İşlemci alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

AirLife

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Xeon işlemci almayı düşünüyorum.

Biri bu;

Diğeri E5 2678 v3.

Intel Ark sitesinde yok nedense.

Aralarında büyük fark var farkındayım. Biri 6 çekirdek birisi 12 çekirdek. Merak ettiğim ise işlemci de neye bakmak gerek? Çekirdeğe mi, GHz hızına mı, başka bir şeye mi? Hangisi önemli işlemci de?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir işlemcide bence en önemli şey.
Thread ve Core sayısı.
GHz'da çok önemli ama bir yere kadar.
Çekirdekler sistemi geleceğe dönük yapar ve yayın, Photoshop gibi şeyler de üste çıkarır.
Bence thread ve Core.
Arkadaşın söylediklerine katılıyorum. Bu önemli konuların yanında kaç watt buna da bakmalısın. Stok soğutucusu nasıl, yeterli midir? Kronik ısınma sorunu var mı? Bunlarda dikkat etmen gereken yan etmenler.

Bir işlemcide bence en önemli şey.
Thread ve Core sayısı.
GHz'da çok önemli ama bir yere kadar.
Çekirdekler sistemi geleceğe dönük yapar ve yayın, Photoshop gibi şeyler de üste çıkarır.
Bence thread ve Core.

Teşekkürler.

Arkadaşın söylediklerine katılıyorum. Bu önemli konuların yanında kaç watt buna da bakmalısın. Stok soğutucusu nasıl, yeterli midir? Kronik ısınma sorunu var mı? Bunlarda dikkat etmen gereken yan etmenler.

120 Watt mesela 2678. Çok elektrik yer anladığım kadarıyla. Başka bir etkisi var mı ?

Teşekkürler.

120 Watt mesela 2678. Çok elektrik yer anladığım kadarıyla. Başka bir etkisi var mı ?
Evet biraz yer bunun yanında soğutmasının iyi olması lazım hocam.

Xeon işlemci almayı düşünüyorum.

Biri bu;

Diğeri E5 2678 v3.

Intel Ark sitesinde yok nedense.

Aralarında büyük fark var farkındayım. Biri 6 çekirdek birisi 12 çekirdek. Merak ettiğim ise işlemci de neye bakmak gerek? Çekirdeğe mi, GHz hızına mı, başka bir şeye mi? Hangisi önemli işlemci de?
X99 kullanıcısıyım, arkadaşları bilmem ama bendeniz 2620+5820+ 6800+ 6850+ 6950 gibi işlemcileri kullandım. 2620 için, i7 6700 seviyesinde 2678 içinde İ7 8700 seviyesindeymişsiniz gibi düşünebilirsiniz. Tabi bu önermem oyun için geçerlidir. Çoklu uygulamalar, render gibi senaryolarda biraz daha yukarı çıkarabilirsiniz. Şu anda i7 6850K kullanmaktayım( öyle ki 6950X bana çook geldi), 1080Tİ kartımı %50/ 60 ile beslemekte ki bu bana en az 3 yıl daha gideceği anlamına gelir. Eğer sağlam bir X99 anakartınız varsa 2678'i kesinlikle önereceğim. TDP değeri/ Çekirdek sayısı/ GHZ bunları baz almak yerine teknolojisi ve genel kullanım alanına uygunluğuna bakmakta fayda var. Salt oyun ise 2678 dediğim gibi fiyatına bağlı olarak tercih edilmeli diye düşünmekteyim. Bulabilirseniz CORE serisinden İ7 6800/ 6850K daha makul olacaktır. Ekran kartınızın GTX 1070 ve üzeri olduğu varsayılarak yazdım.
NOT; 280 mm radyatör ile ısı oyun içi ortalama 53/ 57 dereceler. Buzdolabı gibi. Asla 60'ı görmez.

Geri
Yukarı