İşlemci Soğutucu Montajı Hangi Yöne Bakmalı

ZulkufBey

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Diyarbakır
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İşlemci soğutucuların hemen hemen hepsi aynı sayılır bu zamanda. Benim sormak istediğim şey, Hyper 212 EVO'yu takarken fanların ramlere doğru bakması lazım deniliyor. Fakat bu fan ramlere mi hava üflüyor veya ramlerden gelen havayı radyatörden geçirerek egzoz fanına doğru hava üflüyor ? Ayrıca eğer ramlere üflüyor ise bunu tam tersi yapsam sorun olur mu ?
Ve son olarak havanın akım yönüne doğru işlemci soğutucu radyatörüne 2. bir fan takabilir miyim ?

@BilgisayarKurdu Bir bilene soralım dedim. Sence nasıl olmalı. Kasa modelim Tesseract BF.
Kasa içi hava sirkülasyonunu nasıl yapmalıyım ?

Dosya Ekleri

• design02.jpg
    design02.jpg
    49,3 KB · Görüntüleme: 968
Arkadaşlar AMD ve İntel sistemlerde, soğutucular aynı şekilde monte edilmiyor.
AMD sistemlerde soğutucu yatay biçimde monte edilirken İntel sistemlerde dikey biçimde monte ediliyor.

Eğer benim gibi AMD bir sistem kullanıyorsan aşağıdaki gibi monte etmelisin ve fan yukarı doğru hava vermeli :
jdhp4.jpg

Yok eğer İntel bir sistem kullanıyorsan, Mikail'in linkini attığı konudaki arkadaş gibi yani aşağıdaki resimdeki gibi monte edeceksin, egzoz fanına doğru üfleteceksin :

1.jpg

Arkadaşlar AMD ve İntel sistemlerde, soğutucular aynı şekilde monte edilmiyor.
AMD sistemlerde soğutucu yatay biçimde monte edilirken İntel sistemlerde dikey biçimde monte ediliyor.

Eğer benim gibi AMD bir sistem kullanıyorsan aşağıdaki gibi monte etmelisin ve fan yukarı doğru hava vermeli :
Eki Görüntüle 21822

Yok eğer İntel bir sistem kullanıyorsan, Mikail'in linkini attığı konudaki arkadaş gibi yani aşağıdaki resimdeki gibi monte edeceksin, egzoz fanına doğru üfleteceksin :

Eki Görüntüle 21821

Yani o fan ramlerin oldugu bölgeden havayı alıp radyatörden geçirip egzoz fanına doğru üflüyor öyle mi ?
NOT: Intel sistem kullanıyorum.

Aynen öyle, değinmek istediğim tek bir nokta var.
İşlemci soğutucusu ile bellek soğutucuları birbirinden bağımsız çalışırlar. İşlemci soğutucusunun RAM bellekleri soğutmak gibi bir vazifesi yoktur.
İşlemci soğutucun işlemciyi soğutur, bellek soğutucuları ise belleği soğutur.

Aynen öyle, değinmek istediğim tek bir nokta var.
İşlemci soğutucusu ile bellek soğutucuları birbirinden bağımsız çalışırlar. İşlemci soğutucusunun RAM bellekleri soğutmak gibi bir vazifesi yoktur.
İşlemci soğutucun işlemciyi soğutur, bellek soğutucuları ise belleği soğutur.
Benim demek istedigim o şekil degildi zaten. :) Demek istediğim havayı hangi yönden çekeceğiydi onuda öğrendim saolun.

Intel yada AMD sistemlerde işlemci soğutucu ayrı takılır diye birşey yok. Kasası küçük olanlar işlemci soğutucusununun yönünü kasa ölçülerine göre çeviriyorlar. Sizin sorunuza gelecek olursak fan normal olarak arka egzoz fana üflemelidir. Üflemeden kastım soğutucu bloğun üzerinde oluşan sıcak havadan bahsediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı