İşlemci çekirdekleri arasında sıcaklık farkı

MEHMET TATLI

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Research&Development Engineer
Boşta 10 dereceye, yükte 25 küsur dereceye varan sıcaklık farkı oluşuyor 1. ve 4. çekirdek arasında. Sıkıntı oluşturur mu?

Tabii ki işlemci çekirdek sıcaklıkları. Anakarta değil işlemciye bakınız.
İşlemci değerleri zaten normal, yanlışlıkla üsttekine bakıyorsunuz sandım. Tek çekirdek performansına odaklı uygulama ve oyunlarda fark daha da fazla olabilir, yine de normal.

Bu herhalde Intel kaynaklı bir durum. R5 2600 ile hiç böyle bir sorun yaşamadım ama 9600K işlemcide de aynen böyle oluyor. Yukarıda biri 9400F için de benzer değerler atmış.
Yabancı forumlarda delid ya da işlemci pinleri tam değmeme gibi tahminler sunulmuş. Ben ikisini de yapmadım, sizde durum nedir?
1601683360612.png

Yabancı forumlarda delid ya da işlemci pinleri tam değmeme gibi tahminler sunulmuş. Ben ikisini de yapmadım, sizde durum nedir?
1601683360612.png
Yük altındaki durum.
1 Senedir kullanıyorum ama sizin programdan dolayımı yoksa donanımsal olarak mı başka bir şeyden mi dolayı çok anormal bir durum sizin yaşadığınız.

Termal macun ne zaman yenilediniz?
İşlemci soğutucunuz, kasanız nedir?

İşlemci soğutucum 120'lik bir sıvı soğutma. Geçenlerde 5 seneyi doldurdu, su sesi gelmeye başlamıştı. Söküp suyunu yeniden doldurdum. Su sesi yok oldu. Pompa stabil 3600 RPM çalışıyor. Termal macunu daha bugün yeniledim, Cooler Master 30 TL'lik bir macun vardı, onu Cooler Master MasterGel Pro ile değiştirdim.

İşlemciyi söküp delid yaptım. Sorun ortadan kalktı. Eskiden 100 derece ola çekirdekler artık 65-70 aralığını geçmiyor. Ancak şimdi de sistem donup kalıyor. Anlamadım.
İşlemciyi söküp delid yaptım. Sorun ortadan kalktı. Eskiden 100 derece ola çekirdekler artık 65-70 aralığını geçmiyor. Ancak şimdi de sistem donup kalıyor. Anlamadım.

Donamının sebebini de buldum. AIDA 64 programını crackli kurmuştum. Crackli olunca ekran kartı driveri uyarısını vermiyordu. Orijinalini kurunca System Stability Test and Stress GPU (TdrDelay warning message) linkteki uyarıyı verdi. Bu mesajı kabul edip TDR değerini AIDA kendisi ayarlarsa ekranın donup kalması sorunu çözülüyor. Donma olayını açacak olursam da kasa çalışmaya devam ediyor, her şey çalışıyor lakin görüntü donduğu için sanki tepki vermiyormuş gibi gözüküyor. Tabi bu donma olayı gerçekleştiği zaman ekran kartı kaynaklı çalışan tüm hizmetler donacağı için çalışan videolar, Google Chrome vs. de donduğu için sanki sistem kitlenmiş gibi oluyor.

Son düzenleme:
i3-9100F var. Boşta işlemcinin en soğuk olan 29-30 derece en sıcak 38-40 derece diğer iki çekirdek ortalarda oluyor. Bu farklılık aynı çekirdeklerde sürekli aynı. Tam yükte sırayla 58-59-62-67. her zaman aynı sonuçlar. Sürekli takip ediyorum. Ne yaptıysam böyle. Oyun oynarken erkan kartı ateş gibi olduğunda ETS 2'de işlemciler Max. 65-67-71-77. anlam veremiyorum. Termal macundan tutun çekirdeklerin konumuna fanların etkisinde kadar her şeyin etki ettiğini düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı