İşlemci ve ekran kartı performans eşitlemek

D.WINCHESTER

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, öncelikle bilgisayarımda darboğaz olduğu için bu konuyu açtım. Darboğaz olduğu için işlemcim ekran kartıma yetişemiyor ve droplar, kasmalar, FPS düşüşleri vb. durumlarla karşılaşıyorum. Bu sebeple sormak istedim ekran kartımın performansını işlemciye göre eşitleyebilir miyim, ekran kartı performansını düşürüp işlemcinin yetişmesini sağlamak istiyorum nasıl böyle bir yöntem uygulayabilirim?

Sistem özelliklerim:
  • İşlemci: AMD Ryzen 3 1200 3.10 GHz.
  • Ekran kartı: ASUS RX 570 4 GB.
  • RAM: Corsair 8 GB.
Lütfen yeni işlemci, yeni RAM al falan yazmayın biliyorum almasını sadece böyle bir şey yapabilir miyim onu soruyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam olarak sonuç almak için ya ekran kartına downclock yada işlemciye overclock gerekiyor.

İşlemci uygunsa Overclock yapabilirsin. Ek olarak oyunlarda çözünürlüğü yükselt, ve görüntü kalitesini mümkün mertebe yüksek tut.

İşlemci uygunsa Overclock yapabilirsin. Ek olarak oyunlarda çözünürlüğü yükselt, ve görüntü kalitesini mümkün mertebe yüksek tut.
İşlemcine OC yapabilirsin.
Tam olarak sonuç almak için ya ekran kartına downclock yada işlemciye overclock gerekiyor
Yazmayı unutmuşum çok özür dilerim ana kartım yüzünden OC yapamıyorum işlemciye A serisi A320M-S2H.
Ekran kartına downclock ben yapmıyorum çünkü bozabilirim eğer bildiğiniz ayar varsa RX570 için yapabilirim.
Oyunlardaki çözünürlüğü arttırmayı denedinmi.

Denedim, oynadığım oyunlar Valorant, FiveM, CS:GO, vb. oyunlar. AMD kullandığım için Radeon Software ayarlarından VSR açtım 4K ya kadar çözünürlük yapabiliyorum, ama Valorant en fazla 1920x1080 oluyor. FiveM'de çok ayrı bir şey, FPS çok kötü çözünürlük yükseltincede azaltınca da 20-30-40-50 arası dolaşıyor.
Kasa, soğutucu ve anakartın ne? Hangi oyunlarda hangi ayarlarda oynuyorsun?
Ana kartım A320M-S2H soğutucum stok AMD soğutucusu kasa PB VK-C013B.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı