İşlemci pinleri yamulduktan sonra sistem açılmıyor

OsmanNG

Femtopat
Daha fazla  
Şimdi daha dün 2. el bir R5 3600 aldım elime ulaştı ve bir 5 saat falan kullandım. Çalışıyor bir sorun yoktu sonra fark ettim ki işlemci fanını yanlış takmışım. Biraz sıcaklık değerleri yükselmeye başladı. 80 dereceyken bilgisayarı kapattım ve sökmeye başladım. İşlemci fanını çıkartıp çektiğimde ise işlemci fana yapışık halde geldi ama anakartin soketi ve kilidi kapalıydı. O halde çıktı geldi. Bende fandan ayırmaya çalışırken işlemciyi 3 tane pinini yamulttum. Sonra iğne yardımıyla düzelttim ve eski haline döndürdüm ve tekrar taktım. İşlemciyi yuvasına sorunsuz bir şekilde oturdu her şeyi düzgünce bağlayıp start verdim ama ne görüntü geldi ne açılıştaki bip sesi geldi. Sonra biraz endişelendim 1 2 kere daha söküp taktım yine değişen bir şey olmadı. İşlemci pinlerini düzelttim ama pinlerden dolayı işlemci bozulmamıştır galiba diye denemek istedim eski kullandığım sağlam olan R5 1400 işlemcimi taktım. Onda da aynı 0 tepki asla açamadım. Bilgisayarı acaba işlemci fanın altında geldiğinde anakartın soketi mu bozuldu yoksa işlemcide mi? Bir sorun var cözemedim yardımcı olur musunuz? Lütfen bir fikir verin ne yapmam gerek sizce sorun nereden neyi degiştireyim?

Çekerek soğutucu çıkarılmaz.
Sağa sola hafif çevirerek çekecektin.
Aslında onu da yaptım güç kablosunu söküp 20 saniye boyunca acmaya basılı tuttum 5, 6 defa bastım çektim değişen bir şey olmadı ne görüntü geliyor ne buzzerden hata sesi geliyor çalışırken gelen tek bip sesi de çıkmıyor.

BIOS pilini söküp bekleyip taktım olmadı. RAM'leri tek tek denedim açılmadı anlam veremedim. Anakarta biraz baskı uygulayarak takmıştım fanı geri o ara bir zarar vermiş olabilir miyim acaba?
Asıl merak ettiğim R5 3600 işlemcimde bir sorun var mıdır sizce sadece 3 pini yamuldu ve düzelttim yerine sorunsuz giriyor görüntü gelmiyor ama aynı sistemde başka işlemciyle de görüntü alamadım. Yeter ki işlemcim bozulmuş olmasın anakarttan kat kat daha pahalı çünkü.

Öyle çekmekle anakartda problem olduğunu düşünmüyorum çünkü pinler işlemcide.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı