İşlemci sıcaklığı 50 dereceye ulaştığında frekansı düşüyor

MuhammedA

Hectopat
Makaleler
6
Daha fazla  
Özellikle GTA 5/Online'da çok oluyor. İşlemci sıcaklığı 50 dereceye ulaştığında frekans düşüşleri yaşıyorum. Bunun çözümü nedir?

9100F işlemciye sahipsiniz galiba. Tüm çekirdekler aynı anda kullanıldığında maksimum 4.0GHz'e kadar çıkabiliyor.
Sizde durum nasıl?
Ayrıca anakartınız nedir? Güç limitlerini arttırmayı deneyebilirsiniz.

9100F işlemciye sahipsiniz galiba. Tüm çekirdekler aynı anda kullanıldığında maksimum 4.0GHz'e kadar çıkabiliyor.
Sizde durum nasıl?
Ayrıca anakartınız nedir? Güç limitlerini arttırmayı deneyebilirsiniz.
Benim bildiğim en fazla 4.20 Ghz görebiliyor. H110 anakart kullanıyorum.

Benim bildiğim en fazla 4.20 Ghz görebiliyor. H110 anakart kullanıyorum.
4.2GHz'i sadece tek çekirdekte görebiliyor. İşlemci eğer sadece tek çekirdekte işlerini halledebiliyorsa 4.2GHz'e çıkartıp tek bir çekirdeğe yükü bindiriyor.
Siz oyun oynarken tüm çekirdeklere ihtiyaç duyulduğundan hız 4.0'da sabit kalıyor.
Normal bir durum. İşlemciniz Intel tarafından bu şekilde ayarlanmış durumda.

Sizin bu durumdan farklı yaşadığınız bir problem yoksa dert etmeniz gereken bir şey yok.

4.2GHz'i sadece tek çekirdekte görebiliyor. İşlemci eğer sadece tek çekirdekte işlerini halledebiliyorsa 4.2GHz'e çıkartıp tek bir çekirdeğe yükü bindiriyor.
Siz oyun oynarken tüm çekirdeklere ihtiyaç duyulduğundan hız 4.0'da sabit kalıyor.
Normal bir durum. İşlemciniz Intel tarafından bu şekilde ayarlanmış durumda.

Sizin bu durumdan farklı yaşadığınız bir problem yoksa dert etmeniz gereken bir şey yok.
Hocam hız 50 derecede azalıyor. Bunu 60-70 yapamaz mıyız ya da turboyu kapatmak işe yarar mı?

Hocam hız 50 derecede azalıyor. Bunu 60-70 yapamaz mıyız ya da turboyu kapatmak işe yarar mı?
50 derecedeyken ne kadar azalıyor hızınız?
Dediğim gibi BIOS'dan güç limitlerini arttırmanız mümkün.
Diğer üreticilerde nasıl bilmiyorum fakat MSI'da "CPU Cooler Tuning" ayarı var, "Water Cooling" seçerseniz güç limitleri artmış oluyor.

50 derecedeyken ne kadar azalıyor hızınız?
Dediğim gibi BIOS'dan güç limitlerini arttırmanız mümkün.
Diğer üreticilerde nasıl bilmiyorum fakat MSI'da "CPU Cooler Tuning" ayarı var, "Water Cooling" seçerseniz güç limitleri artmış oluyor.
3600'drn 800'e düşüş yaşanıyor.

3600'drn 800'e düşüş yaşanıyor.
Stres testinde mi yaşanıyor yoksa oyun oynarken mi ?
İşlemcinin önceden çok daha yüksek sıcaklıklara çıktığı için bir anda hız düşürmesi de olası. Size 800mhz iken 50 derece gözüküyordur fakat aslında 4.0'da anlık çalışmış ve çok sıcak geldiği için hız düşürmüştür.

Fan montajının doğru olduğundan, macunun kurumadığından emin misiniz?

İşlemci sıcaklığını HWMonitör Hwinfo gibi bir programla mı ölçüyorsunuz? 50 derece çok düşük bir sıcaklık.
Evet, hwmonitor.
Stres testinde mi yaşanıyor yoksa oyun oynarken mi ?
İşlemcinin önceden çok daha yüksek sıcaklıklara çıktığı için bir anda hız düşürmesi de olası. Size 800mhz iken 50 derece gözüküyordur fakat aslında 4.0'da anlık çalışmış ve çok sıcak geldiği için hız düşürmüştür.

Fan montajının doğru olduğundan, macunun kurumadığından emin misiniz?
Oyun oynarken.

Geri
Yukarı