İşlemci fanından gelen ses

Şimdi şu algıyı yıkalım. Her markanın her modeli dandik değildir. Corsair'in de her ürünü kaliteli olmadığı gibi.

Sıvı soğutmalar da radyatör değil olursa pompa sesi olur. O da hepsinde olmaz. Olursa da değişim isterseniz.

Muhtemelen PSU vaktini dolduruyor. Ama sesin yoğunluğu işlemci kısmında iken daha fazla gibi geldi bana. Sistem boştayken fanı elinizle 5 saniyeden fazla olmaması kaydıyla durdurup tekrar bir ses kaydı veya video çeker misiniz? Sesin kaynağını tam çözemedim. Mümkün diğer kasa fanlarının da bağlantısını kesin ki işlemci ve PSU dışında bir ses olmasın ortamda.
Evet belirtmiş olduğum gibi güç kaynağı için ne kötü ne de iyi sağlam bir yorum forumlarda görüntüleyemedim.
Bilgisayarı toplayalı yaklaşık 6 aylık bir süreç oldu.İlk başlarda bu kadar dikkatimi çekmiyordu ses olayı fakat son zamanlarda artık hissedilir olmaya başladı.
Video çektiğimde kasa fanları kapalı sadece güç kaynağı ve işlemci fanı çalışıyor durumda.İşlemcinin de fanını durdurup tekrar bir video çekmeye çalışırım,umarım zararı dokunmaz fanı durdurmamın?
Katılıyorum. Her markanın her ürünü kötü olmaz. Her ürünü de iyi değildir. Bazı markaların her ürünü de vasattır. Sıvı soğutmada da radyatöründen ses gelen modeller de var, içinden su sesi duyanlar, pompa sesi, fan sesi bir sürü varyantı olur yani, Bire bir şahit olmadan mikrofana güvenip teşhis
koymak zor.
Evet en azından video çekmek istedim tarifinin kolay olması amaçlı.Bire bir görüntülemiş olduğumda fandan daha yüksek bir ses geliyor,cızırtı tarzı olan ses ise güç kaynağından gelmekte.

Evet belirtmiş olduğum gibi güç kaynağı için ne kötü ne de iyi sağlam bir yorum forumlarda görüntüleyemedim.
Bilgisayarı toplayalı yaklaşık 6 aylık bir süreç oldu.İlk başlarda bu kadar dikkatimi çekmiyordu ses olayı fakat son zamanlarda artık hissedilir olmaya başladı.
Video çektiğimde kasa fanları kapalı sadece güç kaynağı ve işlemci fanı çalışıyor durumda.İşlemcinin de fanını durdurup tekrar bir video çekmeye çalışırım,umarım zararı dokunmaz fanı durdurmamın?

Evet en azından video çekmek istedim tarifinin kolay olması amaçlı.Bire bir görüntülemiş olduğumda fandan daha yüksek bir ses geliyor,cızırtı tarzı olan ses ise güç kaynağından gelmekte.
Sistem boşta olsun 5 saniyelik bir durdurma zarar vermeyecektir.

Sistem boşta olsun 5 saniyelik bir durdurma zarar vermeyecektir.
İşteyim eve gittiğimde tüm fanları durdurup PSU'nun sesini dinleteceğim video çekip.
Şimdi şu algıyı yıkalım. Her markanın her modeli dandik değildir. Corsair'in de her ürünü kaliteli olmadığı gibi.

Sıvı soğutmalar da radyatör değil olursa pompa sesi olur. O da hepsinde olmaz. Olursa da değişim isterseniz.

Muhtemelen PSU vaktini dolduruyor. Ama sesin yoğunluğu işlemci kısmında iken daha fazla gibi geldi bana. Sistem boştayken fanı elinizle 5 saniyeden fazla olmaması kaydıyla durdurup tekrar bir ses kaydı veya video çeker misiniz? Sesin kaynağını tam çözemedim. Mümkün diğer kasa fanlarının da bağlantısını kesin ki işlemci ve PSU dışında bir ses olmasın ortamda.
Evet ancak bu saatte fırsatım oldu tüm fanları durdurdum,işlemci fanınıda videoda görebileceğiniz üzere elimle durdurdum.Bu sefer cızırtı tarzı bir ses duyamadım,işlemci fanından sanki vites isteyen araba gibi ses geliyor.
İşteyim eve gittiğimde tüm fanları durdurup PSU'nun sesini dinleteceğim video çekip.

Evet ancak bu saatte fırsatım oldu tüm fanları durdurdum,işlemci fanınıda videoda görebileceğiniz üzere elimle durdurdum.Bu sefer cızırtı tarzı bir ses duyamadım,işlemci fanından sanki vites isteyen araba gibi ses geliyor.
Video linkini eklemeyi unutmuşum:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Seasonic, Fsp de güzeldir. Sıvı soğutmadan önce bence psu'yu halledin. Sıvı soğutma yerine daha ekonomik ve sessiz çalışan hava soğutmalar var. Sıvı soğutma da radyatör sesi oluyor çoğu ürün o kadar sessiz değil. Sessiz çalışan hava soğutma tercih edebilirsiniz. Noctua gibi Be Quiet gibi.
Evet araştırma sağlayacağım.Video eklemeside sağladım sanırım güç kaynağını da değiştirmem gerek.Fakat işlemci fanım hepsinden daha çok ses çıkarıyor.
@Safa-TR @temmuzz Hocam video eklemesi sağladım nasıl bir yol izlemeliyim sizce güç kaynağını mı değişmeliyim?

Son düzenleme:
Bu video da eklemiş olduğum gibi kasamın fanlarını durduruyorum, işlemci fanımdan bu şekilde bir ses gelmekte. Güç kaynağımdan da ayrıca cızırtı tarzında bir ses geliyor. Hepsi birlikte kasamın fanları da çalıştığında bir uğultu oluyor. (Kamerayı bir işlemciye bir güç kaynağına yakınlaştırdığımda kulaklığınız takılıysa fark edebilirsiniz. )

Xigmatek Astro 650W 4 Fanlı kasasını kullanıyorum. İşlemcim AMD Ryzen 2600X ve fanı da stok fan. Acaba ses sıkıntı çıkarmayacak bir ses mi? İşlemci fanımı sıvı soğutucuyla değiştirme gibi bir düşüncem vardı, sıvı soğutucuya geçsem bu ses sorunu ortadan kalkar mı? Fikirlerinize ihtiyacım var.
Merhaba, sorunu çözdünüz mü?

Son düzenleme:
Merhaba, sorunu çözdünüz mü?

Temizlik sonrasında ses azalmıştı. Bu konuyu açtığım süreden beri cihaz aktif olarak kullanılıyor herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Hatta ben cihazı kardeşime verdim okulu için il dışına götürdü. Kendisi hiç cihazın temizliğine de dikkat eden birisi değil ama kullanımında problem olmadı. Temizlik ile de çözülemiyorsa değişimi gerekiyor diye düşünüyorum ben çünkü çok üstüne düşmemiştim iş yoğunluğum dolayısıyla.

Geri
Yukarı