İşlemci fanı yönü nasıl olmalıdır?

needwanted

Decapat
Şimdi ben stok olan soğutucumu değiştirdim ve Xigmatek Whiz adlı soğutucuyu geçtim fakat aklıma takılan bir soru oldu. Bildiğimiz gibi kule tipi işlemci soğutucuların sıcak havayı dışarı atabilmek için bir fanı oluyor ve o fanı egzoz fanına veya kasa üstündeki fanlara doğru yöneltmemiz gerekmekte. Benim kasamda tepe fanlar olmadığı için egzoz fanına doğruyu yöneltmekteyim ama işlemci soğutucu fanını RAM tarafından mı egzoza yönlerdirmeliyim yoksa direk egzozun önünden mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Görsel eklerseniz daha iyi olur. Anakart ve kasa da belirtmemişsiniz. Şu konulara bir göz atın fikir sahibi olursunuz.

Soğutucu fanını havayı egzoz fana üfleyecek şekilde ayarla. Bu durumda önden girecek olan serin havayı soğutma bloğunun içinden geçirerek bloğu soğutur ve ısınan havayı da egzoz fana yönlendirerek dışarı atılmasını sağlar.

Benim AMD sistemdeki Cooler Master T4 fanı o şekilde takamıyorum maalesef. Bu yüzden yukarı doğru bakacak şekilde mecburen taktım. Aparatları ancak bu şekilde izin veriyor. İşin kötü yanı kasanın üzeri de tamamen kapalı. Kasa Thermaltake View 27 Kavisli Pleksi şeklinde. Ama sıcaklıklar iyi sayılır, boşta 45 seviyesinde oyun sırasında 65 70 civarı alıyorum. Tabi 3.6 GHZ ile herhangi bir hız aşırtma yapmadan bu şekilde.

Bloğa üfleyen fan 1 adet ise olarak konuşuyorum, kasa arkasındaki egzoz fanına doğru ve arada blok kalacak şekilde konumlandıracaksınız.
1567206961200.png

Bloğa üfleyecek ve aynı zamanda üflediği yön egzoza doğru olacak.

Bloğa üfleyen fan 1 adet ise olarak konuşuyorum, kasa arkasındaki egzoz fanına doğru ve arada blok kalacak şekilde konumlandıracaksınız.
Eki Görüntüle 433430
Bloğa üfleyecek ve aynı zamanda üflediği yön egzoza doğru olacak.
Tşk ederim, vatandaki arkadaş bloğa üflemeden direk egzoza doğru yöneltmiş yani resimdeki fanın olduğu yer değilde tam karşı tarafı. Tşk ederim

Tşk ederim, vatandaki arkadaş bloğa üflemeden direk egzoza doğru yöneltmiş yani resimdeki fanın olduğu yer değilde tam karşı tarafı. Tşk ederim
Rica ederim, şu foto daha iyi açıklayıcı olacaktır ileride konuyu bulanlar için.
1567254902481.png

1 ve 2 numaralı kasa önü fanlar kasa içerisine hava üfler.
3 ve 4 numaralı fanlar İşlemci Soğutucusunun bloklarına üfler ve hava akım yönleri kasa arkasında doğrudur.
5 numaralı Kasa Arkası Egzoz fanı sıcak havayı dışarı atması için dışarı üfler.
Basit mantıkla eldeki fanlar ile yapılabilecek en mantıklı kurulum bu şekilde oluyor.
Bazı kasalarda üstte ve altta hatta arka çıkışta çift egzoz gibi durumlar oluyor zaten o tür kasalar daha çok yeni modeller ve fiyatları bir tık tuzlu olabilir :)

Fanlari her zaman push formatinda kullanmayi daha verimli buluyorum ben cunku hava direk fanlar arasindan gecip sonrasinda islemci bloguna yada radyatore carparken daha rahat ilerliyor gibi diger turlu de blok yapraklari arasindan fanin havayi cekmesi zor gibi geliyor. Ancak iki metod arasinda 1-2 derece fark olmasi bunun hata payi kapsamina girmesine sebep oluyor.

Fanlari her zaman push formatinda kullanmayi daha verimli buluyorum ben cunku hava direk fanlar arasindan gecip sonrasinda islemci bloguna yada radyatore carparken daha rahat ilerliyor gibi diger turlu de blok yapraklari arasindan fanin havayi cekmesi zor gibi geliyor. Ancak iki metod arasinda 1-2 derece fark olmasi bunun hata payi kapsamina girmesine sebep oluyor.
Hocam push formatı derken (cahil gibi gözüktümde ben fanları formatlarda veya fanları hangisi daha verimlidir vs vs gibi şeylerle ilgilenmediğim için bilmiyorum aydınlatırsanız sevinirim).

Geri
Yukarı