İşlemci boşta 100 derece

Stok sogutucu onceden de öyleydi sicaklik normaldi sonra fani cikartip takmaya basladigimda oldu bu sorun oturdugundan da eminim ama neden boyle oluyor anlayamadım.
Büyük ihtimalle macundan ya da işlemciye giden voltajda ciddi bir dengesizlik var. Ama oturduğum yerden bu kadar kolay da analiz edemiyorum maalesef ki.

Anakartin sicaklik sensorlerinde sıkıntı olabilir mi 90 derecelerde ama kasayi elledigimde sicaklik yok.
O dediğiniz olabilir zaten pc benim bildiğim 100 c* yaklaştığında kapanır aynı şeye benzer durumu bende şöyle yaşadım am3 soketlerde iki kenardan dişi geçirmek gerekiyordu birini geçirmemişim 15 20 dk sonra kapanmıştı fanın işlemci ile tamamen temas ettiğinden emin olun eğerki vidalı ise çok zorlamayın benimde tahminimce anakrtın derece sensöründe sıkıntı olabilir .

O dediğiniz olabilir zaten PC benim bildiğim 100 c* yaklaştığında kapanır aynı şeye benzer durumu bende şöyle yaşadım AM3 soketlerde iki kenardan dişi geçirmek gerekiyordu birini geçirmemişim 15 20 dk sonra kapanmıştı fanın işlemci ile tamamen temas ettiğinden emin olun eğer ki vidalı ise çok zorlamayın benim de tahminimce anakrtın derece sensöründe sıkıntı olabilir.

Fanin işlemciye degdiginden eminim ama test edemiyorum işlemci ani sicaklik artışından yanarsa diye.
Sıcaklıkları fahrenheit ölçüsünde mi, celsius ölçüsünde mi görüyorsunuz? 100 F* 37C* eder ki bu sıcaklıkta bir sorun yoktur. Sıcaklığın hangi ölçüde olduğunu kontrol edin.
C yani derece olduğundan eminim
Yardim eden herkese teşekkür ederim bilgisayar kullanmayi bırakacağım iyi günler.

Arkadaşlar lütfen şu macun olayını abartmayın, piyasanın en kalitesiz macunu bile olsa kalitesiz diye 100 derece olacak diye bir şey yok. Fanın altın da ki heatsinke parmağın ile dokunup kontrol edebiliri misin? 90 ya da 100 derece iken bunu yap bakalım sıcaklık hissediyor musun? Hiçbir macun kalitesiz diye 100 derece gösterecek diye bir durum yok. Macunu çok sürersen ayarını kaçırırsan yine sıcaklık olur. Bir de sistem donanım özelliklerini yazarsanız insanlar daha iyi yardımcı olurlar.

Kesinlikle @TURBO01 arkadaşımıza katılıyorum. Bir macun kalitesiz diye işlemci 100 derece olmaz. Ben bilgisayarcı macunu ile ekran kartımda 20 derecelik düşüş sağladım. Eskiden benim de böyle bir sıkıntım olmuştu. O zaman işlemcim Q6600 idi. Sistemi başlatıp BIOS'a girdiğimde sıcaklık 60'dan başlayıp 80-90'a kadar ulaşıyordu. Meğerse sorun fandaymış. Fanın düzgünce oturması çok önemli ancak fanın ayaklarından birinde bir sorun veya içinden "çıngır çıngır" sesler geliyorsa da işlemci bu sıcaklıklara ulaşabilir. Öncelikle fanı söküp sağlam mı ona bakın. Benim fanın içinden sesler geldiği için sıcaklık o kadar çıkıyordu işlemcimde. Eğer onda bir problem yoksa sensörler de bir sıkıntı olabilir. O sıcaklıkta kasanın içine kafanızı sokup veya işlemci fanına elinizi yaklaştırırsanız o sıcaklığı hissedersiniz. Core Temp adlı programı indirip bir de oradan bakın sıcaklığa. Yine olmaz ise macunu taşırmış veya fazla kalın sürmüş olabilirsiniz.

Abartmıyorum 10 gramı 7 TL olan tüpleri yıllarca kullandım, bura da bir konu da tartışma sonucu güzel tartışma tabii kırıcı anlaşılmasın. Çok önemi var kaliteli macunun falan denildi konunun sonun da tamam, ben paradan dolayı değil ihtiyacım olmadığı için almadım ilk fırsatta alacağım dedim ve aldım. Önerdikleri macunun da kat ve kat üzeri Thermal Grizzly Kryonaut'un, 1 gramlık tüpte satılan 88 TL'lik ürünü aldım, sonuca gelirsek sonuç benim için kötüydü zaten. Boşta aynı sıcaklığı aldım hadi 1 derece oynasın, diğer farklı özellikleri var tabii teknik olarak ona lafım yok. Sıcaklık bakımından, overclock da yarım saat sonucun da 83 derece de sabit kaldı, diğeri ise 15 dakikalık oveclock test de 84 derece de kaldı. Yani ısı bakımından o YouTube'da ki videoları da pek anlayamadım, 9 derece fark çıktı ora da. Bu ara da o işe yaramaz denilen macun ile i5 6600K işlemciye overclock yaptım. Yani demem o ki, abartmayalım bu macun işini, yıllarca soğutma ile uğraşırım macun kötü ondan dolayı 100 derece sözleri beni kesinlikle bu konu da ikna edemezsiniz.

Kesinlikle @TURBO01 arkadaşımıza katılıyorum. Bir macun kalitesiz diye işlemci 100 derece olmaz. Ben bilgisayarcı macunu ile ekran kartımda 20 derecelik düşüş sağladım. Eskiden benim de böyle bir sıkıntım olmuştu. O zaman işlemcim Q6600 idi. Sistemi başlatıp BIOS'a girdiğimde sıcaklık 60'dan başlayıp 80-90'a kadar ulaşıyordu. Meğerse sorun fandaymış. Fanın düzgünce oturması çok önemli ancak fanın ayaklarından birinde bir sorun veya içinden "çıngır çıngır" sesler geliyorsa da işlemci bu sıcaklıklara ulaşabilir. Öncelikle fanı söküp sağlam mı ona bakın. Benim fanın içinden sesler geldiği için sıcaklık o kadar çıkıyordu işlemcimde. Eğer onda bir problem yoksa sensörler de bir sıkıntı olabilir. O sıcaklıkta kasanın içine kafanızı sokup veya işlemci fanına elinizi yaklaştırırsanız o sıcaklığı hissedersiniz. Core Temp adlı programı indirip bir de oradan bakın sıcaklığa. Yine olmaz ise macunu taşırmış veya fazla kalın sürmüş olabilirsiniz.

Evet BIOS'a girdim kasanin kapagini acip sicakliga baktim 65 dereceden durmadan artti 81 derecede kapattim ve fani yanina elimi getirdim sicaklik yoktu sadece fanin esintisini hissettim fan sallanmiyordu fanin ayaklarinda sorun yok ama bir daha macun sürüp fani takabilirim macunu yaymadim sadece birazcik biraktim ortaya, fani takinca yayiliyor zaten.
Arkadaşlar lütfen şu macun olayını abartmayın, piyasanın en kalitesiz macunu bile olsa kalitesiz diye 100 derece olacak diye bir şey yok. Fanın altın da ki heatsinke parmağın ile dokunup kontrol edebiliri misin? 90 ya da 100 derece iken bunu yap bakalım sıcaklık hissediyor musun? Hiçbir macun kalitesiz diye 100 derece gösterecek diye bir durum yok. Macunu çok sürersen ayarını kaçırırsan yine sıcaklık olur. Bir de sistem donanım özelliklerini yazarsanız insanlar daha iyi yardımcı olurlar.

Sistemim Quad Core Q8300 işlemci ve GT 730 ekran karti.
Termal macun duzgunmu?
Arkadaşlar sorun dusundugum gibi fandaymis galiba bu sefer daha iyi oturdu galiba oncekindede oturmuştu ama cok iyi oturtmak lazim herhalde bu sefer 55 dereceleredeydi yavasca artıyordu deneye deneye en iyi sekilde oturtmaya çalışacağım.

Dosya Ekleri

• 1627541500891-1467500773.jpg
    1627541500891-1467500773.jpg
    206,5 KB · Görüntüleme: 31
  • 1627541523240-1197852707.jpg
    1627541523240-1197852707.jpg
    116,1 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Evet BIOS'a girdim kasanin kapagini acip sicakliga baktim 65 dereceden durmadan artti 81 derecede kapattim ve fani yanina elimi getirdim sicaklik yoktu sadece fanin esintisini hissettim fan sallanmiyordu fanin ayaklarinda sorun yok ama bir daha macun sürüp fani takabilirim macunu yaymadim sadece birazcik biraktim ortaya, fani takinca yayiliyor zaten.

Sistemim Quad Core Q8300 işlemci ve GT 730 ekran karti.
Termal macun duzgun mu?
Arkadaşlar sorun dusundugum gibi fandaymis galiba bu sefer daha iyi oturdu galiba oncekindede oturmuştu ama cok iyi oturtmak lazim herhalde bu sefer 55 dereceleredeydi yavasca artıyordu deneye deneye en iyi sekilde oturtmaya çalışacağım.

Macun miktarı buradan çok iyi görünmüyor, çok az sürmen gerek onu senin ayarlaman gerek. Çok ince olsun biraz fazla gibi geldi sanki. O miktarı da ayarlarsan daha iyi duruma gelebilir 55 derece yine az değil. Elinle de yavaşça taşırmadan ince, ince yayabilirsin. Elin yıkanmış temiz olsun, terli olmasın hiçbir sıkıntı olmaz. Elimle sürmeden ben rahat edemiyorum:)dediğim gibi çok, çok ince ve elinle yayarken işlemci kenarlarından dışarı taşırmamaya dikkat et.

Geri
Yukarı