İşlemci ve anakart önerisi

farfara1118

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba değerli Technopat kullanıcı arkadaşlarım bugün sizlere danışmak istediğim bir konu var ve şimdiden tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

2016 Mayıs'ta topladığım bilgisayarım 5yıldır iyisiyle kötüsüyle benimle ve şu ana kadar birçok ekleme yaptım tabii ki de. Ve şu anki sistemim kabaca şu şekilde.
8x2GB RAM( 2. 8 GB RAM'i 2020 yılının mart ayında ekledim.)
NVIDIA 1660 Ti 6 GB ekran kartım( 2018 yılının haziran ayında 2 yıllık performansından ve ısınmasından memnun olmadığım AMD R9 380 yerine aldım.)
MSI B150 anakartım.
1TB HD'dim ve 128 GB SSD'im.
Monitör olarak LG'nin klasik 24inç ekranını kullanıyorum ama biraz eskidi.
İşlemcim Intel Core i5 6500 2 kere fanı değişti epey uğraştım bu canım işlemcimle.

Sözün kısası arkadaşlar biraz da olsa yeni nesile yetişebilmek için bir işlemci değiştirmek istiyorum. Ve bu işlemciyi AMD Ryzen olarak değiştirmek istediğim için anakartında uyumlu şekilde değişmesi gerekiyor. Ramlerimin biri 2133MHz 14clock diğeri 2400MHz 15clock şu anki anakartım 2133MHz destekliyor. Ben de pek açıkcası anlamdığım için işlemci ve anakart değişimimi uyumlu yapmak istiyorum ve sizlere danışıyorum. İşlemci ve anakart olarak bana ne önerebilirsiniz? Veya eklemek düzeltmek istediğiniz bir şey var mı yapsan daha iyi olur dediğiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
NVIDIA 1660 Ti 6 GB ekran kartım( 2018 yılının haziran ayında 2 yıllık performansından ve ısınmasından memnun olmadığım AMD R9 380 yerine aldım.)

Isınmasından ve performansında memnum kalmadım deyip daha az FPS veren ve 190W TDP'ye sahip bir soba alarak iyi yapmışsınız :D. Bütçe ne kadar?

Hocam tabikide tek sebep o değil. AMD R9 380 ekran kartımdan hiçbir şekilde tam performans alamadım, yaklaşık 2 sene sonra da bu ekran kartını kullanırken HDD kayboluyordu bildiğiniz. Oyun oynarken bi anda bakıyorum Yerel disk d yok, ssd üzerinden oynadığım oyunlarda da bilgisayar kapanıyordu. Önce PSU değiştirip 600w a geçtim sorunun bundan kaynaklı olduğunu düşünüp sonra da baktım hala oyunlarda HDD kayboluyor bilgisayar kapanıyor ekran kartını değiştireyim dedim sorun çözüldü. Garantisi bitmese böyle bir şeye kalkışmazdım tabii. Şu an AMD ekran kartım bi arkadaşımda ve sorun çıkmadan kullanıyor sorunun sıkıntısı tam olarak ekran kartı değildi sanırım ama işte çok araştırdım en son çare 2 yıl geçmesine rağmen ekran kartımı değiştirdim acım büyük bu konuda efenim.

Asıl konumuz da bütçem yaklaşık 2000bin tl ama aşağısı olsa daha iyi olur 1800tl civarı. Yükseklerde gözümüz yok kredimizle alacağız :/

RAM'i 2 tane alın.

Çok uygun bi işlemciye benziyor RYZEN olan ve gayet hoşuma gitti. bütçem 1800tl civarında olduğu için tam harcayayım daha iyi olur gibii

RAMleri de değiştirmemi düşünüyorsunuz neden acaba pek anlamam gerçekten :D, aklımda ramler durur b450 anakart alırım bi de amd ryzen 5 3500 gibi bi seçenek vardı.
Yok üstteki arkadaş için söylemiştim alıntıyı yapamadım galiba

RAM'leri de değiştirmemi düşünüyorsunuz neden acaba pek anlamam gerçekten :D, aklımda RAM'ler durur B450 anakart alırım bir de AMD Ryzen 5 3500 gibi bir seçenek vardı.
Yok üstteki arkadaş için söylemiştim alıntıyı yapamadım galiba.

RAM'lerin MHz'si düşük ve CL değerleri farklı. R5 3500 6c/6t olduğu için mantıklı değil. Elinizdeki parçaları 2.el satarsanız R5 3600 B450 ve 8x2 RAM alınabilir.

RAM'leri de değiştirmemi düşünüyorsunuz neden acaba pek anlamam gerçekten :D, aklımda RAM'ler durur B450 anakart alırım bir de AMD Ryzen 5 3500 gibi bir seçenek vardı.
Yok üstteki arkadaş için söylemiştim alıntıyı yapamadım galiba.

Hocam Ryzen 3 3100 ve B450 anakart daha mantıklı ve ucuz olur. OC yaparsanız i3 10100F'yi geçebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı