İşlemcide darboğaz olup olmadığını nasıl anlaşılır?

şahin123456

Hectopat
Daha fazla  
Benim bildiğim işlemci kullanımı %100 olursa darboğaz oluyor. Ama bir tane videoda işlemci kullanımı %80 ve %90 arası gösteriyor ve %10 %20'lik darboğaz yapıyor diyor. Bunun tam mantığı nedir?

Yanlış bilgi
Benim bildiğim işlemci kullanımı %100 olursa darboğaz oluyor. Ama bir tane videoda işlemci kullanımı %80 ve %90 arası gösteriyor ve %10 %20'lik darboğaz yapıyor diyor. Bunun tam mantığı nedir?

Bu siteden ekran kartınızı ve işlemcinizi seçerek darboğaz oranına bakabilirsiniz

Sisteminizi belirtirseniz elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız. :)
Sistemle bir ilgisi yok. Ben sadece darboğaz olup olmadığını hangi değerlere bakıp anlarım onu soruyorum. Darboğazın ne olduğunu biliyorum. Hangi değerlerin kaç olması lazım . Benim tek bildiğim işlemci darboğazı kullanımı %100 ulaşınca darboğaz var demektir.
Darboğaz İşlemci ve Ekran kartının birbirlerinin hızına yetişememesinden oluşur yani %100 olması darboğazı temsil etmez
Örnek verir misiniz ? Mesela ekran kartı kullanımı %99 olunca ve işlemci kullanımıda %100 ün altındaysa işlemci ekran kartını tam besliyor ve darboğaz olmuyor anlamına geliyor. Yani benim bildiğim böyle . bir de ekran kartı kullanımı %40 oluyor bazı oyunlarda işlemci kullanımıda %30 oluyor . Burada darboğaz yok diye biliyorum ben.

Geri
Yukarı