İşlemci değişikliğinde neler yapılması gerekir?

Meganzi

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. İşlemci değişikliğinde özellikle dikkat etmem gereken şeyler nelerdir? BIOS güncellemesi yapmalısın demişlerdi. Bunun gibi başka bir şey yapmam gerekir mi? Bu arada Ryzen 3 1200'den Ryzen 5 3600'e yükseltiyorum.

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba. İşlemci değişikliğinde özellikle dikkat etmem gereken şeyler nelerdir? BIOS güncellemesi yapmalısın demişlerdi. Bunun gibi başka bir şey yapmam gerekir mi? Bu arada Ryzen 3 1200G'den Ryzen 5 3600'e yükseltiyorum.
BİOS güncellemesi yapmalısınız.

Eski işlemciyi bana satmak isterseniz alabilirim.

Çok genel bir soru olmuş. Neyse, işlemin temelleri şu şekilde (çok da kompleks bir şey değil):
  • Yeni işlemcinin soketi ile anakart'taki yuvanın soketi aynı olmalı.
  • Anakart'taki chipset işlemciyi desteklemeli.
  • Gerekli ise BIOS güncellemesi yapılmalı.
  • İşlemci değiştirilirken, anakart'taki yuvaya yabancı madde kaçmamalı.
  • İşlemciye yeni termal macun uygulanmalı ve soğutucudaki eski macun temizlenmeli.

Eğer anakartın BIOS güncellemesi ile destekliyor ise yapmalısın, ama direkt destekliyor ise tak, soğutma varsa monte et çalıştır.
Tabii her şeyden önce soket destekliyor mu onu araştırmalısın.

BIOS'un şu anki sürümü desteklemiyor güncellemem lazım. Anakartın sitesinden baktım Ryzen 5 3600 destekliyor gözüküyor.
Çok genel bir soru olmuş. Neyse, işlemin temelleri şu şekilde (çok da kompleks bir şey değil):
  • Yeni işlemcinin soketi ile Anakart'taki yuvanın soketi aynı olmalı.
  • Anakart'taki chipset işlemciyi desteklemeli.
  • Gerekli ise BIOS güncellemesi yapılmalı.
  • Işlemci değiştirilirken, Anakart'taki yuvaya yabancı madde kaçmamalı.
  • Işlemciye yeni termal macun uygulanmalı ve soğutucudaki eski macun temizlenmeli.

Chipset nedir acaba onu anlamadım. Bir de soğutucuda ki macunun iyi olduğu söylenmişti ben ne olur ne olmaz yeni bir tane almıştım. Onu uygulamam daha mı doğru olur?

BIOS'un şu anki sürümü desteklemiyor güncellemem lazım. Anakartın sitesinden baktım Ryzen 5 3600 destekliyor gözüküyor.

Chipset nedir acaba onu anlamadım. Bir de soğutucuda ki macunun iyi olduğu söylenmişti ben ne olur ne olmaz yeni bir tane almıştım. Onu uygulamam daha mı doğru olur?
O zaman BIOS güncelleyip, takın işlemciyi. Macun en son ne zaman uyguladınız?

Geri
Yukarı