İşlemci sıcaklığı yük altındayken çok fazla

Brandt

Kilopat
Daha fazla  
Sistem boştayken 30-35 derece arası olan işlemci sıcaklığı, oyuna girdiğim zaman 90-100 dereceyi görüyor. İlginç olan yavaş yavaş artmıyor, oyunu açar açmaz 90-95 dereceye çıkıyor sıcaklık, daha yükleme ekranındayken sıcaklıklar artıyor. Bunun nedeni termal macun olabilir mi? 4-5 senedir termal macunu değiştirmiyorum.

Kasanızın hava akışı iyi değilse ve termal macunu 4-5 senedir değiştirmiyorsanız büyük ihtimalle bu sebepten dolayı bu kadar ısınıyordur.

Intel I5 6600 kullanıyorum. Ek olarak belirtmek istediğim bir şey daha var. Ara sıra bilgisayarı açarken "CPU over temperature error" hatası veriyor, F1'e basıp BIOS'a girmemi istiyor. BIOS'a girdiğim zaman CPU 70 derecelerde oluyor boştayken. Bu da garip bir durum. Sürekli olan bir hata değil fakat 1-2 kere başıma geldi. Yani termal macun değil, başka bir sorunda olabilir gibi geliyor. Mesela şu an sadece chrome sekmesi açık ve işlemci 29 derece. Oyuna girdiğim zaman 100 derece oluyor.

Hocam oyunda yük altında olduğu için ısınıyor. Termal macun değişseniz büyük ihtimalle düzelir diye düşünüyorum.

Çözüldü.

Termal macunu değiştirmek için bilgisayarcıya gittim, yarın çıkacağını söylediler. Ben de madem öyle macunu kendim satın alayım, evde değiştirmeye çalışayım dedim. İlk defa fanı sökeceğim için endişeliydim o yüzden pahalı bir macun almadım, 10 TL'ye bilgisayarcıda satılan macunlardan aldım. 2-3 dakikalık işmiş, hemen fanı çıkarıp temizleyip yeni macunu sürdüm.

Yük altında 95-100 derece arası çalışan işlemci termal macun yenilemesi ile birlikte 50 - 60 derece arasında çalışıyor. Boştayken 35 dereceydi, şu an 23-25 derece arasında.

Yeni konular

Geri
Yukarı