İşlemci fanı söküldükten sonra termal macun sürülmeli mi?

kiremithuseyin

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar, ben bundan 2-3 ay önce bilgisayarı detaylı bir şekilde temizledim.
İşlemcinin fanını söktüm, her şeyini söktüm, temizledim iyice fakat termal macun sürmedim, çünkü elimde yoktu.
Sonra her şeyi geri taktım.
Temizledikten 1 ay sonra falan pes yüklemiştim. Oynarken işlemci 70-71 derece oluyordu.
Normalde her oyunda 65 civarı takılırdı. Temizlemeden önce.
Şimdi yine PES girdim, sıcaklık değerlerine bakayım dediğim zaman 78-79 derece civarıydı.
Hemen bilgisayarı kapatıp tozunu vs aldım. Şu an ne yapacağımı bilmiyorum.

Boştayken sıkıntı yok, 37-38 derece fakat PES'te 79 dereceyi görünce çok şaşırdım.
İşlemciyi çok kullanıyor, ondan mı oluyor anlamadım ama %70-80 civarı işlemci kullanıyor, arkaya da Spotify, Discord açınca oyundayken işlemci kullanımı %90 civarı oluyor.
Şimdi ne yapmam lazım? Temizlemeden önce bir şey yoktu temizledikten sonra böyle oldu.
Kasamın hava akışı güzel.

Sistemim;
Ryzen 5 1600.
RX 580.
8 GB RAM.
250 GB SSD.
550W PSU.

Ben fanını söktükten sonra termal macun mu sürmem gerekiyordu?
Şimdiden teşekkürler.
Tek tek cevaplarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar arkadaşlar, ben bundan 2-3 ay önce bilgisayarı detaylı bir şekilde temizledim.
İşlemcinin fanını söktüm, her şeyini söktüm, temizledim iyice fakat termal macun sürmedim, çünkü elimde yoktu.
Sonra her şeyi geri taktım.
Temizledikten 1 ay sonra falan pes yüklemiştim. Oynarken işlemci 70-71 derece oluyordu.
Normalde her oyunda 65 civarı takılırdı. Temizlemeden önce.
Şimdi yine PES girdim, sıcaklık değerlerine bakayım dediğim zaman 78-79 derece civarıydı.
Hemen bilgisayarı kapatıp tozunu vs aldım. Şu an ne yapacağımı bilmiyorum.

Boştayken sıkıntı yok, 37-38 derece fakat PES'te 79 dereceyi görünce çok şaşırdım.
İşlemciyi çok kullanıyor, ondan mı oluyor anlamadım ama %70-80 civarı işlemci kullanıyor, arkaya da Spotify, Discord açınca oyundayken işlemci kullanımı %90 civarı oluyor.
Şimdi ne yapmam lazım? Temizlemeden önce bir şey yoktu temizledikten sonra böyle oldu.
Kasamın hava akışı güzel.

Sistemim;
Ryzen 5 1600.
RX 580.
8 GB RAM.
250 GB SSD.
550W PSU.

Ben fanını söktükten sonra termal macun mu sürmem gerekiyordu?
Şimdiden teşekkürler.
Tek tek cevaplarsanız sevinirim.
Sürülse iyi olur. Ben birkaç kez yeniden sürmeden kullanmıştım ama idarelik. Bir sorun olmamıştı. Ama yine de sürün derim.

Sorunu anladım şimdi, tamamdır arkadaşlar teşekkür ederim.
Önerebileceğiniz güzel bir termal macun var mı?
Kaliteli bir şey olsa iyi olur.
Tabikide sürmelisin hocam, O fanın o işlemciden uzaklaştığı her an yeniden macunlanması lazım :)
Önerebileceğin güzel bir termal macun var mı hocam?

Sorunu anladım şimdi, tamamdır arkadaşlar teşekkür ederim.
Önerebileceğiniz güzel bir termal macun var mı?
Kaliteli bir şey olsa iyi olur.

Önerebileceğin güzel bir termal macun var mı hocam?

Şu anda alamam dersen diş macunu da idarelik kullanılabilir. Beni 2 ay götürmüştü alana kadar.

Geri
Yukarı