İşlemci sıcaklığının sabit 60-65 derece olması

RecS

Kilopat
Yer
Samsun
Başlıkta da gördüğünüz gibi. İşlemci %0 kullanımda iken 60 derece ve boştaki bir sıcaklık değerine göre fazla yüksek bir değer. Bir oyuna girip %100'e vurduğundaysa max 65 derece oluyor. Boşta 60 derece olan işlemcinin yükte 85-90 derece olması beklenmez mi? Eskiden böyle değildi. 2 haftadır bunu yapmaya başladı. Gayet normal bir şekilde frekansını da düşürüyor yükte değilken ama sonuç böyle. Eskiden boşta en fazla 39 derece falan olurdu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam ben kendi sorunumu çözdüm sistemim yeniydi BIOS yükseltmesi yapınca otomatik olarak düzeldi. Ama yanlış anlaşılmasın sizde düzelir diye bir kaide yok.
Başlıkta da gördüğünüz gibi. İşlemci %0 kullanımda iken 60 derece ve boştaki bir sıcaklık değerine göre fazla yüksek bir değer. Bir oyuna girip %100'e vurduğundaysa max 65 derece oluyor. Boşta 60 derece olan işlemcinin yükte 85-90 derece olması beklenmez mi? Eskiden böyle değildi. 2 haftadır bunu yapmaya başladı. Gayet normal bir şekilde frekansını da düşürüyor yükte değilken ama sonuç böyle. Eskiden boşta en fazla 39 derece falan olurdu.
Hocam aynı sorundan şikayetçiyim çözümünü bulabildiniz mi ?

Bu durumda geriye kalan tek bir şey var. Soğutucunun tam oturmaması. Bence bu kadar emin olmak yerine söküp tekrar anlatıldığı gibi düzgün takmakta fayda var.

Hocam ben kendi sorunumu çözdüm sistemim yeniydi BIOS yükseltmesi yapınca otomatik olarak düzeldi. Ama yanlış anlaşılmasın sizde düzelir diye bir kaide yok.

Çözüm
Sorun sonunda çözüldü. :) Sorun BIOS'muş yukardaki arkadaşın dediği gibi. Ama benim sorunum BIOS'un eski olması değil yeni olmasıymış. Ben yeni BIOS yüklemeden önce böyle bir sorun olmuyordu. Bende Core 2 Duo E8400'ün default voltajına internetten baktım ve benim voltaj değerlerimin çok yukarıda olduğunu gördüm. Voltaj değerlerini manuel olarak düşürdükten sonra sorun ortadan kalktı :)

Hatta şimdi baktım da adamlar benim anakartımın default voltaj değeriyle işlemciyi 4.0GHZ'e overclock yapıyorlarmış :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı