Rehber İşlemci sıcaklık çözümleri

Öncelikle işlemcinizin sıcaklığını güvenle kontrol edebileceğiniz programlardan bahsedeceğim:

En çok önerdiğim, birçok sıcaklığa bakabileceğiniz program HWMonitor tavsiyem alternatif olarak;
 • NZXTCam
 • HWiNFO64
 • SpeedFan
 • MSI Afterburner(Oyunda bakılbilecek en iyi sıcaklık ölçme programı)
İşlemciden işlemciye değişiyor olup oyunlarda ideal işlemci sıcaklığı genel olarak 50-80 derecedir. Mevsimden mevsime bile farklılık gösterir. Boşta ise 45 dereceye kadar normal sayılır. Bu değerler masaüstü bilgisayar işlemcileri içindir.

Yazılımsal açıdan sıcaklığı düşürme;

 1. Görev Yöneticisi'nden işlemcinizi ne kullandığına bakın. Bilmediğiniz bir işlem çok CPU kullanıyorsa bilgisayara virüs girmiş olabilir. O programı çalışmayı durdurun.
 2. Malwarebytes ve Kaspersky ile tarama yapın. Virüs varsa temizleyin.
 3. Windows çalıştıra; MSConfig-Hizmetler-Tüm Microsoft hizmetlerini gizle(tikine basın) gereksiz olan tüm servisleri durdurun.
 4. Undervolt yapın(hakkında çok bilgi bilmiyorum o konuda @erengore yardımcı olsun bize:)) Rehber: ThrottleStop ile Undervolt ve CPU Tuning
 5. İşlemcinizin performansı düşecektir ama şunu da önereyim. Denetim Masası-donanım ve ses-güç seçenekleri-plan ayarlarını düzenle-gelişmiş güç ayarlarını değiştir deyip, işlemci güç yönetimi, en yüksek işlemci durumu %70-%80 civarında bir ayar yapın. En düşük işlemci ayarına ise %2 yapın.
 6. İşlemciyi gereksiz kullanan uygulamaları elinizden geldiğince kapatmaya çalışın.
 7. Güç seçeneklerini dengeli veya güç tasarufuna alın. Güç tasarrufu tavsiye etmem, dengeli iyidir.
 8. CPB, PBO kapatın. Video:

 9. OC yapmamaya çalışın.
Donanımsal açıdan sıcaklığı düşürme;
 1. Termal macunu yenileyin.F/P olarak MX-4 alabilirsiniz, en iyi termal macun çözümü Thermal Grizzly Kryonaut Extereme'dir. Tavsiyem tabii işlemciden işlemciye göre değişir fakat 2 ila 3 yıl arası değişim için iyidir. Termal macun tavsiyeleri: Noctua NT-H1 Termal Macun Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe Thermal Grizzly Kryonaut 1gr 12.5W - Yüksek Performanslı Termal Macun - TG-K-001-RS Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe Arctic MX-4 4 gr Termal Macun Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe ARCTIC MX-5 4 Gram Yüksek Performanslı Termal Macun (AR-ACTCP00045A) : Amazon.com.tr: Bilgisayar
 2. Bilgisayarınızın fanlarını tamizleyin. Özellikle işlemci fanı. Fanı sökebilirseniz iç kısımlarınıda temizlerseniz daha iyi olacaktır, tabii yeni termal macun sürülmesi gerekir :)
 3. Yeni işlemci fanı alın. Düşük-Orta seviye fanları önereyim: https://www.akakce.com/islemci-sogutucu/en-ucuz-snowman-t6-ultra-6-fiyati,738140920.html(normal T6) https://www.akakce.com/islemci-sogu...sports-duo-cpu-sogutucu-fiyati,462577085.html https://www.akakce.com/islemci-sogutucu/en-ucuz-id-cooling-se-224-xt-black-fiyati,1192829074.html https://www.akakce.com/islemci-sogutucu/en-ucuz-snowman-x6-rgb-fiyati,738137840.html(çok iyi değil) https://www.hepsiburada.com/fuma-2-...ent=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=1.96.6 (kaliteli ve başarılı sessiz bir ürün)
 4. Yeni egzoz fan alın. İşe yarayacak yerlere egzoz fan koymanız hava akışını arttırır.
 5. Odanızın derecesini olabildiğince düşük tutun.
 6. Hava akışı iyi olan kasaları tercih etmeye bakın. Örnek: https://www.akakce.com/bilgisayar-k...fanli-atx-oyuncu-kasasi-fiyati,544480702.html
 7. Kasanıza güneş ışığı vurmayacak yere koyun.
 8. Gereksiz yere stres testine sokmayın. Tavsiyem maksimum 30 dakika tutun stres testinde işlemcinizi.
 9. Kasanın hava akışına engel olmayın. Yanına nesne koymayın.
Unutmayalım işlemciler %100 yüke göre tasarlandılar. Fakat yine de gereksiz zorlamaya gerek yok diye düşünüyorum :) gereksiz işlemci ısısı işlemcinin ömrünü kısaltacaktır. İşlemcilerin ömrü genelde 10 yıl ve üzeridir, sıcaklık ile ömrünü ciddi derecede kısaltabilirsiniz. 85 derece ve üzerini gördüğü zaman işlemciler yaptığınız işlemi kapatıp bilgisayarınızı 15 dakika dinlendirmenizi tavsiye ederim. 90-95 derece üstü çok ciddi sıcaklıklardır birçok işlemci 95-105 derece arası kendini kapatır zaten, yanma ihtimali bile az da olsa doğurabilir.

Umarım faydalı bir rehber olmuştur :)
 
KS
KS
Mansion

Mansion

Hectopat
Katılım
31 Aralık 2020
Mesajlar
7.695
Makaleler
11
Çözümler
15
Yer
Smryna
Zaten bu işlemi bilen bir insan bu konuya ihtiyaç duymaz.

Olabilir.

Ah benden bahsetmişsiniz ama etiket gelmemiş. Konuya girmesem görmüyordum. :)

Elinize sağlık. Güzel bir rehber olmuş. Genelde Undervolt ve macun yenilemesi sonrası laptop sistemler epey rahat ediyor.

Undervolt ve diğer CPU ile ilgili tüm işlemlerinizde yardımcı olabilirim. Konu açıp etiketlemeniz yeterli. (Intel alanında hakimim.)

Evet o yüzden sizi etiketledim. :) etiket olmuştu halbuki. Technopat'ın etiketlerinde sorun var.
 
Yukarı