İşlemci fan takımı nasıl olmalı?

Pazartesi gideyim değiştireyim bugün normal kullanayım :(
Nasıl yani anakartı yanlış şekilde ve ters mi montajlamış? Yapabiliyorsanız anakartı düzeltin ve yeniden soğutucuyu montajlayın, çok kötü bir montaj hatası bu eğer anakart yanlış takılmışsa (nasıl başarılmış bu orası da meçhul).

İşlemcinizin CPB'sini kapatatak kullanabilirsiniz.
Acaba bunlarla düzeltilebilir mi? Şimdi buldum.
Tavsiye ettiğimiz montaj şeklinden uzak olmuş, işlemci fanı yukarı değil ön kasa fanlarına bakacak şekilde olmalı. Yani soğutucuyu bir 90 derece sağa doğru çevirin. Fanın havayı ön kasa fanlarından alıp kuleye doğru üflemesi lazım.
Sığmıyor ki o zaman fanlar ekran kartına baksa? Üstü delikli...
Tavsiye ettiğimiz montaj şeklinden uzak olmuş, işlemci fanı yukarı değil ön kasa fanlarına bakacak şekilde olmalı. Yani soğutucuyu bir 90 derece sağa doğru çevirin. Fanın havayı ön kasa fanlarından alıp kuleye doğru üflemesi lazım.
Şu an sıcak havayı ekran kartına üflüyor fan. Sıcaklığı büyük ölçüde arttırır. Dik takmalısınız.
Böyle olsa daha mı iyi? Fan ekran kartının arkasına bakıyor.
Sıcak hava bari üst taraftaki deliklere gitsin, yoksa sığmıyor. Sağ tarafa doğru çevirince uyumsuzluk oluyor. Soğuk havayı ekran kartına üflesin bari dedim.

Dosya Ekleri

• 20211017_162751.jpg
    20211017_162751.jpg
    56,5 KB · Görüntüleme: 18
  • 20211017_165130.jpg
    20211017_165130.jpg
    62,3 KB · Görüntüleme: 21
  • 20211017_165418.jpg
    20211017_165418.jpg
    68,7 KB · Görüntüleme: 23
  • 20211017_170546.jpg
    20211017_170546.jpg
    56 KB · Görüntüleme: 22
  • 20211017_172047.jpg
    20211017_172047.jpg
    48,9 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:
Pazartesi gideyim değiştireyim bugün normal kullanayım :(

Acaba bunlarla düzeltilebilir mi? Şimdi buldum.

Böyle olsa daha mı iyi? Fan ekran kartının arkasına bakıyor.
Sıcak hava bari üst taraftaki deliklere gitsin, yoksa sığmıyor. Sağ tarafa doğru çevirince uyumsuzluk oluyor. Soğuk havayı ekran kartına üflesin bari dedim.

Dostum yanlış anlama fakat senin kule tipi soğutucun her türlü uyar RAM'lere herhangi bir zarar olmaz. Ekstra cıvata ya da vida gerektirmeyen bir montaj yapılıyor. Önceden aynısını ama farklı bir markanın kule tipi soğtucusunu kullandım. Sen montajını sağlıklı yapamamışsın. Bizim sana söylediğimiz olay şu blok üzerindeki fan arkaya bakacak şekilde montaj yap ki içeriden alınan soğuk hava bloğa temas etsin ve egzoz fanda kasa içinde biriken sıcak havayı tahliye etsin. Eğer ilk resimde ki gibi kullanmaya devam edersen ekran kartının aşırı ısınmasına sebep olursun.

İzlersen sende yapabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dostum yanlış anlama fakat senin kule tipi soğutucun her türlü uyar RAM'lere herhangi bir zarar olmaz. Ekstra cıvata ya da vida gerektirmeyen bir montaj yapılıyor. Önceden aynısını ama farklı bir markanın kule tipi soğtucusunu kullandım. Sen montajını sağlıklı yapamamışsın. Bizim sana söylediğimiz olay şu blok üzerindeki fan arkaya bakacak şekilde montaj yap ki içeriden alınan soğuk hava bloğa temas etsin ve egzoz fanda kasa içinde biriken sıcak havayı tahliye etsin. Eğer ilk resimde ki gibi kullanmaya devam edersen ekran kartının aşırı ısınmasına sebep olursun.

İzlersen sende yapabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Doğru söylüyorsunuz, fakat adamın elindeki parçalar bende kayıp. Ek olarak fanı çıkarıp kasanın önündeki fanlara bakacak şekilde koyduğumda, ramlere baskı yapıyor ve sığmıyor. Ben de fanı ters taktım. Isı değerleri bu şekilde:

Dosya Ekleri

• cpu.png
    cpu.png
    53,5 KB · Görüntüleme: 27
  • gpu.png
    gpu.png
    52,8 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
Doğru söylüyorsunuz, fakat adamın elindeki parçalar bende kayıp. Ek olarak fanı çıkarıp kasanın önündeki fanlara bakacak şekilde koyduğum da, ramlere baskı yapıyor ve sığmıyor. Ben de fanı ters taktım. Isı değerleri bu şekilde:

Bak şuan söktüğün vidalar ile sadece fanın yönünü değiştirip tekrar montaj yapacaksın. Haricen vida veya başka bir şeye ihtiyacın yok onu anlatmaya çalışıyorum.

Bak şuan söktüğün vidalar ile sadece fanın yönünü değiştirip tekrar montaj yapacaksın. Haricen vida veya başka bir şeye ihtiyacın yok onu anlatmaya çalışıyorum.
Sizin dediğiniz gibi vidaları söktüm ve fotoğraflarını paylaştım. Fanın yönünü de dedikleri gibi(mantıklı olacak şekilde) ön taraftaki fanlara doğru çevirdim. Fan, ramden dolayı sığmıyor.

Videodan izledim ve anladım. Ben halledemeyebilirim, bunu yarın bilgisayarcıya sorarım.
Yine belirteyim: Videodaki adamın anakartında, arkadan montajladığı şey bende mevcutmuş. fakat onun anakartında ram için boşluk kalıyor. Benim anakartın ram slotlarında ise böyle bir boşluk kalmıyor, fan direkt ramlerin üzerine geliyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı