İşlemci Çekirdekleri ve Önbellek Oyun Performansını Nasıl Etkiler?

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
AMD-ve-Intel-Islemci-CPU-Ryzen-Core.jpg

İşlemci, oyun performansı açısından ekran kartlarından sonra en önemli ikinci donanımdır diyebiliriz. CPU teknolojileri özellikle son birkaç yıldır Intel ve AMD rekabetinin de kızışmasıyla birlikte ciddi ilerlemeler kaydetti. Intel, 6. Nesil Core Skylake’ten neredeyse 11. Nesil Rocket Lake platformuna kadar kullanıcıları mutlu edecek iyileştirmeler yapmadı. AMD ise Zen mimarisinin hızlı gelişimiyle birlikte işlemci piyasasında daha […]

Devamı: İşlemci Çekirdekleri ve Önbellek Oyun Performansını Nasıl Etkiler?
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Açık konuşmak gerekirse ben AMD firmasına hep temkinli yaklaşmıştım. Intel + Nvdia şeklinde yıllarca devam ettim. Daha sonra anakartım yanında 6700K'dan 7600x'e geçtim. AMD'nin işlemci performansı beni büyüledi. AMD Cpu + Nvidia GPU şeklinde yıllarca da devam etmeyi planlıyorum AMD ekran kartlarını AM5 soketindeki gibi kusursuz bir hale getirinceye kadar.

Açık konuşmak gerekirse ben AMD firmasına hep temkinli yaklaşmıştım. Intel + Nvdia şeklinde yıllarca devam ettim. Daha sonra anakartım yanında 6700K'dan 7600x'e geçtim. AMD'nin işlemci performansı beni büyüledi. AMD Cpu + Nvidia GPU şeklinde yıllarca da devam etmeyi planlıyorum AMD ekran kartlarını AM5 soketindeki gibi kusursuz bir hale getirinceye kadar.
Hocam hoş diyorsunuz güzel diyorsunuz da s3 mini'den iphone 11'e geçip IOS'u övmek gibi bir şey olmuş bu. İşlemciler arası çağlar avr yani 13600k'ya geçseniz gene aynı etkiyi görürdünüz.
(AMD kullanıcısıyım.)

Hocam hoş diyorsunuz güzel diyorsunuz da s3 mini'den iphone 11'e geçip IOS'u övmek gibi bir şey olmuş bu. İşlemciler arası çağlar avr yani 13600k'ya geçseniz gene aynı etkiyi görürdünüz.
(AMD kullanıcısıyım.)
Hocam haklısınız ancak AM5 platform ömrü Intel'den çok daha uzun olacak. AM5'in giriş işlemcisi olan 7600X 7900XT'yi bile gayet rahat besliyor. Anakart haricinde AM5 işlemcisi fiyat / performans olarak Intel'den daha iyi. Bu açılardan bakınca AM5 mantıklı geliyor ve mutlu ediyor.

Geri
Yukarı