İşlemci Frekansında Düşüş ve FPS Sorunu

Crew06

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar herkese. ASUS marka bir notebook'a sahibim. i5 8250 1.6 GHz TurboBoost 3.2 GHz bir işlemciye sahibim. Son zamanlarda yüksek performans modunda TurboBoost açıkken oyunlarda 5-6 saniyeliğine FPS düşüşü sorunu yaşıyorum. FPS normalde 110-120 civarlarında dolaşırken 5-6 saniyeliğine 30-40 gibi komik değerlere düşüyor ve sonra tekrar 110-120'lere geri dönüyor.

Biraz araştırma sonucu sorunu çözdüm mü tam olarak bilmiyorum ama bunu size sunacağım. Öncelikle sorunu Yüksek performans ayarlarından en yüksek ve en düşük işlemci güç kullanımını %100'den %99'a çektim ve işlemci sabit 1.6 ile çalışmaya başladı yani TurboBoost'u kapattı. Bu kapanmadan sonra hiçbir oyundan drop yememeye başladım ancak sizinde tahmin edebileceğiniz üzere TurboBoost ile 3.2 GHz'ye çıkabilen işlemcim kapattığım için 1.6 GHz ile çalışıyor ve bu yüzden 110-120 FPS alabilecekken 60-70 civarlarında FPS alabiliyorum.

ThrottleStop indirip denedim ancak bir işe yaramadı. Sıcaklık değerleri aklımda soru işareti yarattı. Bilgisayarın Google Chrome ve Spotify çalışırken sıcaklık değerlerine baktığımda 65-75 arası değerler gördüm(TurboBoost açıkken). TurboBoost kapalıyken de 55-60 dereceye düşüyor Oyunda baktığımda da TurboBoost açıkken bu değerler 85-90'a kadar çıkıyor. Buradaki sorun sıcaklık gibi geldi sizce de öyle mi? Yani TurboBoost kapalı olduğunda işlemci daha az yoruluyor ve sıcaklık zirveye çıkmadığı için drop yemiyorum ancak TurboBoost 3.2 GHz değerine çıkarırken işlemciyi yormaya başlıyor ve sıcaklık artmaya başlıyor. İşlemcide sıcaklığını düşürmek için frekansını düşürüyor soğutmaya çalışıyor ve yeterince soğuduğunda tekrar frekansı arttırıyor. Benim düşüncem bu şekilde. En yakın zamanda fan temizliği ve termal macun yenilemesi yapmayı düşünüyorum. Bir de Windows'a temiz bir format attım mı sorun hallolur diye düşünüyorum. Düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Daha önce bu tarz sorunları olanlar yardımcı olursa sevinirim. İşlemcinin TurboBoost açıkken Google Chrome ve Spotify çalışırken sıcaklık değerleri resimdeki gibi.

Screenshot_1.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Throttle Stop üzerinde boşta kaç Watt kullanım gösteriyor.
Eğer 5 Watt'ın üzerinde bir kullanım varsa arkaplanda bir program işlemci kaynaklarını kullanıyor olabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı