İslam'da duaların etkisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Demek ki bişey hep olmak zorunda aklen? Buna evren dersen bir sürü mantıksal problem doğar bence.
Tanrı dersen de bir çok mantıksız problem doğar. Koca bir labirentte ilk çıkmaz sokakta yol bitti burası son dersen, hem diğer yolları göremezsin hem de çıkışa ulaşamazsın. Bu yüzden evren hakkında hiçbir şey bilmiyorken kesin bir tanı koymak düşünce kapasiteni ve diğer yolları görmeni kısıtlar.

Son düzenleme:
Soruyu yanlış şekilde sorduğunuzu düşünüyorum. Herhangi bir din'e inanan insanlar duaya da inanır. Çünkü dinin bütünlüğünde duanın önemli bir yeri vardır.

Bir dini kabul etmeyen ve inanmayan insanlarında duaya inanmaması çok normaldir. Bir yaratıcı olmadığını kabul ettikleri için edilen dua'nın boşluğa gitme düşüncesi ile gerek duymazlar.

Allah'a inanmayan arkadaşların yorumunu merak ediyorum. Benim de inancım ikilemde ama merak ettiğim bir konu. Müslümanların korkma vb. durumlarda dua okuyup kendini rahatlatması ve huzur bulması nasıl oluyor? Sizce psikolojik mi?
İnsan korktuğu veya yalnız kaldığı zamanlarda yaslanacak birine ya da bir varlığa ihtiyacı olur. Biz de Allaha yaslanıyoruz :).

Tanrı dersen de bir çok mantıksız problem doğar. Koca bir labirentte ilk çıkmaz sokakta yol bitti burası son dersen, hem diğer yolları göremezsin hem de çıkışa ulaşamazsın. Bu yüzden evren hakkında hiçbir şey bilmiyorken kesin bir tanı koymak düşünce kapasiteni ve diğer yolları görmeni kısıtlar.
En basitinden şunu düşünüyorum, evrenin hep var olduğunu varsayalım (bana mantıklı gelmiyor) ne oldu da durduk yere tepkimeye girdi big bang oldu? Veya herhangi bir hareket oldu?

Geri
Yukarı