İşlemcinin darboğaz yaptığı nasıl anlaşılır?

MSI Afterburner veya muadili bir program ile oyun içindeyken işlemci ve ekran kartı kullanımlarını incele. İşlemci %100 olmasına rağmen ekran kartı %100 kullanılamıyorsa darboğaz var diyebilirsin. Ya da direkt modellerini yaz, darboğaz olup olmayacağını söyleyelim.

i5 10210u UHD 620 kabus gibi sistem.

Parçalara göre yorum yapmak daha doğru olur. İşlemci %100 kullanıldığında darboğaz olmadığı da oluyor.
Kendi kullandığım sistemimde bazı oyunlarda öyle mesela, yer yer %100 CPU kullanımı görmeme rağmen GPU kullanımı %95-100 arası geziyor tabii bu tarz işlemci odaklı pozisyonlarda ayar kısmaya başlayınca o zaman işlemcinin gücü daha belirgin bir şekilde fark edilebiliyor..

Darboğaz için işlemcinin %100 olmasına gerek yok. Bu değer CPU ortalama değeridir. Darboğaz için alt çekirdeklerin birinin %100 olması yeterlidir. Bu durumda ekran kartı %100 çalışmaz, tam performansını veremez. Aşağıya bir darboğaz değerleri bırakıyorum inceleyiniz.

darbogaz.png

İşlemci %56 olmasına rağmen GPU gördüğünüz gibi %81 çalışıyor. Bu bir darboğaz.
2K - R5 2600 - 3070 Tİ OC

Darboğaz için işlemcinin %100 olmasına gerek yok. Bu değer CPU ortalama değeridir. Darboğaz için alt çekirdeklerin birinin %100 olması yeterlidir. Bu durumda ekran kartı %100 çalışmaz, tam performansını veremez. Aşağıya bir darboğaz değerleri bırakıyorum inceleyiniz.

Eki Görüntüle 1155527

2K - R5 2600 - 3070 Ti OC

Bende oyundayken işlemci 80 70 oluyor, ekran kartı 40 50 oluyor bu darboğaz mıdır?

İşlemci 70 80 ekran kartı 40 50 bunda darboğaz var mıdır yani?
CPU ağırlıklı bir oyunsa evet darboğaz var diyemem. GPU ağırlıklı bir oyunda test etmen gerek.

Eki Görüntüle 1155527

2K - R5 2600 - 3070 Tİ OC
Hocam bu dediğiniz tek çekirdek kullanan oyunlarda ortaya çıkan bir durum değil mi?

Hocam bu dediğiniz tek çekirdek kullanan oyunlarda ortaya çıkan bir durum değil mi?
Açıkçası demek istediğinizi anlamadım. Benim dediğim genel bir durum. Oyunun tek çekirdek veya çoklu çekirdek kullanması işlemcinin kullanım yüzdesini arttırıp azaltacaktır. Ancak ekran kartı tarafında darboğaz olursa bu yine değerlere yansıyacaktır.

CS:GO CPU ağırlıklı mı GPU ağırlıklı mı bilmiyorum.
CPU ağırlıklı bir oyun, eğer grafik ayarlarını ultra low'a çektiysen bu değerler normal diyebilirim.
Açıkçası demek istediğinizi anlamadım. Benim dediğim genel bir durum. Oyunun tek çekirdek veya çoklu çekirdek kullanması işlemcinin kullanım yüzdesini arttırıp azaltacaktır. Ancak ekran kartı tarafında darboğaz olursa bu yine değerlere yansıyacaktır.
Hocam bazı oyunlar tek çekirdek kullanacak şekilde yazılır. İşlemcinin sadece tek çekirdeğini kullanabilir. Doğal olarak tek çekirdek %100 olunca GPU'yu besleyemiyor. Multicore destekleyen oyunlarda bu dediğiniz geçersiz.

Geri
Yukarı