İşlemci sıcaklık ve fan hızı stabil değil

Kerem macit

Centipat
Merhabalar, yardıma ihtiyacım var, ilgilenirseniz çok çok sevinirim.

Eskiden bilgisayarımın fan sesi sürekli aynıydı, artma azalma yoktu. SSD aldım ve SSD'yi PC'ye kurarken BIOS'u bayağı bir kurcaladım, ayarlarını bilinçsiz değiştirdim ve en son default ayarlarına döndürdüm. Fakat artık fan sesi, hızı eskisi gibi değil, stabil bir hızda çalışmıyor, yapılan en ufak işleme göre artıyor veya azalıyor, resmen ara gaz veriyor. Operayı açıyorum RPM'i artıyor, herhangi bir uygulama açıyorum RPM'i artıyor kısaca işlemciye yük bindiği anda RPM artıyor.

Aynı şekilde işlemci ısısı da öyle(ki galiba işlemci ısısı stabil olmadığı ve bir inip bir çıktığı için fan da böyle yapıyor). İşlemci ısısı bir 30 da bir 40 da hiç stabil değil sürekli artıyor azalıyor, normal boşta masaüstünde 30 derecedeyse operayı açıyorum 40-43'e çıkıyor ve fan RPM'i artıyor(saniyelik artış ve inişler). Oyun oynarken falan artması normaldir tamam fakat operayı açınca 10 derece artıp fanların bağırması da normal değil bence, eskiden böyle bir şey yoktu. Ayrıca dün PC'yi normal bir şekilde kullanırken aniden yeniden başladı, bunun da bu ani ısı artışlarından kaynaklanabileceğini düşünüyorum. Bunu stabil bir hale getirmenin bir yolu yok mu? Sorun nedir? Eskisi gibi olsun istiyorum.
Not: BIOS'ta fan ayarına baktım NORMAL'de duruyor, manuel ve full Speed seçenekleri de var, daha önce hangi ayardaydı maalesef bilmiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkür ederim.

Not2: Termal macunu bugün yeniledim. (macun çok kaliteli bir marka değil fakat eskiden de aynısını kullanıyordum ve problem yoktu.

Aşağıdaki screen-shot'larda masaüstü ile operayı açıncaki farkı görüyorsunuz, saniyelik artışlar.

Screenshot_3.pngScreenshot_4.pngScreenshot_5.pngScreenshot_6.png

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı