıyor.
Duygusuz oluyor. Materyalizm'e yöneliyor.
Sanırım bunun önünü kesmek tamamen imkansız.

Bunun sebebi dinlerin insanlara gereksiz yere "olumlama" pompalaması. Sen dua et istediğin olur. Sen iyi ol iste Allah verir. Gibi kesin ifadelerle insanlara umut pompalaması ve istenilen gerçekleşmeyince oluşan hayal kırıklığından sonra insanin Din'den yavaş yavaş uzaklaşması. Halbuki bu kadar fazla pompalanmasa bu olumlamalar insanda da bu kadar sert bir hayal kırıklığı oluşmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı