İslam'da duaların etkisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

O zaman bu mantıkla bütün iyilerin duası kabul oluyor kötülerin olmuyor yani rastgele olmaz diyorsunuz. Sizce dışarı baktığınızda sizin söylediğiniz gibi hep iyilerin duası mı kabul oluyor yoksa benim söylediğim gibi rastgele iyi veya kötü fark etmiyor mu?

Ben hep iyilerin duasi kabul olur falan demedim ki. Dua bence Allah'la iletisime gecmenin bir yolu. İlla kabul olacak diye bir şey yok. Benim de dedigimide onayliyorsunuz yani rastgele ve iyi kotu fark etmiyor.

Ben hep iyilerin duasi kabul olur falan demedim ki. Dua bence Allah'la iletisime gecmenin bir yolu. İlla kabul olacak diye bir şey yok. Benim de dedigimide onayliyorsunuz yani rastgele ve iyi kotu fark etmiyor.

Ben de baştan beri bunu söylüyorum zaten iyi veya kötü fark etmeksizin dua kabul oluyor ya da olmuyor diyorum yani gri bir alan yok ortada 2 seçenek var bu da bana göre yarı yarıya demek sizin için o iki seçenek farklı orandır o sizin fikriniz ben burada kendi fikrimi söylüyorum.

Bir şeyin olmasını istiyorsan o şeyin gerçekleşmesi yolunda adımlar atarsın. Adım atarken de seni motive etmesi için dua edersin. Bu dua etme olayı seni manevi olarak güçlendirir. Bu psikolojik bir etkidir. Edindiğin manevi güç sayesinde isteğinin gerçekleşmesi senin açından biraz daha kolay hale gelir. İstediğin şey gerçek olunca ise bu manevi gücü psikolojik olarak tanrısal bir yardım olarak yorumlarsın.

Ben de baştan beri bunu söylüyorum zaten iyi veya kötü fark etmeksizin dua kabul oluyor ya da olmuyor diyorum yani gri bir alan yok ortada 2 seçenek var bu da bana göre yarı yarıya demek sizin için o iki seçenek farklı orandır o sizin fikriniz ben burada kendi fikrimi söylüyorum.

Her iki secenek olan yari yariya demektir degil, sayisal veri sokarsaniz olasilik girer yani sanşla veya rastgele olur. Cennet cehenneme farkli demistiniz dua etmede farkli. Fikriniz hiç mantikli değil her kotu seyi yapan nasıl duasi kabul olsun. Duayi kabul eden makine veya yazilim degil.

Her iki secenek olan yari yariya demektir degil, sayisal veri sokarsaniz olasilik girer yani sanşla veya rastgele olur. Cennet cehenneme farkli demistiniz dua etmede farkli. Fikriniz hiç mantikli değil her kotu seyi yapan nasıl duasi kabul olsun. Duayi kabul eden makine veya yazilim degil.

Yanlış veya doğru bu benim fikrim sizinle daha fazla tartışmaya girmek istemiyorum belli ki orta yolu yok uzatmanın anlamı yok o yüzden sizin fikriniz size benimki bana.

Yok hocam öyle değil de hani korkarsınız falan o an kendinizi rahatlatmak için okursunuz ve içiniz huzur dolar ya öyle. Psikolojik mi onu merak ettim.
Evet psikolojik. İnsanlar bir dayanak noktalarının olmasına bayılır. Dua ettiğinde yalnız olmadığını ve seni dinleyen birilerinin olduğunu düşünürsün, bu da seni rahatlatır.

Psikolojik bir şey lakin bunu inanmayan biriside yapabilir zira bu tür isteklerin karşı bulması bilinçaltının gücü ile varolabilir insanların hayatlarında karşılık bulması böyle açıklanabilir.

Allah'a inanmayan arkadaşların yorumunu merak ediyorum. Benimde inancım ikilemde ama merak ettiğim bir konu. Müslümanların korkma vb. durumlarda dua okuyup kendini rahatlatması ve huzur bulması nasıl oluyor? Sizce psikolojik mi?
Bu evrenin mutlaka bir yaratıcısı olmalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı