İşlemci Frekansını düşürmek İşlemciye zarar verir mi?

Arda Anıl

Kilopat
Yer
İZMİR
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. i7 8700K işlemcim var. Şu an ekran kartım olmadığından dolayı işlemciye yük binmemesi için işlemci hızını kısmak bana mantıklı geliyor. Stabil hali 3.7GHZ olan işlemcimi 2.0'a sabitledim. Bunun işlemcime bir zararı olur mu?

Bunu yapma sebebim sadece işlemcimi şu anlık zorlamamak değil, ısı değerleri. Master Liquid 240 kullanmama rağmen 3.7GHZ'de iken ısı değerleri 45 dereceyi görüyor. Boşta iken özellikle. Bu da sanırım pek normal bir değer değil. Bunun cevabı yazılımsal da olabilir, çünkü PC ilk topladığımda işlemci ısı değerleri boşta iken 20 dereceyi bulmuyordu. Ama yine de kafamda bir soru işareti var. Yardımcı olabilirseniz mutlu olurum...

Anladığım kadarıyla downclock yapmışsınız. Boşta iken arka planda bir program veya virüs işlemcinize yükleniyor olabilir. Sistemi güncel bir anti-virüs ile tarayın. Bu arada sıcaklıklar normal sayılır. BIOS' u sıfırlayarak işlemcinin frekansı geri çekin. Korkulacak bir sıcaklık yok ortada.

Çekirdek hızını düşürmene gerek yok. BIOS'tan Turbo Boost'u kapat. İşlemci voltajını da önerilen değer aralığında kendin bir değer versen yeterli.
Kardeşim AM4 sisteme geçiş mantıklı mı? FM2+ sistem kullanıyorum ama geleceğe yatırım X4 950 alasım var(ilerde RYZEN almak ve DDR4 kullanmak için) Ne diyorsun?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı