İşlemci ısınınca bilgisayarın kapanması

Delentoro

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, dün anakartımı değiştirdim. Fakat yük altındayken (oyun oynarken) bilgisayar birkaç defa bir anda kapandı. Bunun üstüne işlemci zorlayan bir program ile test yaptığımda işlemci 86 dereceye ulaştığında bilgisayarın kapandığını gördüm. İşlemci çok çabuk ısınıyordu, bunun üstüne işlemci fanını ve işlemci ile fanın temas ettiği bölgeyi temizledim. Temizlikten sonra, yani şuan işlemci boşta yaklaşık 30 derece (20'lere kadar düşüp 40'lara kadar çıkabiliyor ortalama 30 derece) değerlerinde seyrediyor. Yeni bir işlemci soğutucu almaya karar verdim, ayrıca 85 dereceyi yükseltmek istiyorum. Maksimum sınır derecesini yükseltebilmemin yolu var mı acaba? Eğer var ise nasıl? Sanıyorum ki önceki anakartımda bu üst sınır daha yüksekti çünkü hiç böyle bir problem yaşamamıştım. Yardımlarınızı bekliyor ve şimdiden teşekkür ediyorum.

AMD kendi sitesinde bu işlemci için maksimum sıcaklık değerini 70 derece olarak belirlemiş. Şu an termal macun sürülü değil mi işlemci ile soğutucu arasında?

Son düzenleme:
Merhabalar, dün anakartımı değiştirdim. Fakat yük altındayken (oyun oynarken) bilgisayar birkaç defa bir anda kapandı. Bunun üstüne işlemci zorlayan bir program ile test yaptığımda işlemci 86 dereceye ulaştığında bilgisayarın kapandığını gördüm. İşlemci çok çabuk ısınıyordu, bunun üstüne işlemci fanını ve işlemci ile fanın temas ettiği bölgeyi temizledim. Temizlikten sonra, yani şuan işlemci boşta yaklaşık 30 derece (20'lere kadar düşüp 40'lara kadar çıkabiliyor ortalama 30 derece) değerlerinde seyrediyor. Yeni bir işlemci soğutucu almaya karar verdim, ayrıca 85 dereceyi yükseltmek istiyorum. Maksimum sınır derecesini yükseltebilmemin yolu var mı acaba? Eğer var ise nasıl? Sanıyorum ki önceki anakartımda bu üst sınır daha yüksekti çünkü hiç böyle bir problem yaşamamıştım. Yardımlarınızı bekliyor ve şimdiden teşekkür ediyorum.

Maksimum derece 90°C'dir. Daha ustu islemci ve diger parcalara zarat vereceginden dolayi kullanici o ayarlarla ugrayamaz. Aslinda, teknik olarak BIOS'ta yazilimsal olarak degisiklikler yaparsaniz olacaktir.

Ayriyetten sorayim, anakart degisikliginden sonra termal macunu yeterince sıktığınizdan eminmisiniz?

İşlemciniz nedir? FX 6300 ise evet AMD'nin sitesinde 70.5 derece olduğu belirtilmiş maksimum sıcaklığın. Ancak işlemci bu sıcaklığın üstüne de çıkabilmektedir. Zaten ortalama bir soğutucu ile bile bu değer kolay kolay aşılmaz. Stok soğutucu kullanıyorsanız değiştirip daha kaliteli bir soğutucuya geçin.

Maksimum derece 90°C'dir. Daha ustu islemci ve diger parcalara zarat vereceginden dolayi kullanici o ayarlarla ugrayamaz. Aslinda, teknik olarak BIOS'ta yazilimsal olarak degisiklikler yaparsaniz olacaktir.

Ayriyetten sorayim, anakart degisikliginden sonra termal macunu yeterince sıktığınizdan eminmisiniz?

Şu an yeni termal macun sürülü ama bugün sürdüm etkisi ne kadar olacak bilmiyorum, eski termal macun neredeyse yok olmuştu. En kötü ihtimalle yeni bir soğutucu alacağım bütçe zorlamadan. FX 6300 için hangi soğutucuları önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim Xeon X5450 99 dereceye ulaşıyor anakart adeta alt kısımdan ateş atıyor ve sistem kendini kapatmıyor. Bence bu durum işlemciye bağlı.

Termal macun değişimi sonrası 60 dereceyi bile görmedi işlemci, şimdilik iyi gözüküyor. Yardım eden herkese çok teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı