İşlemci hızı oyunlarda 0.79 GHz sabitleniyor

Büyük olasılıkla soğutmanızdan kaynaklı bir problem yaşıyorsunuz. İşlemciler ısındıkça kendilerini korumak için voltajlarını dişürüyorlar ve bunun sonucunda da kendi hızlarını kısmış oluyorlar. İşlemci modelinizi bir de indirebilirseniz AIDA64’ten stress test açıp sonuçları buraya atabilir misiniz?

1. asfsdfasdfasf.PNG
    asfafas.PNG
sıcaklıkta pek anormallik yok grafikteki gibi bildiğin hızda droplar oluyor ve bu her oyunda oluyor 2 3 ay önce hiç bir şey yokken şimdi olmaya başladı napmalıyım macun yenilemiyeli temizlik yapmayalı 1 yıl oldu onlarımı yapmam lazım bilemedim. Stress testi de deniyeceğim birde işlemcimin turbo boost imkanı var ama nasıl yapılacağını bilmiyorum.

1. Eki Görüntüle 542773Eki Görüntüle 542775
Sıcaklıkta pek anormallik yok grafikteki gibi bildiğin hızda droplar oluyor ve bu her oyunda oluyor 2 3 ay önce hiçbir şey yokken şimdi olmaya başladı ne yapmalıyım macun yenilemiyeli temizlik yapmayalı 1 yıl oldu onlarımı yapmam lazım bilemedim. Stress testi de deneyeceğim bir de işlemcimin Turbo Boost imkanı var ama nasıl yapılacağını bilmiyorum.

Hocam öncellikle şunu belirtmek isterim ki zaten eski nesil bir laptop kullanıyorsunuz ve laptoplarda ısınma problemi çok yüksek mecralara çıktığınızda kısmen de olsa çözülüyor ama sisteminizdeki sıcaklıkların normal olduğunu düşünmüyorum. Termal macun yenilerseniz düzelme ihtimali var, sıcaklık dışında başka bir problem yaşadığınızı düşünmüyorum. Turbo özelliğine gelirsek Intel işlemcilerde eğer sıcaklık değerleriniz iyiyse zaten işlemci kendisini Turbo hızına çıkarır sizin bir ayar yapmanıza gerek yoktur.

Son düzenleme:
  1. Eki Görüntüle 542773Eki Görüntüle 542775
Sıcaklıkta pek anormallik yok grafikteki gibi bildiğin hızda droplar oluyor ve bu her oyunda oluyor 2 3 ay önce hiçbir şey yokken şimdi olmaya başladı ne yapmalıyım macun yenilemiyeli temizlik yapmayalı 1 yıl oldu onlarımı yapmam lazım bilemedim. Stress testi de deneyeceğim bir de işlemcimin Turbo Boost imkanı var ama nasıl yapılacağını.

Oyunlarda kaç FPS alıyorsun? Kasma donma okuyor mu?
Çünkü görev yöneticisiyle oyunlara baktığında, Alt Tab yapıp programa geçince o sıra bütün değerlerin düşer. SS e baktığımızda ekran kartı kullanımın yüzde 1 olarak gözüküyor.(oyunlarda imkansız)bu nedenle MSI Afterburner indirip oyun içi değerlere bakabilirsin. Eğer kasma donma olmuyorsa (sistemin iyiyse) sorun yoktur demektir. Tabii laptopların ısınma sorunu da mevcut.
Termal ve temizlik yaparsan, soğutucu fan da koyarsan dereceler düşecektir.

Geri
Yukarı