İşlemci soketindeki pinler yamuldu

Affan Başer

Hectopat
i5 10600KF işlemcim var. İşlemci derecesi, sıvı soğutma olduğu halde fazlaydı. Ben de termal macununu değiştirdim. Bu işlemden sonra bilgisayar açılmıyordu. 1 saniyeliğine fanlar dönüyor ama sonra duruyordu. Bugün işlemciyi çıkardım ve işlemci yuvasındaki bazı pinlerin kırılıp yamulduğunu gördüm. Sadece sıvı soğutmayı söküp taktığım halde nasıl böyle oldu anlamadım. Sistemi GameGaraj'dan aldım. Bunun garantiye girmeyeceğini biliyorum, bu yüzden size soruyorum. Anakartımın işlemci yuvasını nerede yaptırabilirim? Bilgisayarcılar yapar mı? Ve fiyatı yaklaşık ne kadar tutar? Ve bilgisayar şu an komple garanti dışı mı kaldı? Teşekkürler.

IMG-20210502-WA0022.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Düz mantık düşününce öyle gözükmesi doğal. Sırf soğutucu değiştirince pinlerin yamulması saçma bi' ihtimal. İşlemciyi soketinden çıkarmadığı sürece pinleri yamultamaz.

Tamam senin kompleks mantığınla düşünelim. Daha önce birisi bunun montajını yaptı bugüne kadar çalışıyordu. Mantık yürüt bakalım işlemciyi ne şekilde hatalı takmış olabilir ki bu işlemci hem yanlış takılmış olsun, hem de birisi müdahale edene kadar da çalışabilecek durumda olsun?

Daha önce çalışır vaziyette aldığı ve bugüne kadar kullandığı sistem, soğutucuyu söküp macun yeniledikten sonra tekrar soğutucuyu takmasının ardından bozuluyorsa, sen yapmamışsındır daha önce hata yapılmıştır demeyi herhangi bir mantığa sığdıramadım ben.

Soğutucuyu söküp takarken ezmiş, kastırmış birşeyler yapmış kendiside farkında değil ya da buraya yazmadığı bir detay var.

Tamam senin kompleks mantığınla düşünelim. Daha önce birisi bunun montajını yaptı bugüne kadar çalışıyordu. Mantık yürüt bakalım işlemciyi ne şekilde hatalı takmış olabilir ki bu işlemci hem yanlış takılmış olsun, hem de birisi müdahale edene kadar da çalışabilecek durumda olsun?
Yani bu demek oluyor ki büyülü bir şekilde soğutucuyu çıkartırken soketin sadece sol üst ve sol tarafındaki birkaç pin yamuluyor. Soketin diğer hiçbir yerindeki pinlere bir şey olmadan eziliyor. Fanın işlemciye yaptığı basınç büyülü bir şekilde birkaç pine etki ediyor. Gerçekten olası bir düşünce. Konu sahibinin bize söylemesi gereken bir şey olduğu anlamına geliyor da olabilir.

Yani bu demek oluyor ki büyülü bir şekilde soğutucuyu çıkartırken soketin sadece sol üst ve sol tarafındaki birkaç pin yamuluyor. Soketin diğer hiçbir yerindeki pinlere bir şey olmadan eziliyor. Fanın işlemciye yaptığı basınç büyülü bir şekilde birkaç pine etki ediyor. Gerçekten olası bir düşünce. Konu sahibinin bize söylemesi gereken bir şey olduğu anlamına geliyor da olabilir.
Büyülü bir arkadaşın işlemciyi hem yanlış takıp hem de yanlış takılan işlemciyle birisi fan temizliği yapana kadar sistemi çalıştırmayı başarabildiğine inanıyorsun yani. Evet düşününce bana da mantıklı geldi. Bence de böyle yetenekli arkadaşlar olmalı.

Daha önce çalışır vaziyette aldığı ve bugüne kadar kullandığı sistem, soğutucuyu söküp macun yeniledikten sonra tekrar soğutucuyu takmasının ardından bozuluyorsa, sen yapmamışsındır daha önce hata yapılmıştır demeyi herhangi bir mantığa sığdıramadım ben.

Soğutucuyu söküp takarken ezmiş, kastırmış bir şeyler yapmış kendiside farkında değil ya da buraya yazmadığı bir detay var.

İşlemci pinlerinin ciddi bir oranı zaten işlevsizdir, bazıları ise yarı işlevlidir hasarlıyken de çalıştırır ama yük veya iş altında yanıt vermez. Siz işlevsiz pinlerin yerini kullanım kılavuzundan bakarak tek tek koparsanız, kırsanız ya da bükseniz bile işlemci son derece sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam eder. Aynı şey işlevli pinlerin hafif bükülüp temassızlık yapması için de geçerli. Yerinde sağlam bir işlemcinin pinlerini bükmek için üzerine güreş hareketleri denemek lazım, termal macun sürerek, soğutucu tak çıkar yaparak hatta bastırarak bile bükülemez. Anakart kırılır ama işlemci pini bükülmez. Zaten bazı problemler vardır, arkadaş son noktayı koymuş bastırıp-çekerken. Ama baştan sağlam olsa olmazdı. Kanıtlaması imkansız ama bu ilk montajı yapan kişinin suçunu azaltmıyor.

Son düzenleme:
İşlemci pinlerinin ciddi bir oranı zaten işlevsizdir, bazıları ise yarı işlevlidir hasarlıyken de çalıştırır ama yük veya iş altında yanıt vermez. Siz işlevsiz pinlerin yerini kullanım kılavuzundan bakarak tek tek koparsanız, kırsanız ya da bükseniz bile işlemci son derece sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam eder. Aynı şey işlevli pinlerin hafif bükülüp temassızlık yapması için de geçerli. Yerinde sağlam bir işlemcinin pinlerini bükmek için üzerine güreş hareketleri denemek lazım, termal macun sürerek, soğutucu tak çıkar yaparak hatta bastırarak bile bükülemez. Anakart kırılır ama işlemci pini bükülmez. Zaten bazı problemler vardır, arkadaş son noktayı koymuş bastırıp-çekerken. Ama baştan sağlam olsa olmazdı. Kanıtlaması imkansız ama bu ilk montajı yapan kişinin suçunu azaltmıyor.
Gereksiz ve alakasız bir açıklama olmuş ama yine de teşekkür ederiz. 26 yıldır binlerce elektronik kart onarmış biri olarak benim buradan öğrendiğim bir şey olmadı konuyla da alakasını kuramadım işlemcinin işlevli işlevsiz pinlerinin.

Kırılan pinlerin işlevli olup olmadığı konusunda bir tartışma yok sanıyorum. Pinler kırılmış ve bilgisayar açılmıyor işlevsiz olabileceğini mi düşünüyorsun? Kullanım klavuzlarında da işlemci pinlerinin tek tek işlevi hakkında bilgi verilmez onu nereden duydunuz? Eğer bulursan teknik şemalarında olur o şemaları da kullanıcıya vermezler sadece teknik servislerde olur ve ya bir şekilde satın alırsın/edinirsin.

Tartışmaya mahal yok şekil A da görüldüğü gibi acemi müdaheleler işlemci pinlerinin kırılmasına yamulmasına neden olabiliyor. Oldukça hassastırlar, üzerinde güreşmene gerek yok yanlışlıkla bir tornavida düşürmen hasar vermen için yeterli olabilir. Hatta yumuşak bir fırçayla fırçalamak bile hasar verebilir.

Halen ilk montajı yapan arkadaş yaptı diyorsunuz. Ne yapmış olabilir mesela? Diğer arkadaş da cevap vermedi bu soruya. İlk montajı yapan arkadaş ne yapmış olabilir ki hem yanlış takılan işlemci çalışıyor olsun hem de termal macun sürerken pinler kırılabilsin?

Maalesef toplum geleneğimiz tereciye tere satmayı severiz. Çok karşılaşıyoruz bunlarla.

Gereksiz ve alakasız bir açıklama olmuş ama yine de teşekkür ederiz. 26 yıldır binlerce elektronik kart onarmış biri olarak benim buradan öğrendiğim bir şey olmadı konuyla da alakasını kuramadım işlemcinin işlevli işlevsiz pinlerinin.

Kırılan pinlerin işlevli olup olmadığı konusunda bir tartışma yok sanıyorum. Pinler kırılmış ve bilgisayar açılmıyor işlevsiz olabileceğini mi düşünüyorsun? Kullanım klavuzlarında da işlemci pinlerinin tek tek işlevi hakkında bilgi verilmez onu nereden duydunuz? Eğer bulursan teknik şemalarında olur o şemaları da kullanıcıya vermezler sadece teknik servislerde olur veya bir şekilde satın alırsın/edinirsin.

Tartışmaya mahal yok şekil a da görüldüğü gibi acemi müdahaleler işlemci pinlerinin kırılmasına yamulmasına neden olabiliyor. Oldukça hassastırlar, üzerinde güreşmene gerek yok yanlışlıkla bir tornavida düşürmen hasar vermen için yeterli olabilir. Hatta yumuşak bir fırçayla fırçalamak bile hasar verebilir.

Halen ilk montajı yapan arkadaş yaptı diyorsunuz. Ne yapmış olabilir mesela? Diğer arkadaş da cevap vermedi bu soruya. İlk montajı yapan arkadaş ne yapmış olabilir ki hem yanlış takılan işlemci çalışıyor olsun hem de termal macun sürerken pinler kırılabilsin?

Maalesef toplum geleneğimiz tereciye tere satmayı severiz. Çok karşılaşıyoruz bunlarla.

Bazı pinler takım esnasında yamulmuştur, fakat CPU fanı basıncı yüzünden iletim gerçekleşmeye devam etmiştir. Üzerindeki basınç azalınca temassızlık açığa çıkmıştır.

Değişimi zahmetli ve işçilik isteyen bir şey değil. Yeterki tamircide bga cihazı olsun. Ki çoğunda yoktur pahalı aletlerdir. Sorarak, eğer fiyat mantıklı ise yaptırabilirsiniz.

Garanti sadece anakart için bozulmuştur. Her parçanın garantisi ayrıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı