İşlemci kullanımı en fazla %72 oluyor

pcpc

Centipat
RAM
3GB DDR2
SSD veya HDD modeli
Gigabyte 120GB SSD
İşlemci
T Serisi (4400 olabilir)
Arkadaşlar merhaba, geçenlerde bir arkadaşım laptopuna bakım yapmam için bıraktı SSD, temizlik, format gibi şeyler yaptım. Ama dikkatimi çeken işlemci en fazla %72 oluyor kullanımı. Nedeni nedir bunun? Isınma sorunu yok. İşlemci mi gidici :)

İşlemci t serisiydi tam model hatırlamıyorum.
Laptop Lenovo 3000 G530.

Son düzenleyen: Moderatör:

CadyMeow

Hectopat
İşlemci stres testlerinde bakabilir misiniz % kaç kullanıldığına? Bir de Güç seçeneklerinden Nihai performans ya da yüksek performansı seçip bakın değerlere.

KS
KS
pcpc

pcpc

Centipat
İşlemci stres testlerinde bakabilir misiniz % kaç kullanıldığına? Bir de Güç seçeneklerinden Nihai performans ya da yüksek performansı seçip bakın değerlere.
Laptop şuan bende değil, ama sonuna kadar zorladığıma eminim bir türlü geçmedi, görev yöneticisinde %72 ye geliyor daha çıkmıyordu. Güç seçeneklerinin hepsini en iyi performans yapmıştım. Prizde test ettim.

CadyMeow

Hectopat
Laptop şuan bende değil, ama sonuna kadar zorladığıma eminim bir türlü geçmedi, görev yöneticisinde %72 ye geliyor daha çıkmıyordu. Güç seçeneklerinin hepsini en iyi performans yapmıştım. Prizde test ettim.
Neden olduğunu bilmiyorum fakat işlemciyi kısıtlayan bir uygulama ya da yazılım olabilir veya işlemcide sıkıntı olabilir. Son çare format atıp bakın fakat laptop tekrar gelince yüklü uygulamalara ve işlemcinin yazılımı varsa ona bakabilirsiniz.

F4T1H

Centipat
1656687656241.png

Buradaki sayının %100 olmasını sağla.
"Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri\Plan Ayarlarını Düzenle > gelişmiş güç ayarları"

MuhammetCan

Hectopat
MSI Afterburner ile tüm çekirdeklerin kulanımına sıcaklık değerline bakmanızı öneririm
Ve stres testi yapıp tekrar atarsanız sonuçları daha detaylı anlayabiliriz bu sorunun birçok sebebi olabilir.

KS
KS
pcpc

pcpc

Centipat
Neden olduğunu bilmiyorum fakat işlemciyi kısıtlayan bir uygulama ya da yazılım olabilir veya işlemcide sıkıntı olabilir. Son çare format atıp bakın fakat laptop tekrar gelince yüklü uygulamalara ve işlemcinin yazılımı varsa ona bakabilirsiniz.
İki kere format atmam gerekmişti, o yüzden 2 kere deneme şansım oldu durum aynı. Bana işlemciden gibi geliyor 3-4 kez yere düşmüş bir laptop. Yukarda demedim ama bana asıl geliş sebebi ekranı kırılmıştı onu değiştirdim 😀
Eki Görüntüle 1437727

Buradaki sayının %100 olmasını sağla.
"Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri\Plan Ayarlarını Düzenle > gelişmiş güç ayarları"
Bir daha görüştüğümüzde kontrol edeceğim. Bu haliyle en fazla 54 derece oldu sıcaklık.

Yukarı