İslam'da Tanrı-cehennem ilişkisi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İlk öncellikle, bu sen ben bilemeyiz. Sonsuz bir güç ve kudretten bahsediyoruz. Bu Tanrı'nın sonsuz merhametinin olduğunu biliyorsak. İyilik yapan birinin dine ihtiyacı yoktur?
İyilik yapan biri neden öldükten sonra sonsuza dek acı çekmek zorunda İslam'a göre?

Selamlar, Müslümanlara Tanrı-cehennem ilişkisi hakkında bir soru sormak istiyorum. Baştan söyleyeyim tek amacım soru sormak.

İslam'da Müslüman olmayanların cehenneme gideceği söyleniyor. Ben de şunu sormak istiyorum; Nasıl bir Tanrı sırf inanmadıkları için sonsuz işkence çektirebilir ki? Hem de hiçbir kanıtı olmayan Allah'a inanmadıkları için sonsuz işkence çekiyorlar. Merhamet, iyilik... Nerede kaldı bunlar? Şimdi diyeceksiniz ki "Evrenin kendisi bir kanıttır." Evrenin kendisi Tanrı'ya spesifik bir kanıt değildir ancak yine de cevaplayayım; Diyelim ki evrenin kendisi bir kanıt. E bu Deizm'e girer. Deistler ne der: Evrene ve doğaya bakarak bir Tanrı'nın olduğunu görebiliriz. Ancak Deistler kitapları ve peygamberleri kabul etmezler. Bu yüzden İslam'la Deizm uyuşmaz. Yani evren ile Allah'ı kanıtlayamazsınız. Evrenin bir kanıt olduğunu kabul ederseniz bile bu dediğim gibi Deizm'e girer.

Saygılı bir şekilde cevaplarsanız sevinirim.
İlla müslüman değil diye cehenneme girmeyecek tabii ki kimse. "Ben müslümanım!" dersen cennete gireceksin diye bir şey de olmayacak. Zaten böyle olsaydı adil olmazdı. Bildiğim kadarıyla, mahşer gününde insanlara hesaplar sorulacak, günahları ve sevapları görünecek, buna göre cennet mi cehenneme mi gidecek ona karar verecek.

Tanrıya kanıt olsaydı inanma diye bir şey olmazdı. Tanrının var olduğuna inanıp cennete gitmek için ibadet ediyoruz. Tanrının varlığına inanmayıp ibadet etmeyenlerin ahiret inancı ve buna göre de beklentisi olmuyor. Böyle beklentileri olmayan biri cehenneme gidiyorsa bunda neden merhametsizlik olsun? Nasıl olsa o kişi cennet beklentisi olmadan yaşadı.
Kanıtı olmayan bir şeye inanmak nasıl bir duygu ? Bana tek seçenek geliyor oda korku

Bana sorarsan Allah'ın varlığı kesin. Çünkü İmam-ı Şafii Hazretlerine "Allah'ın varlığına delilin nedir?" diye sorduklarında "Dut yaprağı." Demiş. Gayet de iyi demiş. Çünkü aynı yapraktan koyun yer süt yapar, arı yer bal yapar, geyik yer misk yapar, tırtıl yer ipek yapar. Tadı, rengi kokusu ve maddesi bir olan şeyden bu kadar türlü güzellikleri yaratmak sadece Allah'a mahsustur. Ki bu, Allah'ın varlığını açık açık gösterdiği şeylerden sadece biridir. O bizim inanmamız için nice peygamberler, kitaplar göndermiştir ama sen tüm bunlara rağmen ona inanmamakta inat ediyorsan ve sorgulamaya çalışıyorsan bence Allah'ın da cehennemini gereksiz görmemek gerek. Çünkü Allah ve peygamber efendimiz demiş ki çok sorgulamak dinden çıkarır :).

Bana sorarsan Allah'ın varlığı kesin. Çünkü İmam-ı Şafii Hazretlerine "Allah'ın varlığına delilin nedir?" diye sorduklarında "Dut yaprağı." Demiş. Gayet de iyi demiş. Çünkü aynı yapraktan koyun yer süt yapar, arı yer bal yapar, geyik yer misk yapar, tırtıl yer ipek yapar. Tadı, rengi kokusu ve maddesi bir olan şeyden bu kadar türlü güzellikleri yaratmak sadece Allah'a mahsustur. Ki bu, Allah'ın varlığını açık açık gösterdiği şeylerden sadece biridir. O bizim inanmamız için nice peygamberler, kitaplar göndermiştir ama sen tüm bunlara rağmen ona inanmamakta inat ediyorsan ve sorgulamaya çalışıyorsan bence Allah'ın da cehennemini gereksiz görmemek gerek. Çünkü Allah ve peygamber efendimiz demiş ki çok sorgulamak dinden çıkarır :).
Hocam belki bu başka bir dinin tanrısının işi, bunun Allah'ın işi olduğunu kanıtlayabilir misiniz?
Sorgulamadan koyun gibi yaşayalım mı?
Ülke neden gelişmiyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı