İşlemci ve Anakart hangi değerlere göre seçilir?

M.Hakan

Kilopat
Katılım
14 Eylül 2013
Mesajlar
1.193
Makaleler
1
Yer
Samsun
İşlemci ve anakart seçimi konusunda sorularım var. Forumda en çok tercih edilen ve kullanılan işlemcileri, anakartları biliyorum ama aklımda soru işaretleri kaldı.

1- AMD'nin 4 GHz'lik işlemcisi 490 TL'ye satılırken neden 3.5 GHz'lik i5 işlemciler 600 TL civarında? İşlemciler, GHz değeri dışında hangi değerlere göre seçilir?

2- Anakart seçiminde neye dikkat edilmesi gerekir? Her üst düzey anakart, üst düzey ekran kartıyla uyumlu mudur?


Sorularıma açıklayıcı cevaplar verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler...
 

Cengiz Çelik

Hectopat
Katılım
24 Kasım 2013
Mesajlar
812
Yer
KKTC-Guzelyurt
Mesele GHz'de değil. Zira AMD'nin 4 GHz'lik FX X8 8350 işlemcisi ile Intel i7 4790k bir midir sizce ? Ayrıca biri 4 çekirdek biri 8 çekirdek, biri 500 TL birisi 900 TL. Değerler gözünüzü yanıltmasın ona bakarsak birisinde 8Mb Cache birisinde 16 Mb Cache mevcut. Önemli olan Benchmark sonuçları, tek çekirdek performansı, "Nanometre" , ve içindeki bir sürü teknolojilerdir. Olmadı model isimlerinden anlaşılıyor zaten neyin neyden üstün olduğunu. Örnek olarak FX 8350 ile i5 4670 yakın performans gösteriyor ise 8350 4690'ndan kötü. Lakin i3 4150'den iyidir. Siz de böyle 1-2 model'in birbirine olan durumunundan yararlanarak kıyaslamalar yapabilirsiniz.

Anakart seçer iken soketin uyumluluğu ve sizin kullanacağınız girişlerin mevcudiyeti önemlidir. Zira kimse kullanmayacağı için fazladan para vermek istemez. Çok abartmamak gerekir her zaman bütçeye göre değişir lakin F/P oranı yüksek, kaliteli ve güncel bir anakart seçmek önemlidir. Dediğim gibi çok abartmamak gerekir eğer üst düzey OC yapılmayacak ise lakin çokta dandik almak yanlıştır. Ekran kartı ile anakartın uyumluluğu PCI-E slotu ile alakalıdır. Tabi 10 yıl öncesi AGP slotuna sahip bir anakartınız yok ise şuan piyasadaki tüm güncel kartları takabilirsiniz. Darboğaz ve güç yetmemesi gibi durumlar olmadığı sürece sorunsuz kullanabilirsiniz.(y)
 
Yukarı